Chudacek StanislavVýbornou bilanci má letos stáj Ing. Stanislava Chudáčka, při deseti startech totiž jeho koně dosáhli čtyř vítězství. Jsou mezi nimi také dva úspěchy v nejvyšší kategorii. Tím nejčerstvějším je včerejší triumf Famous Valley s jezdcem Hroudou v Karlovarské dvojnásobné míli, ale už před pěti týdny deklasoval Kristiano s Beysimem Ferhanovem v sedle vrstevníky v předzkoušce derby, Memoriálu Dr. Frankenbergera.  Kristiano bude stáj svého majitele hájit v sobotu ve vrcholu sezóny, v Českém derby. I o tom jsme si s panem Chudáčkem povídali.Nejprve bych se vás ráda zeptala na včerejší úspěch Famous Valley v hlavním dostihu v Karlových Varech. Předpokládám, že jste šli do dostihu s těmi největšími ambicemi. To, že jste měl v dostihu ještě druhou klisnu Gold Havanah, bylo z důvodu taktiky? Mohla v případě potřeby vodit dostih pro Famous Valley?

Účast Gold Havanah v Karlovarské dvojnásobné míli byla tak trochu východiskem z nouze. Gold Havanah sice nemá tolik dostihových zkušeností jako Famous Valley, ale je stejně jako ona hodně vytrvalá a dostihů tu pro ni  bohužel moc není. Musela by delší dobu na vhodný dostih čekat a tak jsme se ji rozhodli poslat do dostihu také. Myšlenka, že by mohla Famous Valley pomoci, nás napadla, ale když jsem viděl startovní listinu, kde byli dva koně trenérky Záhorové, tak jsme si říkali, že to ani nebude třeba. A v dostihu nám vše vyšlo.

Famous Valley docílila už devátého vítězství v řadě. Kam by dál měly směřovat její kroky?
Ještě to není úplně dané, ale loni běhala do půlky sezóny roviny a ve druhé polovině se věnovala překážkovým dostihům, takže myslím, že tomu tak bude i letos. Mohla by mít ještě do konce sezóny tak dva až tři starty.

Dnes byla uzavřena startovní listina 99. Českého derby, které se poběží v sobotu. Vaši stáj v něm bude zastupovat Kristiano, který za vedení Beysima Ferhanova vyhrál jednu ze tří předzkoušek, Memoriál JUDr. Frankenbergera.  Jak moc jste tehdy věřil v jeho úspěch?
Kristiano se jevil už předtím dobře v tréninku a oba jeho rodiče byli vytrvalci. Samozřejmě, že do té doby jsme neměli s takovými soupeři srovnání na vytrvalecké trati. Osobně jsem mu ale docela věřil a dopadlo to výborně.

Karlovarska dvojmile dobeh Vodickova
Radost jezdce Michala Hroudy z vítězství se zástupkyní stáje Stanislav Chudáček Famous Valley trénovanou Helenou Vocáskovou v Ceně Karlovarského kraje - 91. Karlovarské dvojnásobné míli  

V derby ho povede, stejně jako ve zmíněné předzkoušce, Beysim Ferhanov. Byla to pro vás jasná volba?
Ve středisku Vocáskových je nyní prvním jezdcem pan Hrouda, ale já jsem vsadil na to, že Beysim Ferhanov zná Kristiana dobře už z loňska, jezdil ho v práci i v dostihu. Kristiano je veliký kůň a myslím, že bude příští rok ještě lepší. Teď je to ještě tak trochu rychle vyrostlé dítě, které ale už umí vítězit.

S jakým výsledkem v derby byste byl spokojený a koho považujete za hlavní soupeře?
V derby bude velká konkurence. Jsou v něm tak čtyři až pět koní s ambicemi na vítězství. Určitě k nim patří Angkor Wat a Pacific Hill, ale bude samozřejmě jako vždy záležet na štěstí a také na tom,  jak se kterým trenérům povede načasovat u svěřenců formu. V dostihu bude výkvět tříletého ročníku a každý jde do derby s cílem nejvyšším. Pokud by ale byl Kristiano v cíli do třetího místa, budu spokojený.

Kristiano vlastně jde ve šlépějích své pravé sestry Krasavy, která také startovala v derby a dokázala v něm být o délku druhá. Dají se oba sourozenci mezi sebou porovnat?
Oba se jako tříletí dokázali zlepšit a jsou vytrvalí, ale jinak toho více společného asi nemají. Co se týče postavy, tak Krasava je oproti Kristianovi subtilnější. Už jako dvouletá podávala v tréninku hodně dobré výkony a byla zdravá, kdežto Kristiano měl zdravotní problémy a nemohl proto loni zabírat naplno. 

Krasava už je také matkou. Přečetla jsem si, že jste chovatelem jejího ročního syna, který se narodil v Anglii. Odchováváte mladé koně v zahraničí, anebo na českých pastvinách?
Krasava má ještě dceru, která se narodila letos v Česku po připuštění plemeníkem Nayef (Gulch) stojícím v Anglii. Moje klisny jezdí do zahraničí jen na připuštění, jejich potomci jsou odchováváni na loukách u Labe ve středisku rodiny Vocáskových.

Michaela Zemanová
Fotografie: Monika Vodičková

    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net