K šampionátům plemeníků v roce 2020 jsem málem zapomněl na otce matek, což je kategorie, kterou po dobu 13 let 2007 - 2019 ovládal Sunday Silence (Halo), ale po třetím místě v roce 2018 a druhém v roce 2019, ho na trůnu vystřídal King Kamehameha (Kingmambo), především díky trojkorunované Daring Tact, ale obecně na dráze s 661 potomky svých dcer a AEI 1,47.


Sunday Silence (Halo), mj. mateřský otec Almond Eye, je v žebříčku druhý a třetí je Kurofune (French Deputy), mj. mateřský otec Chrono Genesis, který v polovině tohoto měsíce uhynul ve věku 23 let. Mimořádný výsledek zaznamenal 16tý Unbridled´s Song (Unbridled) s pouhými 76 startujícími potomky svých dcer, ale s AEI 3,54. Na jeho statistikách se samozřejmě výrazně podílí trojkorunovaný Contrail, ale na nadprůměrnou úspěšnost dcer a také vnuček bělouše Unbridled´s Song jsme v komentářích několikrát upozorňovali.

Sezónu 2020 pak uzavřela volba šampiónů v jednotlivých kategoriích. Titul Koně roku a Nejlepší starší klisny získala pochopitelně do chovu odcházející hvězda 5 l. Almond Eye (Lord Kanaloa), loňská vítězka Victoria Mile (gr.1), Tenno Sho – Autumn (gr.1) a podruhé Japan Cupu (gr.1), Nejlepším starším hřebcem byl vyhlášen 5 l. vytrvalec Fierement (Deep Impact), který zopakoval vítězství v Tenno Sho – Spring (gr.1) a odchází z dráhy do boxu plemeníka, Nejlepší tříletou klisnou se stala trojkorunovaná Daring Tact (Epiphaneia) a Nejlepším tříletým hřebcem také držitel trojkoruny Contrail (Deep Impact), Nejlepší dvouletou klisnou je samozřejmě neporažená vítězka Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) Sodashi (Kurofune) a Nejlepším dvouletým hřebcem neporažený vítěz Hopeful Stakes (gr.1) Danon the Kid (Just a Way), v kategorii Nejlepší sprinter nebo mílař získala titul královna těchto distancí 4 l. Gran Alegria (Deep Impact), vítězka Yasuda Kinen (gr.1), Sprinters Stakes (gr.1) a Mile Championship (gr.1), Nejlepším pískařem se stal vítěz Champions Cupu (gr.1) 5 l. Chuwa Wizard (King Kamehameha) a konečně Specielní ocenění získala 4 l. Chrono Genesis (Bago), vítězka gr.1 double Takarazuka Kinen/ Arima Kinen.

V kategoriích žokejů vyhrané dostihy, vyhrané peníze a nejužitečnější žokej zopakoval prvenství Christophe Lemaire, zatímco Yuga Kawada znovu získal ocenění v kategorii nejvyšší procentuelní úspěšnost. A v kategoriích trenérů vyhrané dostihy, vyhrané peníze a technika tréninku získal ocenění Yoshito Yahagi, zatímco v kategorii nejvyšší procento vítězů Yasuo Tomomichi.

No a pak se roztočil dostihový kolotoč 2021, který má v lednu na programu gr.3 a gr.2 handicapy a o stupínek důležitější cenu American Jockey Club Cup pro starší koně a pak samozřejmě trialy tříletých. Technické výsledky i záznamy dostihů najdete na zde.

Po skončení novoročních svátků bylo během týdne na programu hned šest mítinků, z toho čtyři s grupovými vrcholy. Začneme dvěma obvyklými handicapy starších koní, odběhnutými v úterý v Nakayamě a namísto rekonstruovaného Kyota v Chukyu. V Nakayama Kimpai (gr.3, 2000m, 4+H) se prvním letošním grupovým vítězem stal jen o krk 5 l. Hishi Iguazu (Heart´s Cry), v sedle s Kohei Matsuyamou, ovšem z pomalého začátku na měkčí dráze vyběhl jen 2:00,9. Hishi Iguazu je trojnásobný stakes vítěz, loni měl jen čtyři starty, byl dvakrát druhý a pak dvakrát za sebou vyhrál, ale konkurence je v Japonsku taková, že v dostihu s rozpětím 52-58kg nesl jen 54 kg. S podrobnějším komentářem počkáme zda-li na této úrovni formu potvrdí.

