EJC zokejoveOpravdu výjimečný dostihový den se chystá zítra Ve Velké Chuchli se startem prvního dostihu v 13:30 hod. Šance vidět v akci tři vítěze blacktype dostihů včetně šampion-sprintera Gordon Lord Byrona a špičkové žokeje patnácti národností se nebude hned tak opakovat. Evropský pohár žokejů zahrnuje sedm dostihů a určitě i tři dostihy nižších kategorií obsazené špičkovými jezdci přinesou skvělou podívanou. Dostihový den zahájí Cena společnosti Trade Fides, kde se utká sedm trenérů. V sedle budou i dvě ženy - naposledy před čtyřmi lety startující Martina Růžičková a vítězka klasického dostihu Ilona Hronová, která pověsila svou úspěšnou jezdeckou kariéru na hřebík před šesti lety.


Velmi šancového koně povede další výborný bývalý žokej Ivan Kub, jenž usedne do sedla vítěze hlavního dostihu minulého chuchelské neděle, Iraklina (Footstepinthesand). Naději má také Martina Růžičková v sedle výborného tempaře a letošního čtyřnásobného vítěze Tropical Bonda (Forever Bond). Výsledkově spolehlivým koněm je také Galis (Suteki Shinkusekun), kterého povede jeho trenér Ludvík Haris. V dostihu se rovněž objeví v akci Luboš Urbánek, Jan Demele a Ladislav Hanousek, takže o atraktivní úvod galaprogramu EJC je postaráno.

Druhým dostihem v pořadí je významná zkouška dvouletého ročníku, Listed EJC Pemat Trading - 82. Gerschův memoriál o 600.000 Kč. Dostihová veřejnost si bude moci poprvé prohlédnout atraktivní akvizici majitele Milana Kříže Pardon My French (Kodiac), který už má na svém kontě tři vítězstí z francouzského tréninku a ve společnosti Listed doběhl šestý. Hřebec je jedním ze tří svěřenců Ing. Václav Luky v dostihu - vedle již vítězného Great Gunnar (Aussie Rules) a maďarského rodáka Államfö (Latin Lover), který má na svém kontě i páté místo z Vichy. V dostihu není žádný z účastníků Ceny Masise, všichni koně s výjimkou favorita tedy absoluvují dostih nejvyšší kategorie poprvé. Určitě není radno nikoho z devíti startujících koní podceňovat.  

Sedmičku účastníků bude mít mílová zkouška III. kategorie EJC Durolane Handicap o 60.000 Kč. Nejvíce zatíženým koněm v poli je čtvrtý ze slovenské Velké jarní ceny Finios (Midships), který bude mít  v sedle Francouze Eyquema a bude poskytovat hmotnostní výhodu všem svým soupeřům. Je mezi nimi napříkad Dodybud (Soviet Star), který byl minule druhý s vysokou hmotností, dále Valmont Ohne (Look Honey) či jedničková vítězka Rapet (Camacho), které se ale v poslední době nedaří. Bohužel jen šest startujících bude v EJC Ceně společnosti Vesiba na 2400 metrů. I tady má dobře nazbrojeno trenér Haris - jeho svěřenec Sapienti (Egerton) bude pod vedením Andrease Helfenbeina usilovat o čtvrté vítězství v řadě za sebou. Na jeho případné zaváhání bude čekat například šestá z Oaks Queentera (Champs Elysees) či Waste no Time (Egerton). 

Wireless Listedvitez
Pražské publikum se může těšit zítra i na první zdejší představení výborného zástupce stáje Leram Wirelesse, který úspěšně brázdí francouzskou blacktype scénu

V 15:45 hod (přenost na ČT Sport začíná v 15:20 hod.) bude odstartovaný EJC Lokotrans Middle, Listed na 1800 metrů o 600.000 Kč. Magnetem dostihu je první středoevropské vystoupení skvělého Wirelesse (Kentucky Dynamite), vítěze Listed a devětkrát umístěného v blacktype společnosti. Bauyrzhan Murzabayev má v jeho sedle výtečnou příležitost k vítězství. Trojici koní posílá do dostihu trenér Urbánek a stáj Lokotrans - mj. bratislavského specialistu Ideal Approache (Bushranger) a v posledních dvou startech neporaženého Sir Suna (Power). Obohacením startovního pole je účast německého Doinya (Hallinga) a po roce uvidí české publikum znovu Black Canyona (Manduro).

Důležitým časem je půl pátá, kdy bude odstartován nejatraktivnější dostih mítinku, EJC Leram Million na 1400 metrů o 2,6 mil. Kč, čímž se dostih stává nejlépe dotovaným ve Střední Evropě a dotací 100.000 euro může směle konkurovat dostihům Gr. 3 ve Francii. I to je samozřejmě důvod, proč sem přijedou tři výborní koně ze Západní Evropy. Kariéry irského šampiona Gordona Lorda Byrona  (Byron) a německých grupových vítězů Julia (Exceed And Exceel) a Shining Emeralda (Clodovil) už jsme vám přinesli včera a určitě všichni patří do okruhu nejšancovějších koní v dostihu. Ze 13 zástupců českých stájí vypají jako jejich nejvážnější soupeři loni v dostihu druhý Troizilet (Wootton Bassett), který se letos může pochlubit úspěchem v Grand Handicapu v Longchamp, dále  letošní vítěz tří dostihů Mr Right (Echo of Light) a hrdina Svatováclavské ceny Henrythearoplane (Henrythenavigator).

Vysokou favoritkou EJC Baltro Long - 40. Velké ceny českého turfu bude dvojnásobná klasická vítězka Blessed Kiss (Kentucky Dynamite), kterou stejně jako v Českém derby povede Wladimir Panov. Klisna má společně se svými vrstevnicemi Rousse (Lope de Vega) a Kihnu (Campanologist) výhodu pětikilogramové úlevy oproti zbývajícím šesti koním. Stáj Leram vysílá do dostihu francouzskými starty ostříleného Ventarona (Le Havre), bude tu také předloňský vítěz dostihu Always on Sunday (Sunday Break) či černý kůň dostihu, slovenský Mr Zuru (Fmous Name), jenž na sebe hlasitě upozornil těsným druhým místem v bratislavské Cene turfu. 

Sérii dostihů spadajících pod Evropský pohár žokejů zakončí krátce před 18. hodinou EJC Cena společnosti Falcon Security na 1800 metrů. Ve dvanáctihlavém poli není jasný favorit. K šancovým koním by měli patřit minulá vítězka La Velocita (Ifraaj), v jejímž sedle má slušnou naději na úspěch Švéd Graberg, spolehlivý Lusk (High Extreme) s Václavem Janáčkem, Matysek (Bushranger) a nižší hmotnost nesoucí tříletá Aeracura (Rip Van Winkle). 

Michaela Zemanová


Další články k Evropskému poháru žokejů:
Letošní ročník EJC je výjimečný, shodují se pořadatelé
Vizitky aktérů EJC 2018 - od Pedrozy po Kapodistriase 
Vizitky "Gordona" a dalších zahraničních koní v EJC
Mojí největší šancí je Henrythearoplane, říká Lukášek k účasti v EJC
Murzabayev je podle Tipsportu desetinovým favoritem EJC

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking