Dubawi4oV loňském roce ve věku 23 let odešel Galileo (Sadler's Wells), který ač dlouhá léta neměl oficiálně stanovený připouštěcí poplatek, byl obecně považován a uváděn jako nejdražší plemeník na světě. Neoficiální údaje hovořily o tom, že připouští za 600 tisíc eur, tedy přibližně půl miliónu liber. Pár týdnů před začátkem nové připouštěcí sezóny na severní polokouli se podíváme, jak jeho odchod zamíchal pořadím nejdražších plemeníků a zda se mezi jeho následovníky neobjevil někdo, kdo by se mu cenovkou alespoň blížil.  

 
Svět bez Galilea už je jiný. Odešel v něm plemeník, který držel mnoho rekordů a zcela jistě není jejich seznam ještě uzavřený. Lze téměř s jistotou očekávat, že se letos stane světovým rekordmanem v počtu potomků, kteří zvítězili v blacktype dostizích a už nyní je jasné, že několik rekordů získá i v roli mateřského otce. Odešel dva roky poté, co tento svět opustil japonský Deep Impact (Sunday Silence), který se tehdy probojoval až na druhé místo v žebříčku nejdražších plemeníků světa. Země vycházejícího slunce zatím žádného nástupce Deep Impacta nemá, byť Epiphaneia (Symboli Kris S), který bude letos připouštět za 18 miliónů jenů, by se v tomto žebříčku dostal už na 11. místo. Ale podívejme se už na pořadí desítky nejdražších.

1. DUBAWI (IRE), nar. 2002, Dubai Millennium - Zomaradah (Deploy)
Dalham Hall Stud, Velká Británie, poplatek: 250.000 liber

Dubawi byl sice letos na evropských drahách trošku zastíněn nástupem Frankelových potomků, pak ale přišel Breeders' Cup a tři vítězové a bylo jasné, že si největší hvězda týmu plemeníků šejka Mohammeda svou čtvrtmiliónovou cenovku, za kterou bude připouštět už šestou sezónu, udrží. Rekordní výsledek z USA (dosud žádnému plemeníkovi se nepodařilo mít v jednou ročníku Breeders' Cupu více jak dva vítěze) doplnil výjimečný počet 28 evropských blacktype vítězů, na dráze jej reprezentovalo hned 6 Gr.1 vítězů. 

2. FRANKEL (GB), nar. 2008, Galileo - Kind (Danehill)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 200.000 liber

Frankel byl loni třetí, po skonu svého otce se posunul na druhé místo. A nebylo by velkým překvapením, kdyby vyskočil ještě výše. V loňském roce připouštěl za 175 tisíc liber, poté ale získal první titul šampióna plemeníků Anglie a Irska, zároveň se stal evropským šampiónem, jeho potomci vyhráli jak anglické, tak irské derby a výborně nazbrojeno má i do letošní klasické sezóny. Bylo tedy jasné, že jeho cena vzroste, nakonec přidal "jen" 25 tisíc liber, ale pokud by mu podařilo zopakovat loňskou sezónu, půjde ještě výš.  3. INTO MISCHIEF (USA), nar. 2005, Harlan's Holiday - Leslie's Lady (Tricky Creek)
Spendthrift Farm, USA, poplatek: 250.000 US$ (185.000 liber)

Současná největší hvězda amerického chovu Into Mischief se loni dostal do TOP 10 poprvé, letos už je na 4. místě a jeho připouštěcí poplatek se meziročně zvýšil o 25 tisíc dolarů na rovného čtvrt miliónu. To je slušný progres od hřebce, který před 10 lety skákal za pouhých 7.500 dolarů. Šampión poslední tří sezón, jehož největší hvězdou byla letos dcera Gamine, je v USA velmi žádaným plemeníkem a totéž platí pro jeho syny, kteří v pořadí Goldencents - Authentic - Practical Joke byli loni hřebci s nejvyšším počtem připuštěných klisen, zatímco jejich otec skončil s 214 partnerkami na osmém místě.

4. KINGMAN (GB), nar. 2011, Invincible Spirit - Zenda (Zamindar)
Banstead Manor Stud, Velká Británie, poplatek: 150.000 liber

Nejmladším hřebcem z úvodní TOP5 je Frankelův kolega Kingman, který je zároveň třetím v Anglii stojícím hřebcem z první čtveřice. Po další úspěšné sezóně, které vévodily úspěchy nyní již do chovu zařazeného Palace Pier, nejlepšího mílaře loňského roku, zůstal jeho poplatek na loňské úrovni, nicméně po odchodu Galilea si v žebříčku o místo polepšil.

