japan18Velká část grupového programu a první gr.1 sezóny patří v únoru starším koním, ale v jeho první polovině nemůžeme opominout ani zajímavé trialy tříletých a na skok se podíváme do Austrálie. Kompletní technické výsledky a záznamy najdete jako obvykle zde


Začneme staršími matadory, jejichž dobře obsazené střetnutí v Tokyo Shimbun Hai (gr.3, 1600m, 4+) pro sebe rozhodla 4 l. Lys Gracieux (Heart´s Cry), doposud mimo jiné druhá ve třech gr.1 dostizích a to Hanshin Juvenile Fillies a klasických Oka Sho a Shuka Sho. Yutaka Take schoval klisnu uprostřed pole na bariéře, v cílové rovině ji polepšil za vedoucí koně, Lys Gracieux mezi nimi prošla do vedení dvoustovkou ve stoupání k distanci pod 11s a pak už měla dostih pod kontrolou. O délku zpět měl dobrý závěr po bariéře 4 l. Satono Ares (Deep Impact), šampion dvouletek 2016 a Futurity Stakes (gr.1) vítěz, kterému se tříletá sezóna příliš nevydařila. Prostřední čtyřstovka byla relativně vlažná, což poznamenalo i celkový čas 1:34,1. Kombinace linie Sunday Silence s některou větví linie Native Dancer je velmi úspěšná strategie, která je v pedigree vítězky realizována s větví Arc vítěze Sea Bird, v pozadí s čtyřnásobným vlivem linie Northern Dancer, skrze zajímavý trojnásobný inbreeding 4x4x5 na Lyphard, kterému ještě sekunduje Sadler´s Wells. Matka Lys Gracieux, trojnásobná francouzská listed vítězka, je prochována 3 x 5 na Mill Reef.

Tentýž den v Kyotu odskočilo pole deseti tříletých hřebců v Kisaragi Sho (gr.3, 1800m, 3) a start-cíl vítězství vybojoval Satono Favor (Zenno Rob Roy), jetý Yoshihiro Furukawou, když jen o nos odrazil závěrečný útok Glory Vase (Deep Impact), kterému nepomohl pomalý start a síly vydané na protější straně poměrně rychlým zlepšením na druhou pozici. Čas 1:48,8 možná mohl být lepší, ale Satono Favor se zapsal na listinu nedávných vítězů vedle takových hřebců jako synové Deep Impacta a pozdější gr.1 vítězové Tosen Stardom a Satono Diamond. Tohle pedigree je dynamičtější variantou v případě Lys Gracieux komentovaného spojení Sunday Silence x Native Dancer a stojí na opakování kombinace Sunday Silence x Mr.Prospector, na kterého je Satono Favor 4x4 prochován. Matka vítěze vyhrála ze sedmi startů v USA jeden menší dostih, ale je dcerou mnohonásobné grupové vítězky a nemohu si odpustit poznámku, jejíž matka byla pro změnu nezvítězivší a těsně 2x3 prochovaná na Epsom Derby vítěze Relko (Tanerko).

U trialů tříletých ještě zůstaneme, protože dva se běžely následující prodloužený víkend v Tokiu. Kyodo News Service Hai (gr.3, 1800m,3) v loňském roce vyhrál Suave Richard (Heart´s Cry), později druhý v Derby a i letos měla řada hřebců velké ambice. V sedle outsidera Aim and End (Eishin Flash) se divákům představil v dobrém světle Filip Minařík, který dostal japonskou licenci na období 7.2. až 2.4.2018. Aim and End seděl na druhé pozici až k distanci, kde vodící Cosmo Ignaz (Eishin Flash) začal odpadat a do vedení se probojoval Oken Moon (Oken Bruce Lee) pod Hiroshi Kitamurou a odrazil o ¾ délky pokus Satono Saltus (Deep Impact). O 1 ¼ délky zpět udržel Aim and End třetí místo o nos a krk před dalšími soupeři. Oken Moon byl čtvrtý při debutu, další tři starty vyhrál a nyní vyběhl dobrý čas 1:47,4. Jeho otcem je klasický vítěz Kikuka Sho (gr.1) Oken Bruce Lee (Jungle Pocket), který byl o rok později také druhý v Japan Cupu (gr.1), ale další dvě sezóny se mu tak úplně nevydařily a to stačilo jen na okrajovou příležitost v chovu. Pedigree Oken Moon je postavené na opakování kombinace nasrullahovské větve Grey Sovereign, jdoucí přes Arc vítěze Tony Bin s linií Northern Dancer, na kterého je čtyřnásobně prochován, což doplňuje inbreeding na klisnu Special. Matka vítěze vyhrála v kariéře tři rámcové dostihy.

