Slusovice CenaValasskaZahájení dostihové sezóny na závodišti ve Slušovicích bylo ve znamení triumfů zástupců českého chovu, kteří zvítězili v sedmi z devíti odběhnutých dostihů. Importovaný kůň se ale prosadil v hlavním dostihu, dvojkovém sprintu Ceně Valašska. V něm se odehrál úspěšný comeback vítěze EJC Leram Sprint Prince Orpena, kterého vrátil na dráhu trenér Petr Kantek a odjela ho výborně Martina Havelková. Double se dnes povedlo Michalu Hroudovi a ž. Marcelu Novákovi. 


V hlavním dostihu mítinku, Ceně Valašska s podporou Města Vizovice a společnosti VALI REAL, s.r.o., VNU - Nova s.r.o., Coleman S.I., a.s., CAR OK STK, s.r.o.  POOL Covers CZ, s.r.o. a František Ševců (3+, II. kat., 1000 m, 90.000 Kč) bylo také několik koní známých z velkých sprintérských dostihů. Jedním z nich byl bývalý zástupce stáje Joly a svěřenec Heleny Blažkové Prince Orpen, který naposledy startoval v září v sezóně 2017. V únoru se přestěhoval do tréninkového střediska MVDr. Petra Kantka a ten ho nyní poprvé vyslal na start za svou vlastní stáj. Martina Havelková poslala osmiletého hnědáka krátce po startu do čela a už se přes ně nikdo nedostal. Slovenský host Praan (Sepoy) se se svým trenérem v sedle Jaroslavem Línkem snažil, ale PRINCE ORPEN (Orpen) nesl o tři kg méně a už si čtvrté životní vítězství nenechal vzít. Třetí příčka patřila spolehlivé matadorce Yordaně (Egerton) a tabulový doběh doplnili Celine My Heart (Dick Turpin) a Easyrider (Dream Ahead). Trenér Kantek připravil v aktuální sezóně třetího vítězného svěřence a Martina Havelková si připsala dnes čtvrté vítězství.

Úvod dostihového mítinku obstarala Cena Ministerstva zemědělství České republiky (4+, prout. přek. IV. kat., 3200 m, 50.000 Kč). V dostihu bylo více překážkových začátečníků a jeden z nich slavil triumf. O vítězství v závěru dostihu totiž bojoval nejen vítěz Listed z Merana v sezóně 2015 Signum (Arch), ale také podruhé na překážkách startující svěřenkyně trenéra Nováka SÁI FÉI (Tiger Cafe - Samara Morgan, Look Honey), která pod taktovkou ž. Marcela Nováka dokázala o necelé tři délky zkušeného soupeře porazit, přitom nesla o kilogram více. Třetí Trenta (Camill) dorazila do cíle téměř 10 délek za vítězkou. Poprvé se z vítězství letos radoval trenér Antonín Novák a DS Malá Morávka.
 
V Ceně společnosti Pila Surý s.r.o. Hošťálkova (4+, III. kat., 3200 m, 45.000 Kč) se z trojice koní usilujících o vítězství trochu překvapivě o délku prosadil dosud nevítězný LENDAR (Suteki Shinsukekun - Lenka Top, Daliapour), který tak přinesl své stáji KELLY ve čtvrtém roce její existence první vítězství. Sedmiletý hnědý valach za sebou zanechal preferovaného Kerabushe (Rock of Gibraltar) a po roce se na dráhu vracející úspěšnou překážkářku Flower Of Love (Poet´s Voice), která naposledy byla druhá Gd-1 Gran Premio Siepi d´Italia. Mezi nimi byl v cíli rozdíl pouze hlavy. Vítěze trénuje Zdeno Koplík, který má letos tři vítězství.

Roli favorita Ceny Samohýl Motor a.s. Volkswagen Zlín (3+, III. kat., 1800 m, 45.000 Kč) proměnil ve druhé letošní vítězství zástupce stáje Vocetka MIKE OF JAPE (Age of Jape - Mainly Monroe, Dr Devious), který navíc nesl v dostihu i příznivou hmotnost 52 kg. Do Polského derby přihlášený svěřenec trenérky Ing. Novákové pod taktovkou Michala Hroudy o více než délku za sebou zanechal Thailanda (Lord Of England) a třetí Nelissu (Egerton).Trenérka  se dnes ještě radovala z úspěchu Hádése ve steeplechase ve švédském Blommerödu a pokračuje tak v letošní  výborné sezóně.

V Ceně Zlínského kraje (4+, steeple IV. kat., 3600 m, 50.000 Kč)  se odehrál úspěšný comeback zástupce stáje Vasury Kolesa KUBALIho (Approve), kterého trénuje Radek Holčák. Kubali dokázal před dvěma roky  vyhrát v Meranu, ale loni se objevil na dráze jen jednou, a to v září. Dnes Kubali triumfoval s ž. Markem Stromským o dvě délky před Udine de Champfeau (Antartique) a Sacamirem (Camill).

Dalším potomkem plemeníka Age of Japea (Jape), který dnes ve Slušovicích zvítězil, byla podruhé startující DIANA JAPE (z Divoká Kočka, Ray of Light). Klisna zaujala už při svém dostihovém křtu před měsícem v Lysé nad Labem, kde ji porazil jen Be Man (Manduro). Dnes ji v Ceně společnosti Štec SVT s.r.o. (3l., IV. kat., 2200 m, 30.000 Kč) vedl první jezdec tréninkového střediska Němčice Michal Hrouda a klisna dokázala zvítězit o třičtvrtě délky před Reine d´Argent (Kendargent) a svou příbuznou Doménou (Age of Jape). Dianu Jape vlastní nová Stáj Cejnarová Prasek, která se tak dočkala vítězství hned při druhém startu. Michal Hrouda už letos zvítězil posedmé a útočí tak na vedení v šampionátu jezdců na rovině. Trenérka Helena Vocásková má na čele rovinového šampionátu sedm vítězství.

O tom, že se dají i v 11 letech vyhrávat sprinty a porážet i o osm let mladší soupeře, přesvědčil v Ceně společnosti Tomáš Goláň, daňová kancelář, s.r.o. (3+, IV. kat., 1100 m, 30.000 Kč) zástupce Stáje Latén a svěřenec trenéra Jana Demeleho SHARP BROOK (Varadar - Sharmona, Dara Monarch), který za asistence ž. Jiřího Palíka zabojoval a o dvě délky za sebou zanechal slovenskou bělku Fayafi (Style Vendome) a Pana Darcyho (Footstepsinthesand). V dostihu také debutoval Sharp Brookův příbuzný Sharp Jailer (Stormy Jail), ale skončil předposlední. Má ale dobrý vzor, protože Sharp Brook se při 56. životním startu prosadil už posedmé.

N19 sharpbrook

V posledním překážkovém dostihu mítinku, Ceně Uhelných skladů Nový Hrozenkov (5+, steeple  V. kat., 3800 m, 30.000 Kč) se o tempo dlouho staral Beslan (Le Havre), ale nakonec ho o jeho první vítězství připravila ostřílená svěřenkyně trenéra Jozefa Pirucha PRINCESS RYANA (Ryan - Pelagie For Life, Rainbows For Life), která udělala radost stáji MPL Racing už celkem šestým prvenstvím a druhým na překážkách. Klisna pod vedením dnes podruhé úspěšného Marcela Nováka zvítězila i s nejvyšší hmotností 72,5 kg o více než délku. Třetí příčka připadla Ferinovi (Ryan).

N19 princeeryana

V závěrečné položce slušovického dostihového programu, Ceně města Vsetína (3+, handicap V. kat., 1600 m, 20.000 Kč), potěšila svůj realizační tým, trenéra MVDr. Hálu a stáj R. Maag - Hála, prvním vítězstvím v životě AIRUSCHKA (Stormy Jail - Auenwunder, Seattle Dancer). Klisna, která ze svých pěti dosavadních startů byla nejlépe v cíli čtvrtá, využila nízké hmotnosti 50,5 kg a pod vedením Michaely Musialové zvítězila o téměř pět délek před  Sabatonem (Ray of Light) a Savage (Beccari), které od sebe dělila v cíli jen hlava.

Michaela Zemanová

Záznam dostihového dne ve Slušovicích    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net