5. TAPIT (USA), nar. 2001, Pulpit - Tap Your Heels (Unbridled)
Gainesway Farm, USA, poplatek: 185.000 dolarů (137.000 liber)

Tapit před čtyřmi lety připouštěl dokonce za 300 tisíc dolarů, pro letošek zůstává na 185 tisících. Již 21letý hřebec má za sebou další úspěšný rok především díky vítězi Belmont Stakes či Travers Stakes Essential Quality, který po sezóně odešel na šejkovu Jonabell Farm. Trojnásobný šampión amerických plemeníků už dal 28 Gr.1 vítězů a po jedenácté v řadě se vešel do TOP5 plemeníků v USA. Jeho vliv se postupně posouvá do dalších generací a nahoru stoupají jeho synové včetně Constitution, otce hvězdy tříletého ročníku předloňské sezóny Tiz The Law.

Nepřehlédněte: Eagle Top cenu nemění. Nejžádanější plemeník posledních dvou sezón bude opět připouštět za 26 tisíc korun

6. CURLIN (USA), nar. 2004, Smart Strike - Sheriff's Deputy (Deputy Minister)
Hill 'n' Dale Farm, USA, poplatek: 175.000 $ (129.000 liber)

Curlin se loni dostal mezi deset nejdražších hřebců poprvé, nyní se posunul dokonce na šesté místo, aniž by ale jeho připouštěcí poplatek v posledních dvou letech stoupl. Nicméně loni měl v USA na dráze pět Gr.1 vítězů, což se žádnému z jeho konkurentů nepodařilo. Hvězdou byla tříletá Malathaat, vítězka Kentucky Oaks a v klasickém ročníku si skvěle vedl i Known Agenda, vítěz Florida Derby.

7.-8. SEA THE STARS (IRE), nar. 2006, Cape Cross - Urban Sea (Miswaki)
Giltown Stud, Irsko, poplatek: 150.000 € (126.000 liber)

Galileův polobratr Sea The Stars je v elitní desítce podruhé, byť jeho poplatek zůstává stejný jako v loňském i předloňském roce. Otec vítězky Prix Vermeille Teony se v 16 letech už začíná prosazovat jako otec plemeníků a to nejen zásluhou německého derby vítěze Sea The Moon. Zájem o potomky jeho synů se ukazuje i v National Hunt chovu, kde jeho nezvítězivší syn Affinisea se s 324 partnerkami stal nejžádanějším plemeníkem loňského roku na ostrovech, zatímco mimořádně třídový Crystal Ocean připustil 302 klisen.  

7.-8. WOOTTON BASSETT (GB), nar. 2008, Iffraaj - Balladonia (Primo Dominie)
Coolmore Stud, Irsko, poplatek: 150.000 € (126.000 liber)

Až na děleném sedmém místě nacházíme nejdražšího plemeníka Coolmoru, kterým je od letoška Wootton Bassett. Hřebec, kterého Irové koupili z francouzského Haras d'Etreham, stál loni ještě 100 tisíc eur (o rok dříve ve Francii dokonce pouhých 40 tisíc), ale jak nyní přicházejí na dráhu jeho početnější ročníky, daří se mu probojovávat stále výše v evropských šampionátech plemeníků. Otec loňské vítězky Prix Saint-Alary (Gr.1) Incarville či naděje do letošních klasik Gr.1 vítězky Zellie, dostal loni ve své první sezóně v Coolmoru mimořádnou příležitost, čtvrtinu jeho partnerek tvořily dcery legendárního Galilea, a tak je pravděpodobné, že první desítku nejdražších plemeníků hned tak neopustí.

9. UNCLE MO (USA), nar. 2008, Indian Charlie - Playa Maya (Arch)
Ashford Stud, USA, poplatek 160.000 $ (118.000 liber)

Druhý coolmorský hřebec v TOP10, jeho americkou pobočku Ashford Stud reprezentující Uncle Mo, meziročně o 15 tisíc dolarů zlevnil, ale stále to stačí na místo mezi nejlepší desítkou. Jeho esem v rukávu byl loni vítěz Breeders' Cup Sprint Golden Pal, jeden z nejrychlejších koní planety, v Gr.1 společnosti uspěl i Yaupon, vítěz Forego Stakes. 

10. SIYOUNI (FR), nar. 2008, Pivotal - Sichilla (Danehill)
Haras de Bonneval, Francie, poplatek: 140.000 € (117.000 liber)

První desítku uzavírající Siyouni obhájil ve Francii titul šampióna, a tudíž uhájil i cenovku 140 tisíc euro, před pár lety u francouzského plemeníka nemyslitelnou. Hvězdou týmu jeho potomků byl excelentní St Mark's Basilica, který by od letoška měl šířit slávu Siyouniho krve v Coolmoru. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net