UltraBlue ZorroPátého února se ve Střelicích narodil klisně Zoraya Luna hřebeček po plemeníkovi Amico Fritz. Chovná klisna, patřící panu doktoru Brunovi, však bohužel musela být o pět dní později na veterinární klinice v Brně uspána pro celkové selhání organismu, byl jí diagnostikován lymfom. Hříbě se však podařilo zachránit.


Po příjmu na kliniku se špatnou prognózou byla okamžitě kontaktována MVDr.Gabriela Macečková, která zahájila medikaci na podporu laktace u klisny Ultra Blue, devatenáctileté holštýnské klisně, která má za sebou nejen sportovní kariéru, ale i několik vlastních hříbat a také několik asistovaných adopcí. Klisna byla převezena do Střelic k hřebečkovi, kde paní doktorka Macečková provedla medikovanou imitaci porodu a adopci.

Celkem týden byl malý Zorro ve Střelicích každé dvě hodiny napájen z lahve, po sedmi dnech získal novou maminku a dokonce šimlu jako byla jeho matka Zoraya Luna. Nyní bude vyrůstat pod kojící matkou, která ho naučí všem sociálním kontaktům a chování ve stádě. Poskytne mu tu nejlepší mléčnou výživu 24 /7 na příštích 6-8 měsíců a Zorro dostane šanci na normální vývoj a růst. 

UltraBlue UltraBlue 2
 Ultra Blue při své sportovní kariéře  Ultra Blue se svým předchozím sirotkem


Důležité je, že adoptivní matka nemusí být nutně taková, která přišla o hříbě. Naopak vyzkoušené klisny jsou schopné úspěšně adoptovat sirotka každý rok. A medikovaná adopce, provedená zkušeným veterinářem, má 99% úspěšnost oproti adopcím, které se prováděly pouze spárováním sirotků a matek, které právě ztratily hříbě. O jedné z nich jsme již informovali v létě. Je to Old Glory, matka tří plnokrevných klisen (Olinka, Ophelie a Old School), která adoptovala v roce 2022 teplokrevného hřebečka a na jaře 2023 klisničku Nefer's Princess, ze které je letos krásná a zdravá roční klisna. 

Související článek: Skvělá šance pro koňské sirotky aneb jak nejlépe zajistit hříběti náhradní matku

Novou informací v oblasti adopcí a pomoci sirotkům je vznik nového Equicare centra RJM v prostorách hřebčína Darhorse (www.equicare-centrum.cz)
MVDr. Macečková tuto sezonu absolvuje zahraniční stáž v Belgii, ale od 1.3.2024 jsou v plném nasazení k dispozici MVDr. Eliška Punčochářová 736705411 a MVDr. Kristýna Hodinová. Pro zprostředkování je možné využít i mě 723614337 
 
Ing. Helena Voršilková    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net