EarthlightPřed půl rokem postihla společnost Darley, zastřešující nabídku plemeníků šejka Mohammeda, velká ztráta - přišla o dvojku svého týmu hnědáka Shamardala (Giant's Causeway). Jeho krev ale v Darley zůstává. Otec českého Koně roku Subway Dancera i úspěšného plemeníka Centra Darhorse Zazoua měl již letos v Darley tři syny, k nimiž nyní přibyli další dva.


Shamardal je i z pohledu našeho turfu mimořádně zajímavý plemeník, a to nejen kvůli výše zmíněných dvěma jménům, díky nimž jej zná většina českých turfmanů. Shamardal je také otcem trojnásobného Gr.3 vítěze a držitele rekordu na míli hnědáka French Navy. Ten sice v ostrovním chovu zatím většího úspěchu nedosáhl, ale je též otcem vítěze letošního Českého derby Opasana.

Související článek: Uhynul Shamardal. Otci Subway Dancera a Zazoua bylo jen 18 let

French Navy stojí na irské pobočce Darley - v Kildangan Stud, kde působil i samotný Shamardal a je jedním z tria Shamardalových synů, jejichž služby v uplynulé připouštěcí sezóně Darley nabízel. Letos k němu přibyl hřebec, od něhož si Darley dost slibuje - Blue Point. Vítěz jedenácti dostihů má mateřskou část rodokmenu plnou rychlosti, a tak na dráze exceloval hlavně ve sprinterských zkouškách, z nichž byla nejdůležitější dvě vítězství v King's Stand Stakes (Gr.1) na 1000 metrů a také triumf v Diamond Jubilee (Gr.1) na trati o 200 metrů delší. Že si jej Darley cení nejlépe vystihuje jeho připouštěcí poplatek, který letos činil 45.000 €, zatímco French Navy připouštěl jen za 4.000 € a velmi pravděpodobně půjde příští rok ještě níže.

french navy
Opasanův otec French Navy. Foto Darley

Třetí Shamardalův syn ve službách Darleye stojí na její francouzské pobočce v Haras du Logis. Je jím devítiletý Bow Creek, mílař, vítěz Celebration Mile (Gr.2), Solonaway Stakes (Gr.2) či Peter Young Stakes (Gr.2), který má letos na dráze první dvouletý ročník. Zatím z něj nevyběhl výraznější potomek a hřebec, který letos připouštěl za 4.000 €, bude možná mít problém svou cenovku udržet. Z našeho pohledu má ale mimořádně zajímavý rodokmen. A to díky své bábě Dara De, dvojnásobné vítězce, jejímž otcem není nikdo jiný než šampión českých plemeníků Dara Monarch (Realm).

Potomci "private éry" svého otce

V roce 2016, kdy už byl Shamardal zavedeným a velmi úspěšným plemeníkem, připouštějícím za 70 tisíc eur, se šejk Mohammed rozhodl omezit ostatním chovatelům přístup ke svému talentovanému hřebci a ten se tak stal privátním plemeníkem Maktoumova klanu. Krok, který si již dříve šejk vyzkoušel s Machiavellianem (Mr Prospector), nijak nesnížil Shamardalovy šance na úspěch - soudě podle výsledků tomu bylo právě naopak. První dvouletí narození ze Shamardalovy "private éry", kteří loni přišli na dráhu, se hřebci postarali o vůbec nejlepší sezónu s dvouletými jakou kdy měl. Zasloužila se o ni trojice dvouletých Gr.1 vítězů, z nichž dva právě nyní odcházejí na Darley do chovu, aby zaplnili mezeru vzniklou odchodem svého otce.

Minulý týden Darley oznámila, že její newmarketskou centrálu na Dalham Hall Stud posílí skvělý Pinatubo. Hřebec, který ve dvou letech nenašel přemožitele, se stal se Koněm roku a jeho rating 134 liber patří k nejlepším, jakého kdy dvouletek dosáhl. Ve třech letech sice nebyl tak neohroženým vládcem ročníku, ale dokázal vyhrát Prix Jean Prat (Gr.1) a doběhl druhý v St James's Palace Stakes (Gr.1) i Prix du Moulin de Longchamp (Gr.1). Jeho velkou devizou je i skvělá rodina, ze které pochází jeden z nejlepších evropských plemeníků Invincible Spirit (Green Desert) či nemálo skvělý Kodiac (Danehil) a můžeme být jen zvědavi, jakou cenovku na něj Dalham Hall Stud navěsí.Druhou novou posilou týmu Darley, jehož služeb bude využívat Irsko díky jeho působení na Kildangan Stud, je dnes oznámený Earthlight - vedle Pinatuba druhý z trojice loňských Shamardalových dvouletých Gr.1 vítězů. Earthlight, ač je z matky po dalším z úspěšných šejkových plemeníků derby vítězi New Approach (Galileo), se nejlépe cítil na krátkých tratích. Jako dvouletek nenašel přemožitele. Díky čtveřici vítězství ve Francii získal v zemi galského kohouta titul šampióna, vedle toho vyhrál v Newmarketu v novém rekordu dvouletých na 6 furlongů Middle Park Stakes (Gr.1), které dokázal zaběhnout za 1:09,31. Ani on letos nenavázal na skvělé výsledky z první sezóny, nicméně vyhrál Prix du Pin (Gr.3) a o pouhý krk byl poražen v Prix de la Foret (Gr.1). Celkem vyhrál 7 z 9 startů, získal jedno druhé a jedno čtvrté místo. (miv)      


                  Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net