velka oktobrova cena23Nedělním mítinkem v Bratislavě Petržalce se uzavřela letošní dostihová sezóna na Slovensku. Událostí tamní derniéry byl rozlučkový start jedenáctiletého valacha Ideal Approache (Bushranger), který se s Petrem Foretem v sedle s dostihovou kariérou rozloučil nejlepším možným stylem. Čeští koně stejný den bodovali také v Trevisu a Hoppegartenu.

 
Po loňské mimořádné sezóně, možná nejlepší ve valachově kariéře, se letos Ideal Approachovi tolik nedařilo. Svou rozlučku s dostihovou kariérou ve Velké októbrové ceně (I.k., 2000 m) ale pojal v duchu svých nejlepších dnů. S Petrem Foretem v sedle (stájová jednička Martin Laube jezdil v Hoppegartenu) se po startu ujal vedení, tempo diktoval až do cílové roviny, kde se na něj pokusil zaútočil domácí Royal Catatumbo (Footstepsinthesand), ale svěřenec Luboše Urbánka útok odrazil a při svém 75. startu získal 17. vítězství. Slavit mohl i Petr Foret, pro něhož byl bratislavský úspěch jubilejním 300. vítězstvím kariéry.

Tak trochu symbolické bylo, že se v Bratislavě v neděli skvěle dařilo i trenéru Zdeno Koplíkovi, který Ideal Approache objevil a první dvě české sezóny i trénoval. V Malé Vísce působící trenér nasedlal tři vítěze a pokud pomineme 19. říjen 2014, kdy dva jeho svěřenci zvítězili v Chuchli a jeden v Ebreichsdorfu, byl to jeho první trenérský hattrick. Hned v úvodní Ceně Jareny (III.k., 1200 m) pro dvouleté se po boji prosadila INCA DREAM (Profitable) z Farmy Poledníkovo s.r.o., poté se v Ceně Sequoie (IV.k., 3+, 1600 m) vyčlenil z kategorie nezvítězivších pětiletý valach RAINIER (Olympic Glory) z vlastní stáje, vedený Radkem Koplíkem a hattrick završil ve dvojkovém Memoriálu Augustína Rišku (3+, 1600 m) šestiletý TROOP COMMANDER (War Command) stáej Meridian, který pod Jánem Havlíkem získal první vítězství od triumfu ve Slovenském derby před třemi lety.

Vedle úspěchů v Česku připravovaných koní bychom neměli opomenout ani suverénní triumf dvouleté NINNY BEST (Best Solution) trenérky Kubovičové v Memoriálu MVDr. Pavla Šarišského (II.k., 1800 m). Za 6.000 € na říjnové BBAG dražbě zakoupený klisna rozdrtila konkurenci rozdílem dvou tříd, pod Petrem Foretem soupeřům utekla o 14 délek a je nyní ve dvou startech neporažená.

Lokotrans bodoval i v Hoppegartenu

Vedle úspěchu Ideal Approache se koním stáje Lokotrans dařilo i v Hoppegartenu, kde šestiletý MATELLO (Intello) s Martinem Laubem s šestidélkovou převahou ovládl maiden Silence Please-Rennen (Class E, 3+, 1600 m, 5.000 €) a dobře si vedl i Upright (Protectionist), který sice v ultravytrvaleckém handicapu Preis des Forum Natur Brandenburg e.V. (Agl. IV, 3+, 2800 m, 6.150 €) ztrácel na vítěze ztrácel, ale i tak obsadil druhé místo.    

Mimo dotované místo skončil z Lokotransu jen Aigle Vaillant (Wings of Eagles), který s nejvyšší vahou v poli obsadil šesté místo v jedničkovém handicapu Elektro Eggert-Rennen (Agl.I., 3+, 2000 m, 17.000 €), a pak Stall Arenzo reprezentující Quiet Street (Kodiac), která doběhla patnáctá v trojkovém handicapu na 1200 metrů.

Dvě vítězství v Trevisu

Po skončení sezóny v Meranu se překážkové dění přesunulo do Trevisa, kde v neděli čeští koně získali double. Nejprve SOPRAN MECHINO (Australia) s Janem Kratochvílem v barvách Scuderie Aichner lehce vyhrál prodejní proutěnky Premio Combai (4, 3000 m, 8.250 €, záznam) a poté ještě přesvědčivější triumf, navíc stylem start-cíl, předvedl stáj Drahomíry Stejskalové reprezentující IVO (Areion) v proutěnkách Premio d'Autunno (5+, 3500 m, 9.000 €, záznam), kde další dvě místa obsadili Capivari (Yeats) a Desert Agenda (Desert Prince). (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net