Po letní pauze, která však letos byla kratší než v předešlých letech, se vrací dostihové dění na centrální české závodiště do Velké Chuchle. Návrat ve velkém stylu čítá hned dva z nejvýznamnějších dostihů českého rovinového kalendáře - poslední klasický dostih sezóny J&T Banka St. Leger a nejvýznamnější srovnávací test na mílové distanci Velká cena Prahy CK Martin Tour.


Věnujme se nejprve klasickému dostihu, byť časově přijde na řadu až po meziročníkovém testu. 74. J&T Banka St. Leger (L, 3 hř+kl., 2800 m, 600.000 Kč) má na startu 9 koní, mezi nimiž poprvé od triumfu Roches Crosse v roce 2011 chybí vítěz Derby. Zastupuje jej poražený favorit Angkor Wat (Nathaniel), do jehož sedla se vrací žokej Šafář, který ryzáka stáje Joly dovedl k vítězství ve Velké červnové ceně. Po Angkor Watově zklamání ze slovenského derby ale v neděli nastoupí v roli favorita někdo jiný - čtvrtý z Derby Ramssion (Whipper) s Janem Vernerem, který o svých kvalitách přesvědčil i třetím místem v Class 1 Prix des Orfevres na 2500 metrů v Deauville. Členem tříleté špičky je i Dalandi, jehož matka je sice dcerou sprintera Big Shuffle, ale sama běhala, byť nijak úspěšně, i proutěnky přes 3 kilometry. Dalandiho otec Alandi (Galileo) vyhrál Irish St. Leger na 2800 metrů a dokonce i Prix du Cadran na 4 kilometry, a tak by metry navíc mohly Dalandimu pomoci. Solidním koněm je i Uran (Reliable Man), který po neúspěchu v Derby vyhrál s ž. Pavlíčkem trojku na 2000 metrů v Karlových Varech, nicméně distance 2800 metrů by mu neměla dělat problém. Svenson (Blame), kterého trenér Olehla tentokrát nasedlá Adamu Florianovi, absolvuje v Saint Leger svůj teprve čtvrtý životní start. První dva proměnil v jistá vítězství, možné třídové limity však naznačil v posledním, karlovarské dvojce 2400 metrů, ve které skončil čtvrtý, 4 délky za Dalandim.

Kurzy na vítězství v Saint Leger. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy stleger

Saint Leger

Nejdelší a závěrečný klasický dostih se poprvé běžel v roce 1946 a s výjimkou přesunutí provozu kvůli bourání staré triubuny a poté kvůli povodním jej vždy hostila Velká Chuchle..   

V posledních 10 ročnících se jej v průměru zúčastnilo 10,8 startujících (nejvíce v roce 2012 - 16 a nejméně v letech 2011 a 2018 - 8). V uplynulé dekádě se jen 2x na jeho start nepostavil vítěz Českého derby. V roce 2011 úspěšný Roches Cross dal přednost startu v mílové Velké ceně Prahy (kterou vyhrál) a vítěz z roku 2010 Talgado, jehož první start po vítězství v derby se odehrál až v polovině listopadu v listed v Drážďanech.
 

Vítězové posledních 10 ročníků Saint Leger 

rok vítěz stáj jezdec trenér
2018 BLESSES KISS Baizhasrkinov Yerbol Janáček V. Endaltsev I.
2017 NAGANO GOLD Syndikát V3J Liška D. Luka V.
2016 GRACE OF GRACIE BORS Břeclav a.s. Palík J.  Horáková L.
2015 SANOK Nýznerov Janáček V. Wroblewski G..
2014 CHEEKY CHAPPIE  Monte Negro Chaloupka J. Holčák R.
2013 ALWAYS ON SUNDAY Monte Negro Zatloukal M. Holčák F.
2012 ATACK Stáj A 3 J Family Šafář J. Váňa T.
2011 KATELBACH EMOP (SK) Hind G. Kubovičová Z.
2010 TARO Viktor Komárek Lukášek T. Váňa J.
2009 AGE OF JAPE Bača Palkovice Lopez JP. Holčák F.


Stejně jako do Saint Leger i do 41. Velké ceny Prahy CK Martin Tour (L, 3+, 1600 m, 600.000 Kč) přicestuje favorit z bošovické centrály. Osmiletý ryzák stáje Leram Wireless (Kentucky Dynamite), do jehož sedla poprvé usedne Jan Verner, má ze všech účastníků suverénně nejlepší Curriculum Vitae, v němž nechybí ani listed vítězství a grupová umístění ve Francii. Svou nejlepší formu sice již má zřejmě za sebou, ale že stále hodně umí ukázal v červnu v Bratislavě a v této konkurenci je právem favoritem. Z mladých vlčáků, brousících si zuby na jeho skalp, se zdá nejdravější tříletý Torque Power (Toronado), který ve Vichy doběhl druhý v Classe 1 a zdá se, že jeho forma se stále zlepšuje. Nicméně pole je velmi vyrovnané a zamíchat pořadím může třeba i po necelé čtyřměsíční pauze se vracející Noble Cliffs (Canford Cliffs), který v květnu podlehl jen o krk Cape Freedom ve Velké květnové. Na startu je i obhájkyně loňského vítězství Saša (Makfi), která sice nestačila na listed konkurenci v Meranu, ale předešlé dva starty vyhrála. V jejím sedle bude opět Vendula Korečková.  

Kurzy na vítězství ve Velké ceně Prahy. Kompletní sázkovou nabídku Tipsportu naleznete zde
kurzy vcp

Velká cena Prahy

Velká cena Prahy se běhá od roku 1979, kdy byla, společně s Velkou cenou českého turfu, jediným českým dostihem otevřeným pro zahraniční koně (České derby se "socialistické" konkurenci otevřelo až o 5 let později). Dnes je nejvýznamnějším mílovým dostihem pro tříleté a starší v našem kalendáři.     

V posledních 10 ročnících se jí v průměru zúčastnilo 8,8 startujících z toho 2,6 zástupců klasického ročníku. Těm se v dostihu velmi daří, z posledních 10 ročníků vyhráli 4. Čtyři vítězní hřebci z posledních 10 vítězů (z nichž 2 vyhrály klisny) působili či působí v českém chovu.

Vítězové posledních 10 ročníků Velké ceny Prahy 

rok vítěz stáj jezdec trenér
2018 SAŠA, 4 Stáj Lascar-Váňa Korečková V. Váňa T.
2017 NOBLE CLIFFS, 3 DS Pegas Foret P. Török D.
2016 SHAMALGAN, 9 Ardak Amirkulov Zatloukal M.  Resulov A.
2015 TAMARIND COVE, 3 Statek Blata Český ráj Šafář J. Váňa J.
2014 LIMARIO, 4  Valentin Bukhtoyarov Murzabayev B. Šavujev A.
2013 DUX SCHOLAR, 5 Ramzan Kadyrov Murzabayev B. Šavujev A.
2012 ALL THE EVIL, 4 Meridian Šmída Z. Holčák F.
2011 ROCHES CROSS, 3 Jasna Lukášek T. Váňa J.
2010 CORCOVADA, 3 DAR Zatloukal M. Luka V.
2009 SHARPOUR, 5 YOKO Janáček V. Koplík Z.


Související článek:
Bořiči mýtů: Opravdu Derby vyhrává nejšťastnější a Saint Leger nejlepší kůň?







    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net