domino2Domino je kůň, jakých historie mnoho nezná. Dokonce bychom mohli říci, že byl v jednom ohledu naprosto výjimečný. Nebo snad znáte jiného plemeníka, jehož téměř 40% potomků dokázalo zvítězit ve stakes dostihu? Ano, nejedná se o překlep, skutečně jde o necelých 40%. Ale začněme od začátku a vraťme se do Ameriky na konci 19. století. Do doby, kdy mělo Kentucky Derby za sebou jen pár prvních ročníků a tamní chov, později nejkvalitnější na celé planetě, teprve budoval své základy.

MestKaždý kůň má svůj příběh, některý zajímavější, některý méně. Příběh ještě v Sovětském Svazu narozené klisny Měsť, která se před 27 lety stala šampiónkou českých proutěnkářů a poté velmi úspěšnou matkou, patří k těm nejzajímavějším. Jeho poslední kapitola byla dopsána minulý měsíc, symbolicky den po Velké pardubické, kdy tato mimořádně talentovaná klisna, v níž slavný trenér Nasibov viděl druhého Anilina, odešla. Tři měsíce před tím, než by se dožila 32 let.

zokejove2Česká televize odvysílala v předvečer 130. Velké pardubické dokument týmu Bez frází s názvem Žokejové: Cesta na Velkou pardubickou. Sleduje každodenní kroky trojice žokejů - Josefa Bartoše, Pavla Kašného a Marka Stromského na jejich cestách k Velké pardubické, přináší i řadu emotivních scén z vážnice po dostihu a mnoho dalšího, co stojí za shlédnutí.

VPVP cover frontV pondělí 5. října se na český knižní trh dostala pozoruhodná kniha pro děti Velký příběh Velké pardubické. Bohatě ilustrovaná publikace vypráví o životech odvážných dostihových jezdců a koní v průběhu téměř stopadesátileté historie nejstaršího a nejtěžšího překážkového dostihu kontinentální Evropy. Kniha také provází čtenáře kurzem Velké pardubické, představuje jednotlivé překážky a do dostihového světa nahlíží skrze dějinné událostí, které se odehrály na našem území. Ilustrátorka a autorka Tereza Marianová (Lukešová), stojí za vznikem knihy nejen jako výtvarnice, ale také jako autorka textů, komiksů a grafička.

V historii chovu anglického plnokrevníka na našem územi patří 1. říjen 1895 k těm nejvýznamnějším datům. Ten den, od něhož dnes uplynulo jeden a čtvrt století, přišel do Hřebčína Napajedla nový plemeník. Měl za sebou vynikající dostihovou kariéru i neméně skvělý rodokmen a pokud procházíme jmény plemeníků, kteří kdy v Čechách či na Moravě působili, byl to jeden z nejlepších a možná vůbec nejlepší plemeník, jaký zde kdy stál. Jmenoval se Matchbox.    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking