Abdullah khalidJako blesk proběhla včera světem smutná zpráva o smrti jednoho z nejúspěšnějších majitelů a chovatelů posledních dekád, vlastníka mocné Juddmonte Farms Khalida Abdullaha. Muž, jehož zeleno-bílo-růžové barvy znal zřejmě každý turfman na tomto světě, zemřel pokojně ve věku 83 let.

 
Byl naprosto nepřehlédnutelnou postavou světového turfu čtyři desítky let. Poprvé se jeho barvy ukázaly na dráze v roce 1978 a hned následující rok slavil první Gr.1 vítězství. Zasloužil se o ně Known Fact, vítěz Middle Park Stakes, který o rok později princovi Abdullahovi přinesl radost z prvního klasického vítězství, byť až poté, co byl v cíli první Nureyev diskvalifikován. Vítěz 200 Guineas Known Fact byl jedním z prvních plemeníků na Juddmonte Farm, kterou Abdullah založil v roce 1980 a jeho nejúspěšnější syn Warning, šampión dvouletých i tříletých koní, je dodnes zobrazen na logu hřebčína.

První obrovskou hvězdou jeho stáje byl vynikající Dancing Brave (Lyphard), jemuž se v roce 1986 podařilo vyhrát jako 2000 Guineas, tak i Eclipse Stakes, King George a také Prix de l'Arc de Triomphe. Pouze v Epsom Derby skončil po silném závěru k hloubi pole těsně druhý, za což si Greville Starkey v jeho sedle musel vyslechnout hodně kritiky.

Dancing Brave nebyl Abdullahovým odchovancem, stejně jako několik dalších pozdějších hvězd včetně nejbohatšího koně americké historie bělouše Arrogate. Jeho stájí ale prošlo více jak 500 stakes vítězů, z nichž přes 440 sám odchoval. Ještě působivější statistiky dává počet jeho Gr.1 vítězů. Z celkových 118 náleželo k jeho chovu 102 vítězů, neodchoval jen zbylých 16. K těm druhým patřil vedle zmíněných dvou es i další vítěz Prix de l'Arc de Triomphe Rainbow Quest (Blushing Groom), který byl jedním z prvních velmi úspěšných plemeníků v Abdullahově chovu.

Založení Juddmonte Farms, zahrnující hřebčíny v anglickém Newmarketu a americkém Kentucky, bylo klíčovým rozhodnutím pro další úspěchy jeho barev na dostihové dráze. Svůj chov postavil na nákupech amerických klisen, ale nejen na nich - postupně přikupoval i klisny v Evropě. Silné finanční zázemí (svého času mu například patřilo 1% všech akcií mocné Chase Manhattan Bank) mu umožnilo nakupovat opravdu perspektivní klisny, ale bylo by chybou uvádět tento fakt jako hlavní příčinu jeho úspěchu. Nakonec stačí úspěchy jeho chovu srovnat s chovem šejka Mohammeda, investujícího nepoměrně vyšší částky, ale jako chovatele podstatně méně úspěšného.

Hasili2
Jednou z klíčových matek Abdullahova chovu byla Kahyasiho dcera Hasili. Její syn Dansili je mj. otcem Rail Link, otce našeho Koně roku Trip to Rhodose, je mateřským otcem vítěze Českého derby Kadynyho a hraje významnou roli i v pedigree posledního vítěze derby vítěze domácího chovu Josepha. V Českém derby se prosadil i Gontchar, jehož otec Champs Elysees je též synem Hasili a další její syn Cacique je mj. i otcem skvělého ultravytrvalce a pátého z Gr.1 Prix du Cadran Cacophonouse. 

Ne všechny nákupy se vyvedly, ale i tvrdá selekce pomohla tomu, že časem z několka nakoupených klisen vyšlechtil mimořádné rodiny. Mohli bychom dlouho jmenovat, ale uveďme jen jeden údaj - již pět klisen z vlastního chovu Juddmonte Farms získalo v USA či v Británii titul Chovné klisny roku. Za všechny jmenujme skvělou Hasili (Kahyasi), mj. první chovnou klisnu na severní polokouli, která dala 5 Gr.1 vítězů. Zatím poslední matkou, která tento titul získala, je Sadler's Wellsova dcera Concentric, matka skvělé Enable (Nathaniel). Juddmontské rodiny jsou tak mimořádné, že každoroční prodej jeho na dráze méně úspěšných klisen na evropských dražbách pravidelně přitahuje chovatele snažící se získat cennou krev. 

