aeneas swingingThomasDesetiletý valach Statku Blata Český ráj AENEAS (Galileo) znovu potvrdil, že mu závodiště v Lysé nad Labem mimořádně sedí. Pod žokejem Josefem Bartošem splnil roli favorita a stylem start-cíl opanoval vrchol svátečního mítinku, kterým byl Conseq Memoriál Evy Palyzové (I.k., 4600 m, 165.000 Kč). Rekordman dostihu jej vyhrál už počtvrté a díky výhře 82.500 Kč se přehoupl přes hranici 2 miliónů korun celkového zisku.


Josef Bartoš jej poslal do čela hned po startu a navzdory velmi vlažnému tempu se pole šesti koní docela natáhlo. Druhý cválal spolufavorit Swinging Thomas (Dylan Thomas) s Janem Faltejskem a tito dva kontrolovali čelo až po Irskou lavici, na níž ztratil pozici Swinging Thomas, který spadl na čtvrtou příčku. Mezitím se tempo zrychlilo, pole už bylo kompaktní s výjimkou Precious Rocka, který cválal se ztrátou poslední. V polovině závěrečného okruhu Bartoš začal pobízet Aenease, který si vytvořil náskok několika délek, ale rychle se jej vydal stíhat Swinging Thomas. Do cílové roviny vbíhal Aeneas s náskokem, který Swinging Thomas s každým cvalovým skokem zkracoval, v cíli mu však na Aenease chyběl ještě krk. Třetí finišoval Go Canada (Alhebayeb), čtvrtý Giorgione (Poet's Voice) a pátý Reggaeton (Egerton).

Boj i viděli diváci i v druhé steeplechase dne, kterým byl Memoriál Jiřího a Milenky Špačkových (IV.k., 3500 m). V něm o krk před Soul of Dubai (Pride of Dubai) proběhl jako první cílem Cape witcher (Age of Jape), ale po protestu byl kvůli tísnění přesunut za poškozenou Cecille (Eagle Top) na třetí místo. Vítězem se tak stal SOUL OF DUBAI s žk. Terezou Polesnou.

Triumf českého odchovance zajistila šestiletá LATARMISSIE (Pouvoir Absolu - Latarmiss, Scyris) z chovu Jana Švédy v Handicapu hotelu Olympic (hdcp V.k., 2200 m) a vítězstvím domácí rodačky samozřejmě skončil i dalším díl Conseq seriálu pro české odchovance Cena hřebčína Doubravy (IV.k., 2200 m), kterou suverénně opanovala OLD MEMORIES (Eagle Top - Old Story, Access To Java), reprezentující stáj i chovu Pavlina Dvora.

Pozici v čele rovinového šampionátu žokejů Lazně Poděbrady Cupu si upevnila Martina Havelková, která nejen vedla vítěznopu Latarmissii, ale k lehkému vítězství v Ceně CK Martin Tour (III.k., 1700 m) dovedla i svou svěřenkyní CERCA TROVA (Morandi) z DS Kompresory - Kopřiva.

K dvěma loňským přidal první letošní vítězství GILBY (Sixties Icon) stáje Alegres, který uspěl v úvodním Handicapu Nutri horse a Domu realit (IV.k., 1700 m) s am. Pavlínou Kašparovou v sedle, naopak premiérového triumfu se v pětkovém handicapu na 1300 metrů dočkala Evou Buriánkovou vedená pětiletá LADY SOPHIE (Golden Horn). V posledním rovinovém dostihu dne Ceně společnosti Tipsport (III.k., 1300 m) se stylem start-cíl prosadil zástupce Rabbitu Trhový Štěpánov RABBIT ZOUSTAR (Zoustar) s Jiřím Chaloupkou. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net