shamalgan 625Byl jedním z nejlepších, pokud ne vůbec nejlepším koněm v novodobé historii České republiky. Dvojnásobný Kůň roku Shamalgan (Footstepsinthesand), který se jako první a zatím i poslední kůň v českém tréninku dokázal umístit v klasickém dostihu ve Francii, patřil k miláčkům chuchelského publika. Budou jimi i jeho potomci?

 
První test čeká potomky jeho jediného českého ročníku už tuto neděli. Na startovní listině prvního dostihu oblíbeného Fitmin Cupu, Ceny výživových programů Fitmin, jsou hned 3 jeho potomci - Karlem Germičem trénovaná hnědka Na Josefa z vítězky Jarní ceny klisen Nidary (Kallisto), dcera jedničkový vítězky Old Rose (Big Shuffle) a polosestra dvou jedničkových klisen tmavá hnědka Orlene, kterou připravuje Martina Havelková a ryzka Solemeena z vítězky Ceny Hřebčína Napajedla Sereny (Rainbows for Life), kterou do dostihu vysílá trenér Václav Luka mladší.  

Italský Gr.1 vítěz Shamalgan působil v letech 2014 a 2015 ve francouzském chovu, v sezóně 2016 se v ČR vrátil na dostihovou dráhu a v roce 2017 působil v chovu Hřebčína Střelice. Po slibných výsledcích úvodního francouzského ročníku byl v prosinci 2017 nabídnut v Deauville na dražbě, kde jej za 135.000 € získala Ecurie Normandie a hřebec se přestěhoval do francouzského  Haras de Grandchamp, hned v první sezóně připustil přes 70 klisen.

Jeho zatím nejúspěšnějším potomkem je z prvního ročníku pocházející Anima Rock, blacktype umístěný ve Francii, později úspěšný v Kataru tamních Graded dostizích. Server France-Galop registruje z jeho úvodního ročníku 31 potomků (včetně 5 plemene AQPS), z nichž ve Francii 21 vyběhlo a 9 zvítězilo v celkem 20 dostizích. Jeho potomci z úvodního ročníku vydělali na francouzských drahách 305.850 €, dalších 8.625 € přidali potomci druhého ročníku, v němž France-Galop registruje 8 potomků, z toho 5 startujících a jediného vítěze.

Během jediné sezóny v našem chovu stihl Shamalgan připustit 33 klisen, z nichž Jockey Club aktuálně registruje 15 dvouletých potomků, z kterých bylo 8 přihlášeno do letošního Fitmin Cupu. Hřebec i po odchodu z českého chovu zůstává atraktivním pro domácí chovatele, Stanislav Chudáček k němu letos poslal druhou z Českého derby 2016 Krasavu (Moonjaz). (miv)
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking