Arc 2023Doběh Ceny Vítězného oblouku, nejlépe dotovaného dostihu Evropy nepřinesl žádné překvapení. Ani ve svém šestém životním startu nenašel přemožitele tříletý ACE IMPACT (Cracksman), který s Christianem Demurem v sedle famózním závěrem, který ukázal už ve francouzském derby, v cílové rovině doslova smetl všechny své soupeře. Dostih byl dokonalou demonstrací síly krve juddmontského Frankela, skvělého Galileova nástupce, který je dědem vítězného Ace Impacta a otcem druhého a třetího v cíli.


Svěřenec trenéra Rougeta absolvoval v Qipco Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1, 3+, 2400 m, 5,000.000 €), bezproblémový dostih. Zatímco na čele pracoval Mr Hollywood (Iquitos), za nímž cválal druhý favorit Hukum (Sea The Stars) a blízko byl i dalších z preferovaných Westover (Frankel), Ace Impact cválal v klidu v zadní části pole. V cílové rovině Demuro nijak nespekuloval, a v okamžiku, kdy středem pole nastoupil Westover a zdálo se, že by mohl být našlápnuto k životnímu úspěchu, nasadil jeho Ace Impact zvenčí k finiši, kterým doslova smetl své soupeře a jistě o 1 3/4 délky zvítězil před Westoverem, kterým jen horko těžko uhájil druhé peníze před taktéž ze zadních pozic útočícím Onestem (Frankel). Čtvrtý finišoval japonský Through Seven Seas (Dream Journey), krk před dohlašovaným vítězem anglického St. Leger Continuous (Heart's Cry), který doplatil na nepříznivý průběh dostihu.
Vítězné duo Demuro - Rouget slavilo úspěch čtyři roky poté, co v Arcu společně zvítězili se Sottsassem (Siyouni), nyní působícíh v chovu v Coolmoru.Ace Impact, zakoupený jako roček na srpnové dražbě v Deauville za 75.000 €, pochází z úvodního ročníku skvělého Cracksmana (Frankel), dvojnásobného vítěze Champion Stakes, druhého z Irish derby a třetího z Epsom derby, který je též otcem vítěze Velké červnové ceny Charpentiera. Matka Absolutly Me (Anabaa Blue) se umístila v listed, což se podařilo i jejímu synovi Apollo Flight (Rock of Gilbraltar) a také valachovi Alabaa (Motivator), který však za čtvrté místo v Coupe des Trois Ans (L) blacktype status nezískal.   
Ace Impact je 5x4 prochován na klisnu Allegrettu (Lombard), pravou sestru dřívějšího československého plemeníka Anna , ale především matku famózní Urban Sea (Miswaki), která si díky synův Galileovi a Sea The Stars zajistila nehynoucí slávu. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net