lysa kmotr2Svatomartinský mítink, kterým závodiště Lysá nahradila kvůli poškození dráhy zrušený zářijový mítink, uzavřel letošní cvalovou sezónu v České republice, ve které se uskutečnilo 356 dostihů, což je o 39 méně než v loňském roce a s výjimkou dvou "covidových" sezón nejnižší počet v tomto století. Závěrečný mítink nejlépe vyšel jezdkyni Petře Zedkové a trenéru Zdeňku Mimrovi, jímž se oběma podařil double.

 
Mimra stál i za posledním vítězem letošní sezóny pětiletým KMOTREM (Epaulette), který v závěrečné Steeplechase Conseq (IV.k., 4200), nejlépe dotovaném dostihu dne potvrdil roli favorita a po boji o krk zvítězil. Podstatný podíl úspěchu účastníka předloňského Českého derby, který nyní reprezentuje barvy stáje Melodie Sport, měl žokej Ondřej Velek, který Kmotra takticky vedl na druhém místě za tempo diktujícím Dumon Roclay (Lucayan), kterého v závěrečném finiši dokázal těsně zdolat. Třetí místo obsadila Kubera (Silvaner).

Mimo závěrečné steeplechase byly na třetím a závěrečném mítinku v Lysé na programu pouze rovinové dostihy. Úvodní Cena společnosti Tipsport (III.k., 1600 m) pro dvouleté přinesla další triumf debutanta ze stáje Dr. Charváta v péči Pavla Tůmy. Jistě s třídélkovým náskokem před již třikrát startovavší Lady Morandi (Morandi) se prosadil Petre Foretem dobře zajetý PIRLO (Amaron), německý rodák z výborné rodiny, jehož Jiří Charvát získal za 46.000 € na loňské zářijové dražbě společnosti BBAG v Baden-Badenu.

Čtyříkrát pro nezvítězivší tříleté

Dařilo se tříletým, kteří vyhráli 4 dostihy proti starším koním a pokaždé uspěl kůň, který do dostihu nastupoval jako nezvítězivší. V Ceně Hřebčína Vlachovice na 1700 metrů, kterou se uzavřel letošní Conseq seriál pro koně českého chovu, jistě o 1 1/4 délky uspěl svěřenec Tomáše Váni SI SU HENKI (Protectionist - Symbol of Gold, Touch Gold) stáje Štráchal, v jehož sedle udělala první krok k dnešnímu double Petra Zedková. Završila jej v sedle dalšího z tříletků, který se vyčlenil z kategorie nezvítězivších, klisny VINTAGE BRAND (New Bay) stáje Gold & Turf z lotu trenéra Mimry, které k lehkému pětidélkovému úspěchu v Handicapu Tankodromu Milovice (IV.k., 2200 m) pomohla pérová váha. Ještě s větší převahou opanovala PPAM - Handicap Radka Zvoníčka (IV.k., 2200 m) další z dosud nezvítězivších tříletků HAPPY SCARLETT (Ultra) stáje Liška Team, která měla v sedle svou trenérku Martinu Havelkovou.  

Posledním, kdo uzavřel vítěznou sérii nezvítězivších tříletých proti starším byl svěřenec Václava Luky mladšího GAJDA (Sir Percy), předloni ve Francii zakoupený pro stáj Rustikal HC s.r.o. za 21.000 €, jemuž roli favorita Handicapu společnosti Affex (V.k., 2400 m) nezhatila ani nejvyšší váha v poli. V sedle měl trenérova syna am. Matyáše Luku.

Naopak za slabší konec, a to navzdory značné početní převaze, tahali tříletí v Memoriálu Josefa a Jany Rozových (III.k., 1700 m), který vyhrála pětiletá TREZY LADY (Wootton Bassett) rodiny Nieslaniků s žk. Annou Lebduškovou. Klisna je 19. tuzemským vítězem trenéra Miroslav Nieslanika, jemuž se podařilo získat premiérový titul šampióna rovinových trenérů.

Závěrečný mítink přinesl i jednu dojemnou tečku za jednou bohatou kariérou. Třináctiletý WOBULL SE NOW (Bully Pulpit - Wotana, Areion) se v Lysé loučil s dostihovými drahami a rozlučka v Memoriálu Václava Špačka (hdcp V.k., 1300 m) vyšla svěřenci trenérky Voršilkové dokonale. Pod Adamem Florianem jistě zvítězil a na penzi odchází jako vítěz 11 dostihů z 55 startů.

Miloslav Vlček
foto Jockey Club    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net