cape freedom SafarVe většině dnešních dostihů ve Velké Chuchli se bojovalo o vítězství až k cílovému sloupku. Výjimkou nebyl ani hlavní dostih, Velká květnová cena, kde se prvních pět koní v cíli vešlo do délky a čtvrt. První vítězství v dostihu nejvyšší kategorie v něm získal svěřenec Arslangireje Šavujeva a zástupce Russian Racing Syndicate, čtyřletý CAPE FREEDOM (Cape Cross). Pod vedením ž. Šafáře potvrdil dobrou formu, kterou ukázal už před šesti týdny druhým místem ve Velké dubnové ceně. Jezdecky se dnes nejvíce dařilo Davidu Liškovi a Adamu Florianovi, kteří získali double.

Velmi pěknou podívanou přinesl hlavní chod programu, 70. Velká květnová cena Renomia (4+, I. kat., 1600 m, 150.000 Kč) s devíti účastníky na startu. Mírným favoritem dostihu byl Zock (Rock of Gibraltar), ale jen o málo vyšší kurzy měli Cape Freedom a jeden ze dvou zástupců stáje Pegas na startu Noble Cliffs (Canford Cliffs). Jako první se chopil úlohy vodiče  Mormill (Authorized), ale ještě před lahovickým obloukem ho na čele vystřídal Noble Cliffs. Na opačném konci pole se nacházel jeho stájový kolega Sagar a také druhý z Velké květnové ceny Cape Freedom. V cílové rovině nepolevoval Noble Cliffs v tempu a okolo odistance se dostal do těsného vedení obdivuhodný Tropical Bond (Forever Bond). Stěžejním momentem ale bylo nasměrování CAPE FREEDOMa žokejem Šafářem do mezery mezi Noble Cliffse a Zocka a jeho velká akcelerace. Hnědý hřebec nakonec dominoval o krk před Noble Cliffsem, za nímž třetí místo o půl délky zpět získal Tropical Bond. A minimální rozestupy byly k vidění i půl délky za ním, kde usilovali o čtvrté místo Sagar a Lexceed (Exceed And Excel). O nos v něm uspěl klasický vítěz. Trenér Šavujev slaví v aktuální sezóně třetí vítězství a žokej Šafář zvítězil letos již sedmkrát a patří do top pět mezi jezdci.

Cape Freedom byl zakoupený jako roček na Goffs Sportsman Sale za 38.000  euro. Při 12. startu v kariéře získal třetí vítězství a první v nejvyšší kategorii. Dosud patřily k jeho nejlepším výsledkům druhá místa ve Velké dubnové ceně a Ceně města Karlovy Vary a pátá místa ze Saint Legeru a EJC Lokotrans Middle. Jeho otcem je sprinter a výborný plemeník Cape Cross (Green Desert), a matkou Lyric Piece (Dutch Art). Ta vyhrála jeden dostih v Riponu na distanci 2000 metrů a Cape Freedom je jejím prvním počinem v chovu.

V úvodním dostihu, Ceně Sharpoura (3+, handicap V. kat., 1200 m, 20.000 Kč), potvrdila oprávněnost největších preferencí v poli 62 kg zatížená zástupkyně stáje Pure Nutrition DEREQUINTA (Requinto), v jejímž sedle byla její stálá jezdkyně a trenérka Martina Havelková. Ta se radovala z letošního prvního trenérského vítězství, ale už z pátého mezi jezdci. Druhá příčka v dostihu patřila zlepšenému Palladiovi (Stormy Jail) a v souboji dvou klisen o třetí peníze byla o hlavu úspěšnější Gansemblunchen (Elusive Pimpernel).

Úlohu favoritky dostihu dokázala naplnit o půl hodiny později také klisna startující v barvách stáje Přikryl s.r.o.  WLASTINA (Makfi), která v sedle s Adamem Florianem vyzrála na sedmihlavé pole soupeřů poslední dubnovou neděli a povedlo se jí to i dnes v Ceně Chardoney Tcheque (3+, handicap III. kat., 1200 m, 60.000 Kč), kde nesla o čtyři kilogramy více a zvítězila o půldruhé délky. Tempo v dostihu dlouho udával Trinis (Bully Pulpit), ale nakonec se musel smířit se třetím místem, když ho předstihla nejen vítězka připravovaná Filipem Neubergem, ale i poctivý Valmont (Forever Bond). Wlastina při šestém startu v kariéře zvítězila už potřetí a zůstává letos neporažena. Adam Florian se osmým prvenstvím dostal v šampionátu na druhé místo za Jana Vernera. V průběhu odpoledne ale se nakonec ještě dostal na pozici vedoucího jezdce.

Krásný souboj o vítězství viděli diváci v Ceně Kurýrní služby Messenger (3+,  handicap IV. kat.,1400 m, 40.000 Kč). Dostih odvodil desetiletý Lafranco (House Rules) s žákem Lukášem Charvátem, na kterého po distanci zaútočili dva spolufavorité dostihu. Z nich o nos uspěli MIREČEK (Bully Pulpit - Mambo Lady, Anabaa Blue) a David Liška, kteří tak v rozmezí tří týdnů získali pro trenéra Petra Jirku a Stáj MON-GOL - Svinčice další vítězství, byť jen o nos před Lafrancem. A o další nos zpět byl v dramatickém závěru třetí nedávný vítěz z Mostu Green Way (Bully Pulpit).

V Ceně Pojistných řešení Renomia (3l., IV. kat., 2100 m, 40.000 Kč) se pěkným závěrem poprvé v životě prosadila do Oaks přihlášená VIVIANN (French Fifteen), která triumfovala o dvě délky před nejbližším z 15 vrstevníků. Zástupkyni stáje MUDr. Eva Nieslaniková vedl pošesté v aktuální sezóně vítězný Jan Rája. Druhá příčka patřila preferovanému Lewis Galovi (Bully Pulpit) a třetí místo získal loňský účastník Gerschova memoriálu Rustikal (Born To Sea), který zahajoval sezónu. Trenér Miroslav Nieslanik už od počátku sezóny patří mezi nejúspěšnější trenéry a aktuálně je na druhém místě v šampionátu se šesti vítězstvími.

Velkou radost udělala v Ceně Fondu ohrožených dětí (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč) svému trenérovi, chovateli a majiteli v jedné osobě MUDr. Václavu Hulínskému IMATRA (Next Desert - Indira, Glenstal), která se při pátém startu v kariéře poprvé vítězně prosadila, přičemž oba své předchozí letošní starty proměnila v umístění. Čtyřletá klisna v závěru vybojovala pěkný duel s Alhamrou (Cat Junior), kterou o nos porazila. Třetí peníze bral mnohem více zatížený Street Singer (Stimulation). Vendula Korečková zvítězila letos už popáté a stejně jako loni soutěží s Martinou Havelkovou o pozici nejúspěšnější jezdkyně.

Velmi zajímavým dostihem byl test tříletých na vytrvalecké trati, Cena Klokánku Hostivice (3l., III. kat., 2400 m, 60.000 Kč), kde se o vítězství také bojovalo až k cílovému sloupku. Do Českého derby a Saint Legeru přihlášený BEL ELYSEES (Champs Elysees) o krk porazil vítěze svého debutu Be Mana (Manduro). Blízko jim byl i další kůň figurující na přihláškách do vytrvaleckých klasických dostihů, Corston (Camelot). Žák Liška si připsal dnes double a celkem má již osm vítězství v aktuální sezóně.

Slunečné odpoledne na pražském závodišti zakončila Cena Restaurace Velká Chuchle (3+, handicap IV. kat., 2400 m, 40.000 Kč), která přinesla v závěru poměrně snadné vítězství pro zástupkyni stáje Falun - Horová, svěřenkyni trenérky Horové WANIKORO (Egerton - Werena, Falun), která donesla Adama Floriana k hattricku během víkendu a posunula ho tak do čela šampionátu jezdců na rovině. Dvě délky za vítězkou získala nejlepší výsledek své kariéry Vinny Agnes (Darsalam), která dokázala o krátkou hlavu pokořit favorizovanou Westernerku (Westerner).