wroclaw4Bezmála třicet českých koní se dnes zúčastnilo zahájení sezóny na závodišti ve Wroclawi. Hned v úvodním dostihu Josef Bartoš po taktice start-cíl dovedl vítězně do cíle Taurita. A o hodinu později vyhrál také start-cíl Mimir s Lukášem Matuským a v dalším překážkovém dostihu se prosadil Tamas s Marcelem Novákem!

Na start úvodního dostihu letošní sezóny ve Wroclawi, Nagrody 14 400 zlotych, proutěných překážkách na 2800 metrů se postavilo 10 koní, z nichž čtyři přijeli z Česka (Double Mancer byl škrtnutý) . Na svá loňská dvě vítězství na zdejší dráze dokázal navázat svěřenec trenéra Bodláka Taurito (Tiger Cafe), který pod vedením Josefa Bartoše proměnil v prvenství hned první start pro nového švédského majitele, stáj Hvitas stjerna ČR. Taurito diktoval tempo soupeřům už od začátku dostihu a místy měl náskok více než deseti délek před ostatními. V cílové rovině se k němu přiblížila domácí Charreria (Belenus), ale Josef Bartoš měl vše pod kontrolou a zvítězil lehce o 2 délky. Z dalších tří českých koní pronikla na tabuli ještě zástupkyně stáje Meridian Our Duchess (Duke of Marmalade), která pod vedením Marka Stromského doběhla čtvrtá, 26 délek za Tauritem.

Nejbohatěji dotovaného dostihu odpoledne, Nagrody 21 600 zlotych, steeplechase na 3800 metrů, se zúčastnilo kvarteto koní v českém tréninku. Podobně jako Taurito vodil dostih od startu také svěřenec trenéra Ing. Theimera Mimir (Star Fury) stáje Vránová Lucie, kterého vedl Lukáš Matuský. Dostih byl poznamenaný množstvím pádů a nakonec se dostali do cíle jen čtyři koně (dostih nedokončili také Gulán a Gemanus). V cílové rovině přinutili tři soupeři Mimira k velkému boji. Mimir ještě dokázal zrychlit a porazil o hlavu domácího Mankinda (Mandrage El Mago) s Dušanem Andrésem. Více než 4 délky zpět sledoval jejich souboj z třetího míásta Starbuck (Tiger Cafe) vedený Marcelem Novákem.

Do českého turfu putovalo vítězství i v následující překážkové zkoušce, Nagrodě 18 000 zlotych. V této steeplechase pro čtyřleté koně na 3400 metrů tvořili polovinu dvanáctihlavého pole zástupci českých stájí. Tempo v dostihu udával až do cílové roviny stájový kolega Mimira Chang (Mukhalif), ale tam na něho zaútočili další tři koně. Nejvíce sil měl svěřenec Pavla Polese Tamas (Royal Court), který reprezentuje novou stáj pana Václava Vocetky Vocvel. Tamas o tři a půl délky porazil Kifaayu vedeného ž. Stromským, zatímco Chang uzavřel doběh na tabuli.

Napůl české vítězství se zrodilo i v dalším překážkovém dostihu, Nagrodě Nila na 3600 metrů. Tady byl totiž od startu aktivní svěřenec trenérky Wroblewske Salam (Enjoy Plan), kterého ale vlastní a v dostihu vedl Rostislav Benš. V cílové rovině se Salama pokusil atakovat Hot Favorite (Stormy River) s Josefem Bartošem, ale osmiletý Salam měl dost sil, aby vítězství o půl délky udržel. Bělouš Hot Favorite patří stáji Meridian, ale je připravovaný v Polsku trenérem Borkowskim. Z početné skupiny koní v českém tréninku se dokázala prosadit na tabuli jen Sinndarka (Clodovil) vedená Marcelem Novákem, která proběhla cílem na čtvrtém místě.

Jediným překážkovým dostihem, kde se dokázal prosadit kůň v polském tréninku i majetku, byla závěrečný Memorial dr. Aleksandra Falewicza o 18.000 zlotých. Dostih přes proutěné překážky na trati 3400 metrů o hlavu ovládla Inferna (Cloword) trenéra Swiateka vedená Dušanem Andrésem před svěřencem trenéra Polese Silveratorem (Motivator) s Lukášem Matuským. 14 dékek za nimi doběhl do cíle jako třetí Cheeky Chappie (High Chaparral) a na tabuli se také vešli další čeští plnokrevníci Terapena (Belenus) a Desson (Denon).

Jediným koněm v českém tréninku, který se zúčastnil ve Wroclawi rovinového dostihu, byla tříletá svěřenkyně Grega Wroblewskiho Fangoria (Belenus), která startovala v dostihu debutantů, Nagrode 12 000 zlotych na 1400 metrů. Reprezentanka stáje Eva Nieslanikova si počínala dobře a v cíli byla pod vedením Dušana Andrése o třičtvrtě délky druhá, přičemž nesla o kilogram více než vítězka. . (mze)