Po třech sezónách ve Francii se do německého Röttgenu vrací dvanáctiletý bělouš RELIABLE MAN (Dalakhani). Ten je nejen otcem letošního vítěze Velké jarní ceny Rata, ale jeho partnerkou byla i řada českých matek včetně Arganty (Monsun) či Polyanty (Soldier of Fortune), letos připustil též šampiónku Venillii (Rosensturm) i její matku Vinnah (Looh Honey).


Reliable Man patřil na dráze k nejlepším potomkům Dalakhaniho (Darshaan) a také k jedné z nadějí na další pokračování slavné linie Mill Reefa (Never Bend). Jako dvouletý sice nestartoval, ve třech letech však zvítězil ve francouzském derby či předzkoušce Arcu Prix Niel (Gr.2). V té mimo jiné o dvě délky zdolal později v ČR trénovaného Meandra (Slickly), jemuž tím vrátil porážku z Grand Prix de Paris (Gr.1). V následujících dvou sezónách získal řadu umístění v největších dostizích, kariéru však zakončil přesvědčivým vítězstvím v Queen Elizabeth Stakes (Gr.1) v australském Randwicku, kde o 2 1/2 délky zdolal tamního derby vítěze It's A Dundeel (High Chaparral).

V roce 2014 začal připouštět v německém Röttgenu, odkud se po čtyřech sezónách přemístil do Francie, kde působil na Haras du Thenney a Haras d'Annebault. Ve Francii se těšil docela velkému zájmu - v úvodní sezóně připustil přes 120 klisen. Vedle toho též čile pendloval na Nový Zéland, kde se dnes těší větší přízni než v Evropě. Dokladem budiž i jeho připouštěcí poplatek, který na Novém Zélandu činí 15.000 NZ$, zatímco v Evropě jen 7.000 €. Na Nové Zéladu se mu také výrazně více daří.  Zatímco v Evropě dosud nedal Gr.1 vítěze, na Novém Zélandu už má dva, respektive dvě - vítězku Victoria Oaks Miami Bound a v New Zealand Oaks úspěšnou Sentimental Miss. Na tamní Gr.1 scéně se umístila i Belle Du Nord, druhá ve dvou Gr.1 zkouškách, narozdíl od svých kolegyň ale nikoliv na vytrvaleckých tratích, ale mílových. V Evropě je jeho zatím nejúspěšnějším potomkem německý zimní favorit a šampión dvouletek Erasmus, jehož matka Enora (Noverre) je polosestrou napajedelského Egertona (Groom Dancer).

"Stabilně produkuje dobře vypadající korektní potomky, kteří jsou schopni běhat jako dvouletí a soupeřit s nejlepšími na distancích 2000 - 2400 metrů ve třech letech," uvedl pro Racing Post na jeho konto manažer Röttgenu Frank Dorff. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net