japan cup 2023Čtyřletý tmavý hnědák EQUINOX (Kitasan Black), letos nejlépe hodnocený kůň světa podle World's Best Racehorse Rankings, odchází do chovu. S mimořádně úspěšnou kariérou se rozloučil uplynulou neděli, kdy famózním stylem ovládl největší dostih japonské sezóny mezinárodní Japan Cup (Gr.1).

 
Triumfem v Japan Cupu završil sérii šesti Gr.1 vítězství v řadě. Celkem získal 8 vítězství z 10 startů, ve zbylých dvou dostizích, což bylo Satsuki Sho (Gr.1) Tokyo Yushun (Gr.1), tedy japonské verze 2000 Guineas a Derby, obsadil druhá místa. Na svém kontě má triumf v ceněných Arima Kinen (Gr.1), dvakrát vyhrál podzimní Tenno Sho (Gr.1) a celý svět uchvátil svým impozantním vítězstvím v Dubai Sheema Classis (Gr.1) letos na jaře v Dubaji.Chovnou kariéru zahájí na Shadai Stallion Station po boku svého otce Kitasan Black (Black Tide). Jeho připouštěcí poplatek zatím nebyl oznámen, nicméně právě Equinox, pocházející z Kitasan Blackova prvního ročníku, byl hlavním důvodem, proč Shadai zvedla fee jeho otce z letošních 10 miliónů jenů na dvojnásobek, čímž se Kitasan Black stal nejdražším plemeníkem v Japonsku. 

Equinox, za něhož podle zdrojů Jour de Galop údajně japonští majitelé dostali z USA nabídku ve výši astronomických 100 miliónů dolarů, reprezentuje linii Sunday Silence (Halo) a to skrze donedávna ne až tak známého Black Tide, pravého bratra nejúspěšnějšího Sunday Silencova syna v chovu Deep Impacta

Nepřehlédněte: Do křesla prezidenta Jockey Clubu se vrací Jiří Charvát. Vystřídá Josefa Bečváře

Na mocné Shadai Stallion Station se Equinox zcela jistě zařadí mezi nejdražší plemeníky. Prozatimní dvojkou za Kitasan Blackem je vítěz Japan Cupu 2019 Suave Richard (Heart's Cry), jehož poplatek díky skvělým výsledkům prvních dvouletých raketově vzrostl z 2,000.000¥ na 15,000.000¥. Za stejnou částku připouštějí i zřejmě nejlepší nejlepší Deep Impactův syn Contrail, který si polepšil z dosavadních 12 miliónů ¥, a Epiphaneia (Symboli Kris S), jehož cena naopak lehce klesla z letošních 18 miliónů jenů.

Miloslav Vlček       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net