Když minulý týden vyšly přihlášky na dvoudenní mítink při Saudi Cupu v Rijádu, byla loňská vítězka Oaks Zariyannka (First Defence) "jen" jedním z téměř stovky koní, přihlášených do The Saudi International Handicapu, dostihu na 2100 metrů na trávě o dotaci půl miliónu amerických dolarů. Nyní se pravděpodobnost jejího start na mítinku v Saudské Arábii podstatně zvýšila. Čtyřletá hnědka Lokotransu Slovakia, respektive její tým, dnes dostal oficiální pozvánku od pořadatelů, kteří zvou z přihlášených ty koně, které vybrali na startovní listinu.

 
Pokud vše klapne, mohla by se tak 19. února stát Zariynnka prvním koněm v českém tréninku na bohatě dotovaném mítinku a s výjimkou v Polsku trénovaných arabských plnokrevníků i prvním středoevropským zástupcem. Trenéra Koplíka, který netají radost z pozvání, ale ještě čeká řada administrativních záležitostí. "Pořadatelé například vyžadují vyšetření nezávislým veterinářem, který koně nejen prohlédne, ale i natočí v kroku a klusu a záznam odešle," uvádí pro představu a uvědomuje si, že proti koním chystaným v klimaticky přiznivějších oblastech bude mít jeho svěřenkyně jistý handicap. "Je tu sice spousta sněhu, můžeme pořád cválat, chystáme se i na práci do Chuchle, ale jsme si vědomi, že konkurenti mohou být někde jinde," připomíná Koplík. Ten Zariyannku vypraví do Rijádu přes Belgii, kam s ní vyrazí jeho bratr Radek. Dosavadní stálý partner Zariyannky ale klisnu při arabské premiéře nepovede. "Stanovenou váhu by neuvážil, ale protože v rámci mítinku je i bodovaná soutěž jezdkyň a Ingrid je v ní první náhradnice, nejspíše Zariyannku pojede ona," nastiňuje trenér plány na jezdecké obsazení.  

Nepřehlédněte: Slovensko má nového plemeníka. Tamní Kůň roku Legionar bude připouštět za 300 €

Mítink, jehož vrcholem bude druhý ročník nejbohatšího dostihu světa Saudi Cupu o 20 miliónů dolarů, je znám i velkorysým přístupem pořadatele k účastníkům. Součástí pozvánky je i jeho závazek hradit náklady spojené s účastí koně včetně cesty a ubytování ošetřovale. Majiteli i trenérovi včetně jejich partnerů nabízí zpáteční letenky v Business Class a ubytování na 5 nocí, letenku a stejně dlouhé ubytování získá i žokej. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net