sophist trafonlineVíkendové starty českých koní na zahraničních drahách byly ve znamení úspěchů překážkových koní. V sobotu se tuzemští překážkáři úspěšně rozloučili s letošní sezónou ve Wroclawi, v neděli přidali další vítězství v italském Trevisu. Několik umístění vezou čeští koně i z Francie.

 
Závěrečný mítink sezóny ve Wroclawi nabídl čtyři překážkové dostihy, všechny s účastí koní trénovaných v České republice. V pátém dostihu programu, steeplechase na 3400 metrů o 20 tisíc zlotých (záznam), dokonce hráli čeští koně velkou přesilovku, když se osmi českým zástupcům postavil jen jediný domácí účastník, který skončil osmý. Dostih tak skončil českým 1-7 doběhem, v němž nejvíce sil prokázal svěřenec trenéra Pavla Polese, napajedelský rodák SOPHIST (The Bogberry - Sweet Answer, Peintre Celebre) ze stáje H.R.C. Moravia, který s Terezou Polesnou v sedle o půl délky porazil Korfu (Blue Coral) s Janem Faltejskem. Na dalších dotovaných místech doběhli Babilonia (Diktat), Go Canada (Alhebayeb) a Linovsky (Estejo).

Už o dvě hodiny dříve se na polské dráze zrodilo první české vítězství zásluhou šestiletého valacha stáje Vocetka KSIAŽE PERSJI (Ruten), který po dvou nedokončených startech v Pardubicích a Slušovicích tentokrát plně bodoval v proutěnkách na 3600 metrů o 20 tisíc zlotých (záznam). Dvě a půl délky za ním završil český 1-2 době Isatis de l'Ecu (Bathyrhon), pro čtvrté peníze si do Polska dojela Gaspariniho polosestra Galera (Age of Jape).

V dalších dvou překážkových dostizích se čeští koně umístili. Ve steeplechase na 3400 metrů o 24 tisíc zlotých (záznam) obsadila Sardinie (Pop Rock) druhé místo, o příčku níže doběhla Padela (Panis) v proutěnkách na 3000 metrů o 20.000 zl (záznam).

Italský double Scuderie Aichner

V Trevisu se dařilo koním Scuderie Aichner v péči Josefa Váni mladšího, kteří vyhráli první dva dostihy programu. V úvodní cross country Premio Renato de Massa, 3500 m, 6.000 €, záznam) se prosadil Josefem Bartošem vedený BROUGHTON (Teofilo), který zaznamenal první plný zásah od vítězného hattricku z roku 2021. Druhé místo získal slušovický vítěz Younes (Nicaron).

Následující prodejní proutěnky Premio Spresiano (3000 m, 8.250 €, záznam) pro sebe s obrovským náskokem rozhodl Lenkou Neprašovou vedený čtyřletý SOPRAN MENEGHINO (Australia), který tím získal již páté letošní vítězství. 

Poslední překážkový dostih dne, Premio Riccardo Milani (pp, 3500 m, 9.000 €), patřil domácímu SKY CONSTELLATION (Blu Constellation), za nímž skončila česká dvojice Edinson (Diamond Green) - Kings Rock (Joshua Tree).

Tři pátá místa z Francie
  
Ve Francii čelí čeští koně podstatně silnější konkurenci než v Polsku či Itálii, a tudíž i výsledky bývají v porovnání s těmito zeměmi slabší. V sobotu ve Štrasburku startovala dvojice koní Scuderie Aichner, z nichž na dotované umístění dosáhl Prince d'Orage (Tirnawako), který s Janem Kratochvílem doběhl pátý ve steeplechase Prix de Cloture (5+, 4200 m, 28.000 €). Loudovico (Maxios) nedokončil Classe 4 proutěnky.

Nepřehlédněte: Dvojnásobná klasická vítězka Shabana odchází do chovu. Posílí mateřské stádo Lokotransu

V neděli startovali čeští koně hned na dvou francouzských drahách. Zatímco tříletý Volcan (Ribchester) nestačil konkurenci v prodejní Prix Sky Lawyer (3, 1800 m, 15.000 €, záznam) v Marseille, jeho stájový i tréninkový kolega z lotu Zdeno Koplíka Apollon (Soldier Hollow) ze stáje Lokotrans Slovakia obsadil v Prix Sealiway (hdcp Classe 3, 4+, 2000 m, 20.000 €, záznam) páté místo..

S dvěma koňmi vyrazil na dostihy v Durtal trenér Pavel Vítek. V bumperu Prix de l'Hippodrome (4+5, 2900 m, 14.500 €, záznam) skončil pětiletý Inside the World (Vif Monsieur) na pátém místě, v Classe 3 cross country Prix Philippe et Yann Roy (záznam) obsadil Jonchoeur Debelair (Choeur du Nord) šestou příčku. 

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net