Klisny měly na programu Queen Cup (gr.3, 1600m, 3 kl), ve kterém Hironobu Tanabe odskočil Tetradrachm (Rulership) do čela, seděl ve vedoucí dvojici na bariéře až do cílové roviny a tam k sobě po bojovném výkonu Tetradrachm nepustila koncovou Finift (Deep Impact) blíže než na ¾ délky v cíli, to vše v rychlém čase 1:33,7. Třetí z Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) speedová Mau Lea (Deep Impact) byla překvapivě jetá z pozice a dotrápila se domů až pátá. Naopak ofenzivní taktika vítězce zjevně seděla, protože předtím byla v gr.3 jen šestá. Tetradrachm má pedigree založené na kombinaci Mr.Prospectror x Northern Dancer, je na Northern Dancer 4x5 prochovaná a další tří větve této linie vidíme v backgroundu v pedigree plemeníka King Kamehameha. Matka nebyla na dráze žádná hvězda, ale je zajímavě 3x4 prochovaná na Seattle Slew a je dcerou polosestry japonské vítězky Prix Maurice de Gheest (gr.1) Seeking the Pearl (Seeking the Gold). Velmi dobrými výsledky Rulershipa a ostatními slibnými syny skvělého King Kamehameha (Kingmambo) jsme se zabývali v minulém Newsletteru a musím přiznat, že mi tehdy úplně vypadl z hlavy vítěz Tenno Sho - Autumn (gr,1) a Takarazuka Kinen (gr.1) Lovely Day, který začal v Breeders Stallion Station se 138 partnerkami v roce 2017. Sestavu plemeníků tohoto hřebčína letos v rámci spolupráce s Shadai Stallion Station doplnil World Cup (gr.1) vítěz Victoire Pisa (Neo Universe), jehož místo v Shadai zaujal Satsuki Sho (gr.1) vítěz Isla Bonita (Fuji Kiseki).

Důležitým střetnutím starších soupeřů je v úvodu sezóny Kyoto Kinen (gr.2, 2200m, 4+), jehož obsazení bylo letos mimořádně silné. Startovní listině vévodili zejména čtyřletí v klasických dostizích úspěšní soupeři, vítěz Tokyo Yushun (gr.1) Rey de Oro (King Kamehameha) a vítěz Satsuki Sho (gr.1) Al Ain (Deep Impact), oba s 2kg penalitou, kterým sekundoval druhý z Kikuka Sho (gr.1) Clincher (Deep Sky) a dále v open společnosti bez penalit za dostihy klisen startující Shuka Sho (gr.1) vítězka Deirdre (Harbinger) a dále druhá z Yushun Himba (gr.1) a pozdější vítězka Queen Elizabeth II Cupu (gr.1) Mozu Katchan (Harbinger), kde porazila také startující 5 l. Crocosmia (Stay Gold). Dostih bohužel pokazily lokální srážky a výsledná velmi měkká dráha, kterou většina startujících zrovna nemusí a také taktická hrubka hostujícího Dario Vargiu v sedle 6:10 favorizovaného Rey de Oro. Crocosmia jako obvykle přešla do čela, po svižném začátku zvolnila a od 1000m znovu stupňovala tempo zejména v zatáčce do cílové roviny. To všichni znají, jenom Vargiu zjevně ne a s koncovým Rey de Oro se během toho zrychlení příliš brzy a čtvrtou stopou posunul do pozice. V cílové rovině vystřelila zezadu do vedení po bariéře Mozu Katchan a dlouho vypadala na vyhrání, ale v posledních metrech jí začaly docházet síly a podlehla zvenčí bojující trojici hřebců, ve které měl díky váhové výhodě stále navrch Clincher a zvítězil o délku před Al Ain, s Rey de Oro o krk zpět, nos před Mozu Katchan. Pomalý čas 2:16,3 odpovídá dráze. Otcem Clinchera je derbyvítěz Deep Sky (Agnes Tachyon), který byl v prvních čtyřech sezónách v chovu velmi populární, ale jeho potomci byli zatím více vidět na písku a na regionálních závodištích a tak ho přízeň chovatelů opustila. Nicméně pedigree vítěze je koncepčně bezchybné. Stojí na kombinaci Sunday Silence x Roberto, tedy dvou větví linie Hail to Reason 4x5, přičemž oba jeho rodiče mají pedigree založené na kombinaci Sunday Silence resp. Roberto x Northern Dancer, jehož vliv jde v obou případech přes Danzig 3x4 a zajímavý je také inbreeding 4x5 na Graustark. Matka vyhrála jen maiden jako dvouletá, ale Clincher je už její druhý stakes potomek.

