Kingfisher2Miroslav Kantek získal dnes na dražbě v Deauville nového hřebce, který nahradí jeho předešlou akvizici, před několika týdny na koliku uhynulého Cat Juniora (Storm Cat). Novou posilou českého chovu je dvanáctiletý Galileův (Sadler's Wells) syn KINGFISHER, otec vítěze Slovenského derby a české Velké jarní ceny Jardin Micheleta. Hřebec byl nabídnut na dražbě koní pro překážkové účely, kde se jej Kantkovi podařilo vydražit za 6.000 €.

 
Irský rodák Kingfisher běhal v barvách společenství kolem Coolmoru od dvou do šesti let, jako pětiletý však neběhal a šestiletý vyběhl jen jednou. Úspěšný vytrvalec získal dvě listed vítězství - v jedné z předzkoušek Epsom Derby Dee Stakes na 2100 metrů a o rok později v Seamus & Rosemary McGrath Memorial Saval Beg Stakes na 2800 metrů, cennější však je především jeho druhé místo v Irish Derby (Gr.1) či Ascot Gold Cupu (Gr.1).

"Jsem moc rád, že se nám jej podařilo získat," uvedl pro naše stránky Miroslav Kantek. "Je to skvělý vytrvalec a myslím velmi zajímavé oživení pro český chov."

Kingfisher je synem famózního Galilea, matka Mystical Lady (Halling) zvítězila mj. v Ruby Stakes (L) a skončila třetí v Solonaway Stakes (Gr.3). V chovu dala 5 vítězů, z nichž dva praví sourozenci Kingfishera získali status blacktype koně, jedna z nich Cocoon je matkou vítěze Gd2 proutěnek Celestial Horizon. Výbornou matkou byla i bába Lady Icarus (Rainbow Quest), která ač neběhala, dala 5 vítězů z toho 3 vítěze blacktype a v produkci blacktype vítězů jsou úspěšné i její dcery.

Nepřehlédněte v rubrice Domácí dostihové dění: Fitmin Cup již pošesté pro stáj Rabbit Trhový Štěpánov

Od roku 2018 působí na francouzském Haras du Mont Goubert, kde začínal s připouštěcím poplatkem 2.500 €. Jak svědčí umístění na dnešní dražbě, doménou Kingfisherova chovného působení ve Francii měla být produkce koní pro překážkové účely, což dokumentuje i množství připuštěných AQPS klisen. Na výsledky jeho potomků v překážkových dostizích si ještě budeme muset počkat, zatím z 13 startujících potomků, registrovaných na www.france-galop.com, pouze dva absolvovali více jak 4 starty. Dva potomci zvítězili, dalších 10 se umístilo. Ze 7 startujících na rovinách, z nichž jen 4 absolvovali více jak 3 starty, má jednoho vítěze a dva umístěné. To jsou statistiky jeho potomků ve Francii podle France-Galop, nezahrnující jeho nejúspěšnějšího potomka Jardin Micheleta, dvojnásobného klasického vítěze, umístěného v obou ex-federálních St. Legerech.

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net