Zariyannka rijadČeský, ale i slovenský turf čeká zítra mimořádná událost. Čtyřletá hnědka Zariyannka (First Defence), reprezentující stáj Lokotrans Slovakia pana Tibora Cvika, se jako první středoevropský plnokrevník zúčastní mítinku s nejbohatším dostihem světa Saudi Cupem v Rijádu. V sedle s Ingrid Janáčkovou-Koplíkovou se postaví na start půlmiliónem dolarů dotovaného Al Rajhi Bank International Handicapu, ve kterém ji čekají soupeři ze Saudské Arábie, Bahrajnu a Španělska.


Klisnu do Rijádu doprovází čtyřčlenný tým rodiny Koplíků, majitel Tibor Cvik se kvůli pracovním povinnostem mítinku zúčastnit nemohl. Sám se na něj ale mimořádně těší a hodlá jej sledovat společně se svými spolupracovníky a zaměstnanci. V době, kdy odpovídal po telefonu na naše otázky, seděl vedle něj IT technik připravující promítání zítřejšího dostihu na velkém plátně. "Očekávání ohledně výsledku velká nemám, ale sláva je to už teď veliká," říká.

V začátku však velkém mu projektu startu česko-slovenské klisny v Saudské Arábii vůbec nevěřil. "Když nás loni oslovil princ ze saudskoarabské královské rodiny, bral jsem to spíš jako žert," vzpomíná. Ten však posléze začal nabírat konkrétní podoby a vyústí v zítřejší start. 

Sám bych si ji nevybral

Jak jsme uvedli, majitel se dostihu nezúčastní a na živo jej neuvidí ani Karel Jalový z českého Lokotransu, které Tibor Cvik pověřil, aby za něj v Rijádu zaskočil. "Nebylo to logisticky v tak krátkém čase zvládnutelné, letenky mu nabídli až na přílet 19. ráno, kdy se běží dostih, ale první den by musel strávit v karanténě, proto nakonec Zariyannku doprovází jen rodina Koplíků," vysvětluje majitel a dodává, že pro Zdena i ostatní to je jistě jejich největší dostihový zážitek. "Jsem s nimi v neustálém kontaktu, denně mi Zdeno posílá tak 40 až 50 fotek a videí," přidává s úsměvem.

Nepřehlédněte: S trenéry před sezónou (10.) - Pavlína Baštová s patnácti koňmi do další sezóny a druhého čtvrtstoletí v Osvinově 

Klisnu získal před rokem, kdy byla zakoupená prostřednictvím Chrise Richnera jako nestartovavší za 5.500 € v Deauville, jak ale dnes vzpomíná, při prvním pohledu moc nadšený nebyl. "Nepovažuji se za takového odborníka, abych koně sám vybíral, a tak za mne tyto věci řeší Koplíci a bloodstock agenti, jak Christian Richner, tak i Tomáš Janda," vysvětluje. "Sám bych ji ale nekoupil, je to menší klisna a já mám raději velké koně. Stejně jako s Efily jsem však věřil jejímu srdci a nezklamalo mě."

Zájem od japonských chovatelů

Majitelé z arabského světa, kde se Zariyannka připravuje ke svému  historickému startu, patří v posledních letech k největším investorům v plnokrevném světě a na Arabský poloostrov putuje každoročně řada úspěšných dostihových koní nakoupených ve všech koutech světa. Když se majitele ptám, zda je připraven na to, že by nějaká nabídka přišla i na Zariyannku, docela mne překvapí. "Už jsme se s tím setkali," říká, nicméně dotaz na prodej nepřišel od arabských majitelů, ale z Japonska. "Tamní chovatelé mají o ní velký zájem, hodně se jim líbí rodina, z níž pochází," dodává. Nakonec není divu, k rodině Aga Khanovy odchovankyně patří i famózní Zarkava, vítězka Arc a dalších Gr.1 dostihů, která je vnučkou praprabáby Zariyannky, přičemž kvalitní matky najdeme i v bližších generacích klisniny rodiny. Zda se s loňskou vítězkou Oaks bude majitel loučit, ale zatím není na programu dne. Prodej ale nevylučuje. "Kdyby přišla dobrá nabídka, jsem z byznysu zvyklý, že se má přijmout," je přesvědčen, byť vedle nabídky k prodeji se vynořují i další, jako například pozvánka na velký květnový mítink do Anglie. Ohledně dalších plánů klisny, která zítra vejde do historie českého a slovenského turfu, je ale velmi obezřetný. "Držím se jednoho úsloví - když chceš rozesmát Boha, řekni mu, jaké máš plány. Plánovat můžeme cokoliv, ale zvláště dnes se mohou jakékoliv plány obratem změnit," dodává.Zda Zariyannka skončí v japonském chovu zatím můžeme jen spekulovat. Pokud by však jednou rozšířila chovné stádo Tibora Cvika, byla by už třetí matkou v jeho chovu. Ten už má za sebou i nemalý úspěch, jímž bylo vítězství Wild Love (Planteur) ve slovenské Jarní ceně klisen před třemi lety. Její matku Waajidu (Dubawi) aktuálně najdete v Hřebčíně Napajedla, letos ale žádné hříbě nečeká. "Po pěti potomcích jsme jí dali rok pauzu, ale letos bude znovu připuštěna. Právě to řešíme s paní Benkovou," říká majitel. "O hřebci jsem se ještě nerozhodl, ale poté, co byla Waajida pravidelně připouštěná v zahraničí, dáme letos příležitost domácím plemeníkům, přesněji některému z trojice napajedelských hřebců." Vedle Waajidy má v chovu také vítězku Jarnej ceny kobýl (L) z roku 2017 Astorku (Arakan). "Ta stojí ve Střelicích u dr. Kubíčka, už má jednoho potomka a čeká dalšího," doplňuje majitel, který je zároveň i chovatelem.

V obou rolích se už dočkal klasického vítězství. Nyní jej čeká historický start, od něhož sice neočekává výrazný výsledek, přesto už nyní vešel do historie turfu obou kdysi spojených zemí. 

Miloslav Vlček
foto a video Zdeno Koplík    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net