Viditelná stopa Juddmonte Farms i v českém turfu

Zástup úspěšných odchovanců je, jak již naznačil počet Gr.1 vítězů, hodně dlouhý, ale stačí jmenovat jen dva, abychom si udělali alespoň malý obrázek o síle jeho chovu - Frankela (Galileo) a Enable (Nathaniel). Jsou to právě tito dva šampióni, kterými vyvrcholily čtyři desítky let promyšlené chovatelské práce Khalida Abdullaha.

Pro nás může být zajímavé, že prvním klasickým vítězem, který vyšel z Juddmonte Farms, byla před 31 lety klisna Houseproud (Riverman), dcera Abdullahem za 550 tisíc dolarů zakoupené vítězky Frizette Stakes (Gr.1) Proud Lou (Proud Clarion). Andre Fabrem trénovaná klisna vešla do historie Juddmonte Farms, ale vlastně celého turfu 13. května 1990, kdy v sedle  s Pattem Edderym zvítězila v klasické Poule d'Essai des Pouliches a Khalidu Abdullahovi přinesla první klasické vítězství v roli chovatele. V chovu sice nezaložila další úspěšnou juddmontskou rodinu, ale podstatnou měrou ovlivnila jeden malý chov daleko od Abdullahových bran. Jejím druhým potomkem byl totiž House Rules (Seattle Slew), který se sice kvůli špatným předním končetinám nikdy na dráze neukázal, ale v napajedelském chovu byl svého času nejžádanějším plemeníékem České republiky, později i šampiónem otců dvouletých a s jeho krví se i ve velkých dostizích setkáváme dodnes. Vzpomeňme třeba ryzáka z chovu K-K Metal a.s. Stuke (Jukebox Jury), loňského vítěze největších italských proutěnek Gran Corsa Siepi di Merano (Gd1), jehož matka Stigma, šampiónka starších klisen na Slovensku a koní českého chovu u nás, byla House Rulesovou dcerou.

Související článek: Juddmonte Farms, její třicetileté výročí a nejžádanější český plemeník sezóny 1998

Vliv Juddmonte Farms na náš turf je ale podstatně širší. Jedním z jeho prvních, ne-li vůbec prvním odchovancem startujícím u nás, byla skvělá Ajanta (Rousillon), dvojnásobná klasická vítězka a Kůň roku 1993, která si k nám našla cestu jako dvouletka, kdy jí Roman Vítek vybral pro stáj Fidelise Schlée na podzimní dražbě koní v tréninku. Klasický dostih vyhrála i Rabbit Zamindar (Zamindar), zástupkyně barev Rabbitu Trhový Štěpánov, která v roce 2009 triumfovala v Oaks a v chovu dala zimní královnu 2014 Zamiru (Look Honey). Jedničkového potomka dokázala přivést na svět i Ajanta, jejíž syn Alhaan (Alwasmi) mj. doběhl čtvrtý v České derby.

Rabbit zamindar oaks
V chovu Juddmonte Farms se narodila i vítězka Oaks Rabbit Zamindar

Slavný chov zastupoval i bělouš Midships (Mizzen Mast), Gr.1 vítěz, který v chovu Centra Darhorse zplodil jedničkovou Luxii, dnes matku v tamním stádě. Darhorse se aktuálně může chlubit ještě jedním esem z Abdullahova chovu - Dux Scholarem (Oasis Dream), kterého po úspěšné dostihové kariéře nyní čeká úkol navázat na ni i v chovu. 

I náš malý chov tak Juddmonte Farms ovlivnila a ovlivňuje docela výrazně, o tom světovém ani není třeba dlouho hovořit. Často se však vedle Frankela, Kingmana, Enable a dalších zapomíná, že z jeho chovu vzešel i historicky nejúspěšnější plemeník podle počtu blacktype vítězů Danehill (Danzig). Toho však po skončení kariéry prodal Coolmoru a Abdullahův odchovanec se tak podílel na růstu nejúspěšnější chovatelské opěrace současnosti. I to o lecčems vypovídá, stejně jako fakt, že Coolmore neváhal nedávno investovat do dalšího koně Khalida Abdullaha, úspěšného Kingmanova syna Calyxe. Juddmonte Farms.

Už dnes můžeme říct, že patřil k nejúspěšnějším chovatelům celé historie chovu plnokrevníka a je nepochybné, že jej ovlivnil jako málokdo. A ovlivňovat jej skrze své odchovance bude i nadále. (miv)

Inzerce:

dux promo   
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net