magicalPrvní den víkendu mimořádně bohatého na zajímavé dostihy včetně  zítřejších předzkoušek Prix de l'Arc (i s Nagano Goldem)  přinesl dnes tři ostrovní Gr.1 zkoušky, dvě v irském Leopardstownu, jednu, zato však klasickou, v anglickém Doncasteru.

 
Začneme Doncasterem, kde do posledního klasického dostihu anglické sezóny Pertemps St leger Stakes (Gr.1, 3, 2900 m, 350.000 Ł) nastupovali jako spolu-favorité vítěz irského derby Santiago (Authorized), kterého Aidan O'Brien svěřil Frankie Dettorimu, a vítěz King Eadward VII Stakes (Gr.2) z Ascotu a Great Voltigeur Stakes (Gr.2) z Yorku Pyledriver (Harbour Watch), do jehož sedla se vyhoupl i z Chuchle známý Martin Dwyer. Dostih si ale rozdělili jiní dva. V krásném souboji délku před výše zmíněnou dvojicí bojovali o vítězství 4:1 nabízený Galileo Chrome (Australia) s Tomem Marquanden a 16:1 outsider Berkshire Rocco (Sir Percy) s Andreou Atzenim, z nichž nakonec ukázal více sil GALILEO CHROME. Toho připravuje Aidanův syn Joseph O'Brien, který se tak stal prvním mužem, který vyhrál St. Leger jak v sedle, tak v roli trenéra od dob Harryho Wragga, úspěšného ve 30. letech minulého stroletí.

Galileo Chrome je prvním Gr.1 vítězem premianta Epsom Derby Australia (Galileo), majícího letos na dráze druhý ročník tříletých. Vítěz je prvním startujícím potomkem Curious Mind (Dansili), dcery listed umístěné Intigued (Darshaan), matky listed vítěze a třetího ze Saint Leger Michelangela (Galileo) a taktéž v listed Cocked Hat Stakes úspěšného Private Secretary (Kingman). Prabába Last Second (Alzao) vyhrála Nassau Stakes (Gr.2) a Sun Chariot Stakes (Gr.2), v chovu dala vítěze Poule d'Essai des Poulains (Gr.1) Aussie Rules.   A teď vzhůru do Leopardstownu, který byl svědkem porážky nejlépe hodnoceného koně současnosti Ghaiyyatha (Dubawi). Hřebec reprezentující barvy Godolphinu, neporažený v posledních čtyřech startech, nastupoval do Irish Champion Stakes (Gr.1, 3+, 2000 m, 750.000 €) jako horký 8:13 favorit a William Buick jej jako obvykle poslal po startu do čela. V šestihlavém poli ale měl tři koně Aidan O'Brien, jehož svěřenci nedopřáli favoritovi na čele klid - za sedlem mu z jedné straně seděla Magical (Galileo) se Seamie Heffernanem, těsně za Ghaiyyathem cválal její stájový druh Japan (Galileo) s Rynanem Moorem. Když pak došlo v cílové rovině na lámání chleba nedokázal Ghaiyyath odolat útoku MAGICAL, která jej o 3/ délky zdolala. Třetí místo finišem vybojoval jediný tříletek v poli Armory (Galileo), čtvrté místo, které držel celý dostih, uhájil loňský vítěz francouzského derby Sottsass (Siyouni), v závěru slábnoucí Japan se propadl na páté.  

Obhájkyně loňského vítězství Magical, která se pro ni bohužel narodila do stejné doby jako Enable, dnes získala 12. triumf z 25 startů a vítězstvím se přehoupla přes 4 milióny liber zisku.Neopomeneme ani Coolmore America 'Justify' Matron Stakes (Gr.1, 3+ kl., 1600 m, 250.000 €), v nichž favorizovaná vítězka Nassau Stakes Fancy Blue (Deep Impact), vedená Raynem Moorem, na kratší trati stačila jen na třetí místo, 1 1/2 délky za další klisnou z majetku Michaela Tabora a spol. Peaceful (Galileo). V koncertu tříletých klisen (v poli 11 klisen byly jen dvě čtyřleté, zbytek patřil klasickému ročníku) se prosadila svěřenkyně Johnny Murtagha CHAMPERS ELYSEES (Elzaam), která po třech vítězstvích v řadě potvrdila růst formy i v Gr.1 společnosti. V jejím sedle Colin Keane.

Champers Elysees má z našeho pohledu velmi zajímavé pedigree. Jejím otcem je Elzaam (Redoute's Choice), listed vítěz umístěný v Gr.2 Coventry Stakes, který má na dráze 5 ročníků a v nich jen 4 stakes vítěze. Zajímavější je ale matka La Cuvee (Mark of Esteem), která se na dráze neumístila, ale je polosestrou dvou blacktype vítězů She Bat (Batshoof) a Cask (Be My Chief) a také někdejšího plemeníka v českém chovu, vítěze tří dostihů v Anglii a Německu Ponsardina (Petoski). Jeho matka Premiere Cuvee (Formidable) vyhrála největší německý sprint Goldene Peitsche a v Německu byla šampiónkou starších klisen. (miv)  

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking