Amazona AcclamationNečekaně vítězství dvouletého Rashabara (Holy Roman Emperor) v Coventry Stakes (Gr.2) na mítinku Royal Ascot dostalo francouzský Haras de Beaufay pana Jiřího Trávníčka na mapu evropských chovatelů. Potvrzuje to nyní vydaný katalog na Vente de Yearling d'Aout, srpnovou dražbu společnosti Arqana, která je nejprestižnější kontinentální dražbou ročků v Evropě.

 
Jedním z největších lákadel letošního katalogu je právě odchovankyně Haras de Beaufay, ve Francii narozená a k zisku tamních prémií kvalifikovaná Rashabarova polosestra (lot 52). Hnědka, narozená 21. ledna, je dcerou plemeníka Acclamation (Royal Applause), někdejšího úspěšného sprintera, který si vybudoval pozici úspěšného otce především raných a rychlých koní. V porovnání s Rashabarovým otcem Holy Roman Emperorem (Danehill) hraje v ostrovním chovu o něco vyšší ligu, jeho aktuální připouštěcí poplatek 25.000 € je trojnásobný oproti Holy Roman Emperorovu a ročci po Acclamation se prodávají v průměru za 63 tisíc gns, což je téměř o 20 tisíc více než průměrná cena ročních potomků Rashabarova otce.

Hodnota Trávníčkovy odchovankyně by průměrnou cenu Acclationových ročků měla podle všech předpokladů výrazně překonat. Svědčí o tom i fakt, že jak Racing Post ve svém článku, tak i Arqana v tiskové zprávě zařadili dceru nestartovavší Amazonky (Camelot) mezi desítku nejatraktivnějších ročků celé dražby. "Cena se těžko odhaduje, bude ve statisících eur, ale jestli to bude 300 nebo 500 tisíc opravdu nevím," říká bloodstock agent Tomáš Janda, který je sám zvědav, kam až 16. srpna její cena vyroste.

Nepřehlédněte: Rozpočet JC, snahy o posílení majitelských prémií a navýšení prostředků na kontrolu dopingu. Přečtěte si zápis z jednání Rady JCČR

Velmi atraktivního ročka by Haras de Beaufay mohl nabídnout i příští rok, kdy do věku ročka doroste letošní potomek Amazonky. Tím je hřebec po ostře sledovaném coolmorském St. Mark's Basilica (Siyouni), jedné z největších nadějí tamního týmu plemeníků. "V Coolmoru se moc líbil, řekli, že je to hříbě "Ballydoyle quality" a že jej budou chtít koupit," doplňuje Janda. Dražba bude až za rok, do té doby se může stát spousta věcí a také ne vždy kůň od hříběte do věku ročka vyvine tak, jak naznačuje v raném věku, ale i tak je to lichotivé ocenění chovatelského úsilí Jiřího Trávníčka a jeho Haras de Beaufay.

Miloslav Vlček
foto Eva Kopečná      Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net