Blink Bonny2Před 167 lety, 26. května roku 1857, vyhrála slavná klisna Blink Bonny (Melbourne) anglické Oaks. Stalo se tak pouhé dna dny poté, co předtím zdolala v Epsomu, jako jedna z šesti klisen historie, i konkurenci hřebců v nejslavnější modré stuze na světě Epsom Derby.

 
Blink Bonny kromě tohoto unikátního double získala dalších 11 vítězství z celkem 19 startů, získala též jedno druhé a dvě třetí místa. Nebývá pravidlem, aby takhle výjimečné klisny byly i výjimečně úspěšnými chovnými klisnami, Blink Bonny ale excelovala i v chovu. Dala sice jen tři hříbata, ale ze všech vyrostli úspěšní dostihoví koně. Její první potomek, klisna Borealis (Newminster), doběhla třetí v Oaks a posléze v chovu založila velmi úspěšnou rodinu. Druhým potomkem byl hřebec Blair Athol (Stockwell), jeden z nejlepších koní tehdejší doby, vítěz Epsom Derby i Saint Leger, který se posléze stal i úspěšným plemeníkem, čtyřnásobným šampiónem plemeníků Anglie a Irska. Třetí potomek hřebec Breadalbane (Stockwell), odchovaný náhradní matkou poté, co Blink Bonny krátce po jeho narození uhynula, vyhrál Prince of Wales's Stakes a doběhl třetí v Ascot Gold Cupu.  

Pro náš turf se tyto zprávy mohou být zdát hodně vzdálené, ale vězte, že v roce 1890 se do českého chovu dostal vnuk Blink Bonny hřebec Altyre, který byl synem Blair Athola. Asi nepřekvapí, že za koupí hřebce, který předtím působil v anglickém chovu, stál Aristuide Baltazzi a Altyre byl získán pro napajedelský chov. Bohužel téhož roku na podzim v Napajedlích uhynul, aniž by stihnul připustil jedinou klisnu.

Miloslav Vlček  

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net