Jednou z nejzajímavějších klisen, které v posledních letech prošly českým turfem, je ryzka Saltanat (Duke of Marmalade). Bývalá svěřenkyně trenéra Šavujeva, která na dráze hájila barvy Ardaka Amirkulova, je dnes jednou z nadějí chovu Rabbah Bloodstock v Irsku.


Saltanat, jako roček prodaná za 25.000 €, na dráze absolvovala 19 startů, 3 z nich proměnila ve vítězství, vedle zmíněných Oaks zvítězila též jako čtyřletá ve slovenském Zlatém poháru, doběhla druhá v Saint Leger a ve Zlatém poháru v Chuchli. Po skončení dostihové kariéry, během níž klisna vydělala 742.000 korun, byla Saltanat nabídnuta k prodeji na mixed dražbě v Deauville v prosinci 2014, kde jí za 20.000 € získala americká Brookdale Farm.

V USA byla klisna následující jaro připuštěna vítězem Santa Anita Derby (Gr.1) Sidney's Candy (Candy Ride), po kterém úspěšně zabřezla. Ovšem pár týdnů poté se stala událost, která výrazně změnila pohled na českou klasickou vítězku - její 3/4 sestra Qualify (Fastnet Rock) zvítězila v Epsom Oaks (Gr.1). Cena Saltanat se tím významně zvedla, což nakonec doložila i prosincová Tattersalls December Mare Sale v Newmarketu, na které byla Saltanat znovu nabídnuta k prodeji a kde její cena vystoupala až na 170.000 gns. Následující jaro, už v majetku Rabbah Bloodstock, přivedla na svět svého prvního potomka - hřebečka po zmíněném Sidney's Candy a letos se jí v Irsku narodil další hřebeček, jehož otcem není nikdo menší než jeden z nejúspěšnějších irských plemeníků, otec 109 blacktype vítězů Shamardal (Giant's Causeway), mj. též otec nejžádanějšího českého plemeníka loňské sezóny, v centru Darhorse působícího Zazou či francouzského Gr.3 vítěze stáje Bonanza Subway Dancera

V říjnu čeká Saltanat další premiéra - poprvé se na dražbě ukáže její potomek. Nyní již roční hřebec po Sidney's Candy bude nabídnut jako lot 1416 na Tattersalls October Yearling Sale (Book 3). (miv)

        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking