Pohar sampionuPřed čtyřmi desítkami let, přesně 8. dubna 1984. začala ve Velké Chuchli nová dostihová sezóna. První mítink okořenila akce Turf Klubu SSM, který na úvodní dostihový den pozval jezdecké šampióny okolních zemí, aby spolu změřili své síly v soutěži nazvané Pohár šampiónů socialistických států.

 
Pozvání přijali německé šampiónka Angelika Glodde, Maďarsko zastupoval v Chuchli dobře známý József Vas, z Polska dorazil další chuchelský "starý známý" Mieczyslaw Melnicki, kterým se postavil tehdejší československý šampión Vlastimil Smolík. Ti spolu svedli boj v 5 dostizích, do nichž si losovali koně a získávali body za umístění.  

Ač pořadatelům nepřálo počasí a celý mítink propršel, akce se povedla a chuchelšti diváci mohli ocenit mistrovství žokejů ze spřátelených zemí. Po prvním dostihu, v němž v sedle Polygrafa skončila těsně o nos na druhém místě, vedla bodování Aneglika Glodde, druhé místo v následujícím dostihu s Nikaiou společně se čtvrtým z úvodního klání pak vystřelilo do čela Melnického.

Polský šampión následně s Vanatem a poté i s outsiderkou Gardou vyhrál dva dostihy a o vítězi prvního ročníku bylo rozhodnuto. Nezměnila to ani skutečnost, že v závěrečném dostihu polská hvězda neodstartovala - Melnicki se stal králem prvního ročníku Poháru šampiónů.

Po Melnického to byl začátek jedné z nejlepších sezón vůbec, v níž v sedle Nemana opanoval jak polské, tak i rakouské derby. Na konci června se navíc vrátil do Chuchle znovu, aby v sedle Jurora (a s podporou žokeje Mazurka na Kojakovi) udělil našim koním v Československém derby lekci, na kterou dosud nezapomněli.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net