Coventry Stakes 24vJe to beze všech pochybností největší úspěch českého, či přesněji moravského chovatele v novodobé historii. Dvouletý Rashabar (Holy Roman Emperor), odchovanec francouzského Haras de Beaufay pana Jiřího Trávníčka, se postaral o jedno z největších překvapení v historii dostihu, když navzdory kurzu 80:1 zvítězil v Gr.2 Coventry Stakes, druhém dostihu nejprestižnějšího dostihového mítinku na světě Royal Ascotu.

 
Syn v Česku trénované, ale nikdy nestartovavší Amazonky (Camelot), kterou Tomáš Janda před 7 lety pro Trávníčka zakoupil za 70 tisíc eur, se celý dostih držel na čele a ač v posledních metrech musel jít sám, podařilo se mu o nos zvítězit před útočící dvojicí Electrolyte a Columnist. Pro svěřence Briana Meehana to byl první triumf, v předchozích dvou startech získal nejprve třetí a následně druhé místo. Za vítězství, které jej posune mezi nejlépe hodnocené dvouletky v Anglii, získal necelých 100 tisíc liber.    

Nepřehlédněte: Jak získat koně do derby? Letos prodejky prim nehrají, větší šanci mají vlastní odchovanci

Rashabar, jehož rodina mimochodem směřuje ke klisně Alpenlerche (Birkhahn), jejíž pravý bratr Arcaro patřil k nejvýznamnějším československým plemeníkům 70. a 80. letech, byl jako roček prodán za 120.000 € na prestižní srpnové dražbě ročků v Deauville jako vůbec první odchovanec českého chovatele na této dražbě. Jeho matka Amazonka je též matkou roční dcery po Acclamation (Royal Applause), letos měla být partnerkou dalšího úspěšného plemeníka Kodiaca (Danehill). (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net