CharlesQuatrieme dobehLysaSedmi dostihy dnes byla zahájena letošní sezóna. Stáj Statek Blata Český ráj už podruhé uspořádala na závodišti v Lysé nad Labem zajímavý dostihový den, kterého se zúčastnila řada špičkových koní. Po zimě se ale favoritům většinou nedařilo. V Ceně společnosti Sport Invest na 1700 metrů se finišem podél bariéry prosadila Saša s ž. Vendulou Korečkovou, která dokázala vyhrát během odpoledne dvakrát, stejně jako klisnin trenér Tomáš Váňa. Dramatický souboj dvou outsiderů okořenil druhý vrchol odpoledne na 2200 metrů, Cenu Statek Blata Český ráj. O krk byl v cíli šťastnější svěřenec trenérky Záhorové Charles Quatrieme s dalším jezdcem, kterým zaznamenal double, Michalem Hroudou.


Úplně prvním dostihem nové sezóny se staly Proutěné překážky Odbory Kovo MB (4+, proutěné překážky IV. kat., 3000 m, 50.000 Kč) s účastí čtyř koní. Desetinovým favoritem dostihu byl svěřenec v Itálii se toho času nacházejícího Grega Wroblewského BUKHARI (Dalakhani), který dokázal svou roli bezezbytku naplnit. Poprvé na překážkách startující David Dygrýn vedl bělouše od startu na čele dostihu. Záhy si vybudovali veliký náskok, který nikdo ze soupeřů nedokázal snížit a zvítězili po výroku cílového rozhodčího zadrženě daleko. Druhý doběhl nový nákup stáje Statek Chyše-Váňa Topography (Monsun) a třetí s rovněž velkým odstupem Růža z Pohoří (Four Star General).

V handicapové Ceně společnosti Realstav MB (4+, handicap III. kat., 1000 m, 45.000 Kč) rozdával favorizovaný zástupce stáje Statek Blata Český ráj Epoch (Oasis Dream) váhu na všechny strany, což se mu v závěru dostihu stalo osudným. Pod vedením jezdecké hvězdy mítinku Václava Janáčka dostih odvodil, ale v cílové rovině měl více sil o devět kilogramů méně zatížený PALE MARTINI (Kandahar Run), který tak ukázal, že neumí vyhrávat jen v Karlových Varech, a pod taktovkou Michala Hroudy  Epocha o délku a čtvrt porazil. O podobnou vzdálenost zpět dorazila do cíle třetí Manolla (Tiger Cafe). Vítězného zástupce stáje TAHLO Šefraný trénuje v Lysé nad Labem Karel Germič.

Lysa VelikonoceCharlesQuatrieme dekor
Předávání čestných cen vítězům Ceny Statek Blata Český ráj

Suverénním vítězem Ceny společnosti Colas CZ (3l., III. kat., 2200 m, 45.000 Kč) mezi šesti dosud nestartujícími tříletky se stal reprezentant růžovobílých barev stáje Statek Blata Český ráj MANDACHAL (Manduro). Tmavý hnědák pod taktovkou Václava Janáčka  dostih odvodil a dominoval o devět délek před prvním potomkem klasické vítězky Orphan Orpheusem (Stormy Jail), jenž naběhal hodně metrů navíc v obloucích. Na třetí místo se dostal Chartum (Rosensturm). Také vítěz tohoto dostihu je na závodišti doma a trénuje ho Tomáš Váňa.

V jednom ze dvou vrcholů velikonočního mítinku, Ceně společnosti Sport Invest (4+, II. kat., 1700 m, 100.000 Kč), obhajoval vítězství z loňského roku Tamarind Cove (Galileo), do jehož sedla stejně jako loni usedl ž. Janáček. A kvartetu soupeřů šéfoval hned od startu, sledovaný Dominiquem a Sašou. V cílové rovině se ale podél bariéry prosadila zástupkyně modrohnědých barev Stáje Lascar SAŠA (Makfi), která tak začala svou třetí sezónu mezi elitou koní impozantně. Svěřenkyně Tomáše Váni měla pod vedením ž. Venduly Korečkové totiž v cíli více než dvoudélkový náskok na svého vrstevníka Dominiqueho (Motivator). Tamarind Cove prohrál boj o druhé místo o krk.

Soubojem dvou derby-vítězů by se dalo nazvat druhé lákadlo dostihového dne, Cena Statek Blata Český ráj (4l., II. kat., 2200 m, 100.000 Kč). Timekeeper (Galileo) vítězství ale neobhájil a neprosadil se ani druhý z nich, Touch Of Genius (Galileo). Tempo v dostihu udal Duke of Darhorse (Duke of Marmalade) před slovenskou zástupkyní Mooreen (Calming Influence) a další loňskou výbornou tříletou klisnou Celeste. Na konci posledního oblouku se vedle sebe vyrovnala pětice koní, ze které po chvíli ale odpadl zřejmě trochu tísněný Touch of Genius. V cílové rovině se od soupeřů odpoutali dva koně považovaní za outsidery - nejstarší účastník osmiletý Charles Quatrieme a dosud nevítězná Celeste (Ryan). V krásném souboji se na konec o krk prosadil svěřenec trenérky Záhorové CHARLES QUATRIEME (Motivator), který tak pro stáj DS Dolní Moravice získal pod vedením Michala Hroudy své dosud nejhodnotnější vítěztsví. Pochvalu také zaslouží Celeste, navíc nesla o půl kilogramu více než vítěz. Na třetí místo ještě přišel, ale již sedm délek za nejlepšími, pěkným závěrem Touch Of Genius. Pořadí na tabuli doplnili čtvrtá Moreen a pátý Timekeeper. 

Lysa Sasa dobeh
Krásný souboj v Ceně společnosti Sport Invest nakonec pro sebe v cíli snadno rozhodla podél bariéry cválající Saša s ž. Korečkovou 

Snadnou vítězkou Ceny Zliner a Top Sport Management (4+, IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) se stala šestiletá svěřenkyně trenéra Tajmra SANTIN (Bushranger) stáje Strojírna Litvínov, v jejímž sedle slavil první vítězství v letošní sezóně žokej Jan Verner. O pět délek zpět dorazila do cíle výhodně zatížená Finále (Midships) a na třetím místě se objevil v cíli někdejší derbysta Rump Cimpr Campr (Makfi).

Většinu dnešních vítězů v Lysé připravili trenéři, kteří sídlí na závodišti. Stalo se tak i v závěrečné Ceně Sportprogres  (4+, handicap V. kat., 1300 m, 20.000 Kč), kde ukořištil své vůbec první vítězství ZLOMEK  (Bully Pulpit - Zlatina, Latén) trenéra Jiřího Michala, hájící barvy stáje Novák - Kochánky. Pětiletý hnědák pod taktovkou dnes podruhé vítězné ž. Venduly Korečkové dominoval s převahou více než dvou délek nad nejvíce zatíženým Valmontem (Forever Bond) a zlepšeným Oggim (Next Desert).

Michaela Zemanová

Fotografie: Andrea Zavadilová, další její snímky si můžete prohlédnout zde

Sasa Lysa dekor
Snímek ze slavnostního dekorování vítězů Ceny společnosti Sport Invest    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net