match Vana Chaloupka2Dnes se v pražském hotelu Park Inn konala tisková konference k nedělnímu zakončení letošní dostihové sezóny v Praze. Poslední chuchelský mítink letos bude lákat nejen tradiční Cenou prezidenta, ale i 1. Velkou národní steeplechase o Pohár Josefa Váni Agrofert 2015, jejíž dotace je milion korun. Po osmi letech se tak vrátí na pražské závodiště steeplechase. Kromě dalších zajímavě obsazených dostihů se mohou návštěvníci těšit také na Dostih legend. Bude jím další match Josefa Váni a Václava Chaloupky na chladnokrevných koních.


Na úvod tiskové konference bilancoval ředitel TMM s.r.o. Petr Drahoš letošní dostihovou sezónu na pražském závodišti: "Na dostihových výhrách letos vyplatíme 21 milionů korun a na chuchelské dráze se konalo 45 % ze všech rovinových dostihů v Česku. Staráme se i české chovatele. Přidali jsme jeden dostih pro koně českého chovu navíc a celkem tak tedy bude v těchto dostizích vyplaceno 600 tisíc korun. Čeští odchovanci navíc měli první přihlášku do Ceny zimního favorita zdarma, a taktéž existovala výhoda volných přihlášek do Simsonovy ceny. Zabezpečili jsme také ale dostihy přes proutěné překážky a díky Agrofertu a klubu Josefa Váni se uskuteční v Praze nejbohatší steeplechase." Kromě společnosti Agrofert a Dostihovému klubu Josefa Váni poděkoval ředitel Drahoš také některým dalším partnerům, díky kterým se podařilo sezónu stabilizovat - společnosti Leram a Ing. Václavu Lukovi mladšímu.

Marketingová specialistka Agrofertu paní Adámková upozornila na skutečnost, že jejich společnost vstoupila do dostihového sportu už před několika lety spoluprací s Dostihovým spolkem v Pardubicích a vytvořením Agrofertparku. "A další spojitostí s dostihovým sportem je zemědelství. Pro nás je čest se stát generálním partnerem pana Josefa Váni, který je národní špičkou v dostihovém sportu. Se spoluprácí v dostihovém sportu jsme spokojeni, vše probíhá kladně."

match Vana Chaloupka2
FOTO (archiv TMM s.r.o.) - V neděli budou diváci v Praze svědky dalšího matche Josefa Váni a Ing. Václava Chaloupky na chladnokrevných koní. Takhle se před lety utkali na pardubické dráze

Pro milionovou 1. Agrofert Velkou národní steeplechase o Pohár Josefa Váni, Listed na trati 4500 metrů bylo nutno zhovotovit nové skoky, o kterých informoval Petr Drahoš. "Profil překážek jsme konzultovali také s panem Jandou a asociací steeplechase. Šlo nám o to, aby byly bezpečné a nebyly v nich žádné kovové prvky. Jsou vysoké 130 cm a dole jsou vycpány molitanem. Překážek je šest a každá z nich se bude skákat minimálně dvakrát."

 Jak posléze dodal tiskový mluvčí pražského závodiště Jiří Zlámaný, ve Velké národní steeplechase asboluvují koně celkem 13 překážek umístěných na vnitřní dráze, ale posledních dvě stě metrů absolvují účastníci na vnější, tedy na hlavní, cvalové dráze. Na ni se dostanou v prostoru startu na 2400 metrů. "Dostihu bylo potřeba přizpůsobit koncepci celého dostihového dne, protože se bude konat i dostih přes proutěné překážky. Ten se poběží na rovinové dráze a je proto prvním dostihem odpoledne." Na "malé trávě" totiž již budou připraveny steeplechase-skoky.

Předseda Dostihového klubu Josefa Váni Mgr. Martin Zoubek odpovídal na otázku, s čím bude ohledně nedělního dostihového dne spokojený. "Dostihový klub je spokojený, pokud bude spokojený i Josef Váňa," řekl s úsměvem. "Pan Váňa si přál uspořádat velký překážkový dostih, který by se stal tradicí.  Podařilo se vybudovat skoky, dráha bude dobře připravena, na dostih přijeli i koně ze zahraničí, tak se nám sny plní. A za to samozřejmě patří poděkování Agrofertu a panu Drahošovi."

Z rovinového programu bude v neděli v Chuchli očekávaným vrcholem 95. Moser Cena prezidenta republiky, které se ale hlava státu nezúčastní. "Když jsme pana prezidenta požádali o záštitu dostihu, odepsal nám, že se nejedná o akci s dostatečnou tradicí a významem. A dál jsme tedy jeho účast na dostihovém dnu již neřešili," svěřil ředitel Drahoš. Dodejme, že kromě Velké pardubické patří Cena prezidenta k nejstarším českým dostihům vůbec. Poprvé se, stejně jako Svatováclavská cena a Českomoravská cena, konala už v roce 1920. České derby je o rok mladší...

Dostihovým odpolednem bude provázet moderátor, herec a zpěvák Petr Vondráček a je připravený bohatý doprovodný program pro dospělé i pro děti. Kromě ukázkové dostihu mini koní plemene Falabella stáje Przechwozd a vystoupení dívčí skupiny Basix se bude určitě velké pozornosti těšit Dostih Legend - Josef Váňa versus Václav Chaloupka. Osminásobný a čtyřnásobný vítěz Velké pardubické se tak po mnoha letech opět utkají na chladnokrevných koních. "Akorát ještě nevíme, jestli pojedeme v sedle nebo bez sedel, právě s Vaškem dohadujeme detaily dostihu," prozradil Josef Váňa. (mze)

 

 

 

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net