V Kyoto Kimpai (gr.3, 1600m, 4+H) usadil Yasunari Iwata 5 l. Cadence Call (Lord Kanaloa) do pozice na bariéře, před distancí ho musel na poslední chvíli vytáhnout ven, ale přesto zvítězil hladce o ¾ délky. I tady nebyla dráha rychlá, ale čas 1:33,1 je solidní. Cadence Call vyhrál gr.3 jako dvouletý, byl jako tříletý druhý v NHK Mile Cupu (gr.1), ale od té doby ho limitují zdravotní problémy. Kombinaci Mr.Prospector resp. King Kamehameha x Sunday Silence v jeho pedigree sekunduje šest větví linie Northern Dancer. Matka byla na dráze užitečná a umístila se v menším stakes dostihu. Po úspěchu svého syna ve shora komentovaném Nakayama Kimpai se tady Heart´s Cry (Sunday Silence) ukázal úspěšně v roli mateřského otce a zopakoval to v Junior Cupu (L, 1600, 3), kde zkrácení na míli vrátilo vítěznou formu hřebci Veil Nebula (Lord Kanaloa), odchovaného na stejné kombinaci jako Cadence Call.

Stejná závodiště se podělila o sobotní listed dostihy pro starší koně a pak přišli ke slovu tříletí. V Chukyu v nedělním Shinzan Kinen (gr.3, 1600m, 3) doběhli raz-dva synové šampion mílaře a šestinásobného gr.1 vítěze Maurice (Screen Hero), úspěšného debutanta mezi plemeníky 2020, kterému ale dosud grupový vítěz chyběl. Yuichi Fukunaga odskočil z vysokého čísla mohutného Pixie Knight do vedení a dostih s přehledem start-cíl kontroloval, v rychlém čase 1:33,3. O 1 ¼ délky za ním ukázal dobrý závěr z hloubi pole Rooks Nest a až další dvě délky zpět doběhl čtvrtý z Futurity Stakes (gr.1) Bathrat Leon (Kizuna), což dodává formě vítěze další váhu. Pixie Knight vyhrál svůj debut, pak doběhl v menším stakes dostihu slušně třetí a teď postoupil hladce mezi grupové vítěze. Jeho pedigree je postavené na kombinaci Roberto x Northern Dancer, kde sekvenci Roberto – Hail to Reason – Turn-to podtrhuje inbreeding 4x5 na Halo (Hail to Reason) a skutečnost, že mateřský otec King Halo je navíc 4x4 prochován na Sir Gaylord (Turn-to), zatímco linie Northern Dancer má šestinásobné zastoupení v backgroudu, včetně inbreedingu 4x5 na Lyphard a 5x5 na Northern Taste. Matka byla na dráze nejvýše užitečná mílařka, i když se umístila v malém stakes dostihu.

A víkend byl delší o sváteční pondělí, které v Nakayamě pařilo tříletým klisnám ve Fairy Stakes (gr.3, 1600m, 3 kl), ve kterém maiden vítězky za sebou nechaly soupeřky s gr.3 formou a doběhly na prvních třech místech, vesměs s dobrým závěrem. Lehké vítězství získala Fine Rouge (Kizuna), Christophe Lemaire, o 2 ½ délky před Ho O Ixelles (Rulership), za slušných 1:34,5. Její pedigree je založené na kombinaci linie Sunday Silence s nasrullahovskou větví Bold Ruler, jdoucí přes držitele trojkoruny Seattle Slew, s důležitým inbreedingem 3x4 na Sunday Silence a celkem šesti větvemi linie Northern Dancer v pozadí, přičemž dvě jdou přes Lyphard a v pedigree matky je Lomond polobratrem zmíněného Seattle Slew. Matka zahájila dostihovou kariéru docela dobře na písku, ale jako čtyřletá přešla na trávu, kde vyhrála menší stakes dostih a na stakes úrovni se několikrát umístila.

Následující sobotu se vrátíme do Chukya, ale zůstaneme ještě u klisen, kterým patřily vrcholy programu. Nejprve 3 l. Songline (Kizuna) lehce o 3 délky vyhrála Kobai Stakes (L, 1400m, 3 kl) ve velmi rychlém čase 1:20,6 a pak přišly ke slovu starší klisny v handicapu Aichi Hai (gr.3, 2000m, 4+H kl), ve kterém Keitou Tosaki jetá 4 l. Magic Castle (Deep Impact) pár metrů před cílem chytila o krk na distanci jasně vedoucí stájovou kolegyni 5 l. Rambling Alley (Deep Impact), která se začala ke grupové úrovni lepšit čtyřmi vítězstvími až jako čtyřletá. Magic Castle patří ke špičce klisen v ročníku, ale po vítězném debutu ve dvou letech se jí vítězství vyhýbalo, ačkoliv byla dvakrát druhá v gr.3 a naposledy opět druhá v podzimní klasice Shuka Sho (gr.1), takže si konečně grupové vítězství více než zasloužila a formu potvrdila rychlým časem 1:58,7. Zajímavé je, že všechny tři jmenované klisny, tedy vnučka a dvě dcery Deep Impacta, jsou z matek po Symboli Kris S (Kris S), který v letech 2002 a 2003 zopakoval podzimní gr.1 double Tenno Sho-Autumn / Arima Kinen. To znamená, že pedigree Magic Castle je založené na kombinaci Sunday Silence x Roberto, dvou prominentních větví linie Hail to Reason 4x5, v tomto případě s inbreedingem 4x5 na Northern Dancer. Její matka byla kvalitní mílařka, mj. třetí v klasickém Oka Sho, což je nyní samozřejmě gr.1.

Na stejném závodišti se v neděli běžel o stupeň výše klasifikovaný handicap Nikkei Shinshun Hai (gr.2, 2200m, 4+H), ale startující s ukázanou třídou se v poslední době s bývalou formou nepotkali a nebo to na ně vypadalo dlouhé. Nakonec za solidních 2:11,8 zvítězil s nízkou váhou 5 l. Shoryu Ikuzo (Orfevre), Taisei Danno a podíváme se na něj blíže až tu formu potvrdí, protože dosud byl tak listed kalibru.

Tentýž den v Nakayamě měli tříletí na programu další trial Keisei Hai (gr.3, 2000m, 3) a Christophe Lemairem z pozice na bariéře jetý Gratias (Heart´s Cry) lehce o 2 1/2 délky porazil z čela jdoucího Time to Heaven (Lord Kanaloa), který začal hodně vlažně a tempo vystupňoval až od poloviny dostihu. Gratias je nyní ve dvou startech neporažený, ale vadou na kráse jeho grupového vítězství je pomalý čas 2:03,1. Gratias je ¾ bratrem vítězky Hanshin Juvenile Fillies (gr.1) a špičkové mílařky Resistencia (Daiwa Major) a má pedigree postavené na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, s celkem čtyřmi prominentními větvemi linie Northern Dancer. Přesněji mimo větve Lyphard v pedigree Heart´s Cry, má jeho matka, gr.1 vítězka v rodné Argentině a velmi úspěšná chovná klisna, pedigree založené na kombinaci Danehill x Sadler´s Wells, na jehož bábu Special je prochována, s třetí northerndacerovskou větví Nijinsky v pozadí.

Navzdory sněhovým bouřím dostihová sezóna pokračovala o týden poději beze změny. Na nepříznivým počasím poznamenané hluboké dráze závodiště Chukyo běželi tříletí trial Wakagoma Stakes (L, 2000m, 3) a v poli se čtyřmi starty nejzkušenější stakes vítězka Win Aglaia (Matsurida Gogh), Ryuji Wada, se proti hřebcům prosadila o krk, za v těchto podmínkách solidních 2:03,1. Její pedigree je založené na kombinaci Sunday Silence x Roberto a jak uvidíte afinita těchto dvou větví linie Hail to Reason byla chovatelským tématem víkendu.

Pískaře, či tentokrát spíše bahňáky, o den později přeskočíme a přesuneme se do Nakayamy, kde byla tráva také hodně měkká a byla otázka co to udělá s formou startujících ve velmi dobře obsazeném American Jockey Club Cupu (gr.2, 2200m, 4+). Na startu stála silná sestava čtyřletých a to lepšící se Aristoteles (Epiphaneia), těsně druhý v St.Leger – Kikuka Sho (gr.1), kde byl za ním třetí gr.2 vítěz a pátý z jarní klasiky Satsuki Sho (gr.1) Satono Flag (Deep Impact), distance byla proti St.Leger daleko příznivější pro třetího z Derby – Tokyo Yushun (gr.1) Welreisende (Dream Journey) a určitě vyhovovala i gr.2 vítězce a druhé z Oaks – Yushun Himba (gr.1) Win Marilyn (Screen Hero). Ze starších matadorů se nedal přehlédnout konzistentní 6 l. Stay Foolish (Stay Gold), který tady byl loni druhý a v sezóně se ještě třikrát v gr.2 umístil a taková umístění měl na kontě také 5 l. Last Draft (Novellist), který má jako každý Monsun rád měkko pod nohama. Podle očekávání šel do čela 6 l. tempař Generale Uno (Screen Hero), což znamenalo vlažný začátek a výrazné zrychlení od 1000m domů. Aristoteles i Welreisende museli soupeře v zatáčce hodně obíhat, v jejich souboji měl celou cílovou rovinu navrch Aristoteles, kterého Christophe Lemaire přivedl ½ délkovému vítězství před Weltreisende, který jen o krk odrazil závěr Last Draft a čtvrtý se dotrápil domů Stay Foolish, zatímco prominetně jetá Win Marilyn i koncový Satono Flag se utopili. Pomalý čas 2:17,9 odpovídá taktice a podmínkám. Nicméně Aristoteles potvrdil svou stoupající formu a mimochodem jen jednou ze svých 10 startů nebyl raz-dva. Jeho pedigree je postavené na trojnásobném dominantním postavení linie Hail to Reason na klíčových pozicích, přesněji na opakování kombinace jejích větví Roberto x Sunday Silence, s výsledným inbreedingem 3x4 na Sunday Silence a s čtyřnásobným vlivem linie Northern Dancer v pozadí, včetně prominentního inbreedingu 4x4 na Sadler´s Wells. Ačkoliv je matka dcerou Deep Impacta neukázala na dráze zhola nic, ale je ¾ sestrou dvakrát gr.2 umístěné klisny Glorious Days (Sunday Silence) a vícekrát gr.1 umístěného trojnásobného gr.2 vítěze Lincoln (Sunday Silence) a také polosestrou Satsuki Sho (gr.1) vítěze Victory (Brian´s Time), jehož příklad pro ní činí výběr plemeníka z linie Roberto velmi atraktivním.

No a závěrečný víkend zahájila listed dostihy zpestřená sobota. V trialu tříletých Crocus Stakes (L, 1400, 3) se znovu proti hřebcům prosadila klisna a to favorizovaná Stripe (Rulership), Hironobu Tanabe, která sice na měkčí dráze tokijského závodiště neoslnila časem 1:22,2 , ale šla z pomalého začátku poslední šestistovku za 33,2.

V neděli přeskočíme pískaře a podíváme se na zajímavě obsazený sprinterský handicap Silk Road Stakes (gr.3, 1200m, 4+H) v Chukyu. Nejvyšší váhy samozřejmě nesli koně s gr.1 formou, 6 l. vítězka loňských Takamatsunomiya Kinen (gr.1) Mozu Superflare (Speghtstown), která se tehdy ve velmi těsném doběhu čtyř koní dočkala prvenství až po přesunu na čtvrté místo prvního v cíli 5 l. Kurino Gaudi (Screen Hero), který potvrdil své kvality umístěním na tabuli i v podzimním Sprinters Stakes (gr.1), ale los jim ztížil pozici čísly 15 a 17. Mozu Superflare chodí ze špičky a Kurino Gaudi se jí držel, ačkoliv byl pomalý z boxů, ale ten začátek měli příliš rychlý a tak jim síly došly ještě před distancí. Nakonec se po pěkném závěru prosadil o 1 ¼ délky v USA odchovaný 6 l. Shivaji (First Samurai), který byl v onom Takamatsunomiya Kinen za nimi pátý a nyní dostával váhovou výhodu. V cíli druhý 6 l. Right on Cue (Shamardal) za sebou udržel o hlavu 4 l. mílaře Lauda Sion (Real Impact), vítěze NHK Mile Cupu (gr.1), to vše za 1:08,3 na nijak rychlé dráze. Shivaji začínal na písku, až jako pětiletý přešel na trávu a měl na kontě celkem tři stakes úspěchy, ale poprvé dosáhl na grupové vítězství. Jeho pedigree je postavené na kombinaci dvou dominantních amerických prvků, kterými jsou Northern Dancerův vnuk Storm Cat a prominent původně evropské větve Caro nasrullahovské linie Grey Sovereign Indian Charlie. Linie Northern Dancer má trojnásobné zastoupení, s inbreedingem 4x5 na Mr.Prospector v pozadí. Matka vítěze nikdy nestartovala.

Vzhledem k virové situaci JRA letos neudělila zahraničním žokejům žádné krátkodobé licence. Po prvním měsíci sezóny je na čele žebříčku staronový lídr Christophe Lemaire se statistikami 78 startů/22 vítězství (úspěšnost 28,2%), druhý je Yuichi Fukunaga 76/16 (21,1%) a třetí Kohei Matsuyama 99/16 (16,2%).

No a na závěr se podívejme jaký job mají některé starší klisny, které už nejsou připouštěny a dělají tety odstávčatům. Video z Northern Farm je docela pěkná podívaná.

Jan Schulmann
    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net