Kůň roku 2015, vítěz Českého i Slovenského derby (Gd3) , ale též European Jockey's Cup Long (L) TOUCH OF GENIUS (Galileo), který za pár týdnů zahájí svou chovnou kariéru v polské SK Moszna, bude ve své úvodné sezóně připouštět za 1.000 €, tedy zhruba 25.600 korun.


V Moszne, kam jej Statek Blata Český ráj pronajal na 2 sezóny, stojí vedle nejlepšího mílaře světa v sezóně 2007 Ramontiho (Martino Alonso) a tvrdého ultravytrvalce německého chovu Rhodesian Winner (Snurge). 

Ramonti, který po působení v irském Kildangan Stud šejka Mohammeda a italském Allevamento di Besnate loni přišel do Polska, byl ve své úvodní sezóně u našich polských sousedů partnerem řady klisen českých chovatelů. Bohužel většina z klisen odjela z Polska prázdná - hřebcova plodnost se ukázala jako podprůměrná. Podle dat poskytnutých SK Moszna Ramotni loni připustil 32 klisen, z nichž bylo v červnu diagnostikováno jako březi 14 klisen, k 1.10. se jejich počet snížil na 13.

Touch of Genius pochází z první várky nákupů Josefa Váňi v Coolmoru, který na sklonku roku 2014 z Irska dovezl řadu nestartovavších dvouletků, vesměs potomků Galilea excelentních rodokmenů, do té doby připravovaných pro starty v barvách majitelů irského gigantu. Touch of Genius se ukázal jako nejtřídovější ze všech nákupů Josefa Váni v Irsku, když nejen že dokázal vyhrál obě ex-federální derby, ale jako čtyřletému mu chybělo jen málo k zisku statusu blacktype koně, když finišoval čtvrtý v Gr.2 Gran Premio di Merano a o dva roky později získal další "bramborovou medaili" v blacktype dostihu čtvrtým místem v ultravytrvalecké Coppa d'Oro na 3000 metrů. Celkem za svou kariéru proměnil 7 z 19 startů ve vítězství a vydělal přes 3 milióny korun. Otce Galilea, který dosud dal 289 blacktype vítězů a v našem chovu jej skvěle zastupuje Gr.2 vítěz a Gr.1 umístěný Mikhail Glinka, otec slovenské šampiónky Slivky, není třeba blíže představovat. Matka Festoso (Diesis), jejíž nyní již tříletou dceru Touch of Australia (Australia) loni na breeze-upu koupil (viz starší zpráva) Tomáš Janda za 24.000 € a nyní je v péči Josefa Váni staršího, na dráze získala listed vítězství v Haydock Parku, kde vyhrála Cecil Frail Stakes, možná však ještě cennější je její třetí místo v Gr,1 Cheveley Park Stakes. (miv)   

Inzerce
glinka baner 2018 5          
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net