Třetí únorový víkend měl na programu dokonce čtyři grupové dostihy pro starší koně, na trávě dva handicapy a dostih klisen a stojí za to se na ně i na technické výsledky podívat, ale vrchol patřil tentokrát pískařům v tokijském February Stakes (gr.1, 1600m, 4+), s tím nezvyklým startem na trávě a přechodem do písku až po 150m. Favoritem byl loňský vítěz 5 l. Gold Dream (Gold Allure), hřebec s velmi dobrým závěrem, který na podzim dokončil skvělý double v Champions Cupu (gr.1) a do jehož sedla se nyní vrátil tehdejší partner Ryan Moore. Tokijská míle Gold Dreamovi sedí, ze čtyř startů tady vyhrál tři a jednou byl druhý, ale na druhé straně jen Copano Rickey (Gold Allure) dokázal od roku 2007, kdy dostih získal gr.1 status, vyhrát dvakrát za sebou. Největším soupeřem mu papírově měl být 6 l. tempař T.M.Jinsoku (Kurofune), kterého porazil o krk v  Champions Cupu, přičemž bělouš z posledních 10 startů pět vyhrál, čtyřikrát byl druhý a jednou třetí, ale tentokrát si vylosoval pro svou ofenzivní taktiku příliš vnější box. Rekord dostihu drží z roku 2016 Moanin (Henny Hughes) a tehdy byl za ním druhý nyní 6 l. Nonkono Yume (Twining), který byl později v létě 2016 z neudaných důvodů vykastrován, což bylo u vítěze Japan Dirt Derby (L) dost překvapivé, kompletně ztratil formu a našel ji až minulý měsíc v tokijských Negishi Stakes (gr.3). Žokej Filip Minařík dostal šanci v sedle koncového vítěze Champions Cupu (gr.1) 2016 a JBC Classic (L) 2017 8 l. Sound True (French Deputy) pro kterého je ovšem míle krátká. Zajímavým experimentem byl start 6 l. klasické vítězky a třídové trávové sprinterky/mílařky Let´s Go Donki (King Kamehameha), jejíž doposud jediný start na písku skončil velmi dobrým druhým místem v mílovém JBC Ladies Classic (L) v listopadu 2016. Podotýkám, že jen listed status mají některá ta jmenovaná střetnutí elitních pískařů pouze proto, že se konají na závodištích v regionální sféře NAR. T.M.Jinsoku se z vysokého čísla neprosadil a když přišel v cílové rovině zezadu útok Gold Dreama zdálo se rozhodnuto, protože na distanci držel ve vzájemném souboji 8 l. vícenásobného grupového vítěze Incantation (Sinister Minister) za sebou. Ale na Gold Dreamově vnější straně přicházel s typicky vystupňovaným závěrem z konce pole Nonkono Yume a v dramatickém závěru ho Hiroyuki Uchida dotlačil do cíle krk před Gold Dreamem, s Incantation o další krk zpět. Let´s Go Donki měla výborný nástup po bariéře, ale neprostála posledních 100m a doběhla pátá, 5 délek před osmým Sound True. Čas 1:36,0 je mohl být rychlejší. Americký gr.2 vítěz Twining působil v Japonsku v roce poprvé 2000 a pak trvale od roku 2004 a Nonkono Yume je jeho nejlepším potomkem. Pedigree vítěze je postavené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence a na Mr.Propectorova otce Raise a Native je 4x5 prochován. Matka Nonkono Yume byla na písku užitečná, ale na stakes společnost nedosáhla.

A teď na poslední víkend zpátky na trávu. Na startu Nakayama Kinen (gr.2, 1800m, 4+) stáli proti sobě hned tři gr.1 vítězové, 2kg penalizovaný vítěz Mile Championship Persian Knight (Harbinger) a dvě klisny se skalpem hřebců, 4 l. vítězka NHK Mile Cupu Aerolithe (Kurofune) a 5 l. vítězka Dubai Turf Vivlos (Deep Impact), jejichž největším soupeřem se zdál být s výhodnou váhou a letošním slušným startem v nohách 4 l. gr.2 vítěz Win Bright (Stay Gold). Podle očekávání šel do čela 6 l. Maltese Apogee (Groshawk Ken), velmi houževnatý trojnásobný gr.3 vítěz a přestože neudával žádné mimořádné tempo, držela se ho jen bělka Aerolithe, zatímco pole zůstalo o několik délek zpět a velmi rychle zredukovalo deficit až 800m před cílem, kde se k vedoucí dvojici přidal Win Bright, jetý Matsami Matsuokou a po těsném souboji v cílové rovině zvítězil o krk před Aerolithe, která se až v posledních metrech dostala o hlavu před vzdorujícího Maltese Apogee, to vše na tuto společnost jen v průměrném čase 1:47,6. Persian Knihght ani Vivlos nebyli moc vidět, ale po taktické stránce jim dostih nemohl vyhovovat. Nicméně Win Bright je velmi solidní grupový kůň, jehož pedigree stojí na kombinaci linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Grey Sovereign, tentokrát jdoucí přes bělouše Caro, což dopluje zejména čtyřnásobný vliv Northern Dancer, prosgtřednictvím inbreedingů 4x4 na Northern Taste a 5x5 na Nijinsky. Matka vítěze vyhrála tři rámcové dostihy do 1400m, ale dala již jeho starší sestru Win Fabulous, druhou v Hanshin Juvenile Fillies (gr.1).

Na start hanshinského Hankyu Hai (gr.3, 1400m, 4+) se mezi osmnácti sprintery/mílaři postavil i 7 l. bělouš Red Falx (Swept Overboard), dvojnásobný vítěz Sprinters Stakes (gr.1), kterého spíše než penalita mohla porazit jeho záliba v infarktových závěrech odnikud, což je ve velkém poli riskantní taktická varianta. Mezi jeho soupeři byl i shora zmíněný držitel rekordu ve February Stakes 6 l. Moanin, kterého to na písku přestalo bavit a při debutu na trávě byl po pěkném závěru jen o tři délky za Isla Bonita šestý v prosincovém Hanshin Cupu (gr.2), ve kterém byl čtvrtý nyní 4 l. Mozu Ascot (Frankel), další koncovkář těšící se velké přízni sázejících. V dostihu samotném vyučoval taktiku Yutaka Take, šel s 5 l. klisnou Diana Halo (King Halo) do čela a dokonale využil velkého pole proti speedovým hřebcům k vítězství o krk před Mozu Asctot a nos před z nemožné pozice letícím Red Falx, v rychlém čase 1:20,1. Ještě čtrnáctý v cíli byl jen o nějaké dvě délky zpět a Moanin skončil až šestnáctý. Diana Halo je pozdní klisna, která přišla do formy jako čtyřletá a sérii čtyř vítězství korunovala loni v gr.3. Její zajímavé pedigree je založené na opakování kombinace Northern Dancer x Turn-to, kterou vidíme v horní linii u Dancing Brave via Sir Gaylord, u King Halo via Halo, přičemž matka vítěze je produktem linebreedingu na Hail to Reason (Turn-to), prostřednictvím kombinace Roberto x Sunday Silence (Halo). V backgroundu je de facto pětinásobný vliv Turn-to, dvakrát přes inbreeding na Secretariatova polobratra Sir Gaylord 5x5 a pak třikrát přes Hail to Reason, jehož vliv jde z toho 3x5 přes Halo. Samozřejmě nesmíme opomenou i 4x5 inbreeding na Northern Dancer. Matka vítězky byla při jediném startu ve třech letech pryč, ale patří do rodiny založené matkou skvělého plemeníka Stay Gold.

No a teď na skok do Austrálie, kde dva hřebci japonského chovu dominovali soupeřům ve Futurity Stakes (gr.1, 1400m, 3+) na závodišti Caulfield, když zvítězil 5 l. Brave Smash (Tosen Phantom), Craig Williams o ¾ délky před dvojnásobným australským gr.1 vítězem Tosen Stardom (Deep Impact). Brave Smash se doma umístil druhý v jednom z gr.3 trialů tříletých a jako čtyřletý byl v gr.3 čtvrtý, ale sezónu 2018 začal v Austrálii třetím místem v C.F.Orr Stakes (gr.1) a vzestup formy nyní potvrdil. Otec vítěze Tosen Phantom (Neo Universe) byl slibný dvouletek, ovšem brzy se zranil a kupodivu dostal malou šanci v chovu, zatímco matka vyhrála jen maiden. Základní kombinace v pedigree Brave Smash je Sunday Silence x Djebel, kterou známe v jiném provedení například z pedigree Orfevre, tady doplněná inbreedingem 5 x 5 na Hail to Reason, jehož druhá větev jde jako obvykle přes Roberto a trojnásobným inbreedingem na Northern Dancer, jehož dvě větve jdou 4x4 přes Northern Taste.

Na závěr snad jen statistiky Filipa Minaříka k 25.2. 45 startů, 4 vítězství, 3 třetí, 3 čtvrtá a 3 pátá místa, což je pro nováčka v japonském turfu slušné.

JS    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking