GranCorsaMilano ChampdeBataille2Dostihový den v Miláně se čtyřmi štědře dotovanými překážkovými dostihy přilákal početnou skupinu zástupců českých stájí. A dařilo se jim výborně, protože zvítězili ve všech dostizích. Ve vrcholu odpoledne, grupě 1 Gran Corsa Siepi di Milano o 95.000 euro, měl nejsilnější finiš bělouš Champ de Bataille s Josefem Váňou, který předstihl favorita Kifaayu. Trenér Tůma a žokej Faltejsek prostřednictvím Arkalona v dostihu grupy 2 a Northerly Winda zvítězili dvakrát. A z výhry se také radovali ž. Matuský a trenér R. Holčák. Stínem mítinku byl nešťastný pád Roches Crosse.Do Česka putovalo hned vítězství v úvodním dostihu, Premio Ettore Tagliabue (4l., siepi, 3600 m, 21.450 euro, záznam dostihu), kde startovali tři naši koně. Jedním z nich byla reprezentantka Stáje Březová, třetí z Křišťálového poháru  Flower of Love (Poet´s Voice). Svěřenkyni trenéra Radka Holčáka vedl žokej Lukáš Matuský zpočátku vzadu kompaktního pole. Posléze se posunula do středu a tři překážky před cílem převzala klisna vedení. Cílová rovina pak už byla sólem Flower of Love, která dominovala o 11 délek před Panta Rhei (Kingsfort). Josef Váňa ml. projel cílem v sedle Ole Caballera (Sholokhov) o dvě délky na třetím místě. Čtvrtý skončil Jiří Kousek s Faverovým Anima Mundi (Gladiatorus). S třetím českým zástupcem Surinem (Belenus) měl ž. Marcel Novák velké problémy ohledně jeho ovladatelnosti a musel ho zadržet.

O třičtrvrtě hodiny později tvořili čestí koně a také svěřenkyně slovenského trenéra Hanáčka polovinu dvanáctihlavého  pole Premio Lainate (4+, steeplechase, 4000 m, 41.800 euro, záznam dostihu). Čelo dostihu ovládali tři italští koně, a nejblíže jim se drželi Teds Island (Heron Island)  s Rostislavem Benšem, Northerly Wind s Janem Faltejskem a rovněž A Pigalle (Discover d´Auteuil) vedený Janem Kratochvílem. Josef Váňa vedl nováčka v tréninku svého otce L´Estrana (Linda´s Lad) vzadu pole a v poslední čtvrtině dostihu ho začal posouvat dopředu. Bohužel ale krátce na to upadl přes ležícího soupeře. Krátce poté již převzali vedení čeští koně. V cílové rovině měl nejvíce sil zástupce stáje Dr. Charváta Northerly Wind (Saint des Saints), který pod vedením Jana Faltejska získal své první italské vítěztsví o tři délky před A Pigallem. Dobrý výkon podal také svěřenec Grega Wroblewskiho Teds Island, který se prosadil na třetí místo. Pátý skončil Krocoleon (Cachet Noir) s Marcelem Novákem v sedle. Kromě L´Estrana se pro pád do cíle nedostala také slovenská Segona (Egerton) s ž. Matuským.

První vrchol mítinku, Premio Giulio Berlingieri (Gr. 2, 3l., siepi, 3600 m, 66.000 euro, záznam dostihu)  byl určený tříletým koním. Český turf tu měl mezi deseti startujícími silné zastoupení. Mezi třemi zástupci českých stájí byl totiž nejen druhý z grupy 1 Gran Criterium d´ Autunno Stuke (Jukebox Jury), ale také v posledních třech startech neporažený zástupce stáje Dr. Charváta Arkalon (Tiger Groom), jehož poslední triumf se odehrál ve Zlaté sponě tříletých. Jan Faltejsek se snažil zpočátku držet svěřence Pavla Tůmy schovaného za vedoucími svěřenci trenéra Favera, ale nakonec ho musel pustit na čelo. Arkalon místy cválal s několikadélkovým náskokem na polem, ale posléze se zklidnil a v poslední třetině dostihu ho vystřídal na čele Stuke. Poslední překážky ale už cválal opět Arkalon opět v první linii a druhý milánský zásah trenéra Tůmy a žokeje Jana Faltejska se krátce poté zrodil o pět délek před favoritem Live Your Life (Turati) s Romanem. Třetí Stuke zrácel na suverénního Arkalona v cíli 11 délek. Čtvrtá doběhla slovenská Piranyia (Freedom Run) se Sertashem Ferhanovem. Apas Rocka (Pop Rock) s Marcelem Novákem skončila na šestém místě. Český odchovanec Lemien (Midsips) vedený Josefem Bartošem proběhl cílem na osmém místě. 

Čtvrtým a zároveň posledním překážkovým dostihem, Gran Corsa siepi di Milano (Gr. 1. 4+, siepi, 4000 m, 95.000 euro, záznam dostihu), vyvrcholil dnešní mítink v Miláně. Mezi osmi účastníky dostihu bylo pět koní v českém tréninku včetně favorita Kifaayi (Intikhab), který před dvěma měsíci v Meranu snadno vyhrál svůj první překážkový dostih grupy 1, Gran Corsa Siepi di Merano, a měl tedy velkou naději získat obdobný dostih také na závodišti San Siro. Josef Váňa vyslal do dostihu trojici koní. Jeho syn vedl bělouše Champ de Bataille (Dream Well), Jan Kratochvíl Tahiniho (Medicean) a do sedla Roches Crosse (Whipper) byl angažovaný Josef Bartoš. Dostih dlouho vodil Santo Cerro následovaný dvojicí Rochess Cross - Champ De Bataille. Kifaaya začal dostih v zadní čášti pole. V poslední čtvrtině dostihu přešel do čela Roches Cross, ke kterému se v závěrečné pasáži přidal do dvojice Champ de Bataille. Bohužel na předposledním skoku měl ošklivý pád Roches Cross s Josefem Bartošem, který znamenal pro derby-vítěze z roku 2011 ten nejsmutnější ortel.... Poslední překážku skákali současně Champ de Bataille a Kifaaya. Po jejím absolvování se dostal do čela Kifaaya a zdálo se, že vyhraje, ale na posledních sto metrech ještě silně finišoval reprezentant Scuderia Aichner Srl Champ de Battaile a pod Josefem Váňou mladším zvítězil v dostihu grupu 1 o třičtvrtě délky. Třetí Santo Cerro sledoval jejich souboj se vzdálenosti čtyř délek. Český doběh v dostihu ještě stvrdil čtvrtým místem Tahini. 

Michaela Zemanová 

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking