Minulý týden jsme si připomněli 84 let od prvních dostihů v Poděbradech, dnes si připomeneme výročí další z drah, kterou už na české dostihové mapě nenajdeme. Před 45 lety, 15. června 1975, se posledním mítinkem rozloučila s dostihovým provozem dráha v Odrách.


Slezské závodiště patřilo Státnímu statku Vítkov a svého času sloužilo i pro přípravu dostihových koní statku, kterou vedl ještě před svým odchodem k PP Šamorín legendární trenér Harry Petrlík. První oficiální dostihy se v Odrách konaly už v roce 1951 azáhy si získaly velkou popularitu, když na tamní mítink dorazilo i 10 tisíc diváků. Ty lákaly tamní překážkové dostihy, kterým bylo závodiště především určené, ale v Odrách se konaly i rovinové dostihy a také dostihy klusáků. Historie vzniku dostihů ale sahá o něco dál - do doby těsně po druhé světové válce, kdy místní velkostatkáři dvou oderských statků Meierhof a Josefihof uspořádali závody na koních, aby se ukázalo, kdo z nich je lepší. Tento závod pak dal podnět k pravidelnému pořádání dostihových soutěží.   

"Na závodiště v Odrách jsem jezdil často závodit, bylo to malebné závodiště s krásnou přírodou a panoramatem okolo, poblíž potoka. Je to obrovská škoda, že nakonec zaniklo. Dráha tu sice byla menší než v Olomouci, ale také byla pěkná, s dobrými skoky," vzpomínal před časem na tamní dráhu Václav Chaloupka. Dostihová dráha se ale nacházela v oblasti dnešního řečiště Odry, které muselo být z důvodu rozšiřování gumárenského podniku Optimit v roce 1975 přeloženo, což bohužel vedlo k zániku závodiště.

Na závěrečný mítink se za slunečného a horkého počasí přijelo rozloučit 55 koní, kteří se utkali v 6 dostizích včetně jedné steeplechase pro polokrevné koně. Hlavní dostih Velkou oderskou steeplechase suverénně ovládla pětiletá Marica (Gaston) s Albertovce s jezdcem Zobalem, jediný rovinový dostih dne se stal kořistí domácího Daltona (Parcel), připravovaného výše zmíněným Harry Petrlíkem, v jehož sedle byl jezdec Štohanzl. Celkem se za dobu existence uspořádaly Odry necelých 250 cvalových dostihů, z toho 184 překážkových.   (miv)   
 

odry1 odry2
odry3 odry4

Odry na přelomu 50. a 60. let 
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net