Na jaře byla většina amerických drah kvůli koronaviru uzavřená, později se velká část mítinků konala před prázdnými tribunami. Navzdory tomu vykázal tamní sázkový obrat obrovskou rezistenci, když se v meziročním srovnání snížil jen o necelé procento, přesně o 0,98%. 

 
Celkem bylo loni na americké dostihy vsazeno 10,925 miliardy dolarů, což je o 108 miliónů dolarů méně než v roce 2019. Tamní média dokonce spekulují, že kdyby nedošlo k termínovým změnám v Trojkoruně, která loni začínala distančně zkrácenými Belmont Stakes a vyvrcholila až v září termínově posunutým Kentucky Derby, které normálně sérii otevírá, mohl obrat i vzrůst. Jen na trojici mítinků, jejichž součástí byly dostihy trojkoruny, totiž tamní obrat v meziročním srovnání ztratil 208 miliónů dolarů, téměř dvojnásobek sumy, o kterou se snížil obrat za celý rok.

Na podobné výši jako v posledních dvou letech se americký sázkový obrat pohybuje již od roku 2011, kdy bylo vsazeno 10,77 miliardy dolarů. Ač loňská čísla vzbuzují vzhledem k okolnostem, za jakých byla dosažena, optimismus, pohled do vzdálenějších let ukazuje i něco jiného. V rekordním roce 2003 vystoupal sázkový obrat dokonce na 15,18 miliardy dolarů.

Přesto jsou čísla pro sezónu, v níž počet dostihů klesl o bezprecedentních 23,5% a počet mítinků o 25,38%, působivá. Průměrný obrat na jeden dostih díky nim vzrostl o 29,4% na 394.412 dolarů.

Nepřehlédněte: Spory Jockey Clubu s Dostihovým spolkem kvůli Tipsportu, žádost o výjimku pro zahraničního trenéra DS Pegas i budoucnost majitelských prémií. Přečtěte si o čem jednala Rada Jockey Clubu

Navzdory takřka neměnnému sázkovému obratu se stejně jako jejich čeští kolegové museli i američtí majitelé vyrovnat s výrazným propadem dostihových cen. Jejich objem meziročně klesl o 25,53% na 869,7 miliónu dolarů, nejnižší úroveň od roku 1997. O 2,7% klesla i průměrná dotace jednoho dostihu, která dosáhla částky 31.399 dolarů, což je pro srovnání 670 tisíc korun. Naopak se zvýšila velikost startovního pole, které v průměru čítalo 7,94 startujících, o 5,51% vyšší počet než v roce 2019. (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking