FantomeVelká pardubická je nejbohatším českým dostihem. A nejen to, je to nejlépe dotovaný dostih celého středoevropského regionu, a to s poměrně velkým náskokem. Poté, co cena Českého derby klesla ze tří milionů na dva, je jejím nejbližším konkurentem Wielka Warszawska, neboli Velká varšavská. Polský vrchol, jemuž se jako prvnímu středoevropskému dostihu podařilo získat status blacktype dostihu, se letos dočkal rapidního nárůstu dotace z 306.250 na 478.250 zlotých, což odpovídá 2,5 milionu českých korun. Polovině dotace Velké pardubické.

Vztah trenér - majitel je jedním z nejdůležitějších, ale zároveň mnohdy také nejsložitějších vztahů v dostihovém sportu. Zatímco ten první je přesvědčen, že jeho primárním úkolem je co nejlepší příprava koně a zbytek je až daleko za tímto cílem, druhý je mnohdy přesvědčen, že neméně důležitou činností trenéra je majitele o všem, co je spojené s jeho koněm, také pravidelně a pravdivě informovat. Z tohoto rozporu může vzniknout pnutí, které pak oslabuje motivaci obou stran dosáhnout co nejlepšího výsledku na dostihové dráze.

DevilVe čtvrtek 2. února, v době, kdy mu dle zvyklostí v chovu plnokrevníka už bylo 32 lety, ačkoliv do 32. narozenin mu chybělo ještě dva a půl měsíce, musel být uspán hnědák Devil (Amyndas). Napajedelský rodák, který do historie českého turfu vešel díky druhému místu ve Velké pardubické v roce 1998, kdy v ní poprvé uspěl trojnásobný vítěz Peruán (Agadir).

Orelio3Historie chovu plnokrevníka na našem území zná řadu zajímavých příběhů. Jak těch notoricky známých, tak i takové, o nichž mnoho turfmanů neví. K těm druhým patří příběh koně jménem Orelio Je to příběh starý více jak stovku let a jeho protagonistou je plemeník zřejmě nejlepšího rodokmenu, který kdy na našem území působil v plnokrevném chovu. Pravý bratr koně, považovaného za nejlepšího koně 19. století, ba občas i nejlepšího v celé historii dostihového sportu.

Kub PotmesilZa pár dní skončí rok 2022, další rok, který nám po dvou předešlých covidových ukázal, jak rychle se mohou naše "jistoty" změnit. Ani pro náš dostihový sport to nebyl jednoduchý rok, i tak ale přinesl řadu nezapomenutelných dostihových zážitků, bohužel i těch smutnějších. Stejně jako v předešlých letech jsme se snažili všechny důležité momenty spojené s tuzemským dostihových sportem a chovem plnokrevníka zachytit v našich článcích, odměnou nám byla vaše čtenářská věrnost a rostoucí zájem o naše články. Které v nich vás v letošním roce nejvíce zaujaly?    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net