keisei hai 2018Dnes otevřeme komentáře k japonské dostihové sezóně 2018 a výsledky i záznamy lednových grupových dostihů najdete zde. Ale než se k nim dostaneme, vrátíme se ještě na moment k sezóně 2017, za kterou udělalo definitivní tečku tradiční vyhlášení nejlepších koní v jednotlivých kategoriích.


Titul Koně roku samozřejmě obhájil famózní vítěz letošních čtyř gr.1 dostihů Kitasan Black (Black Tide), který získal i titul v kategorii Nejlepší starší hřebec. V kategoriích dvouletých získali podle očekávání tituly vítězové závěrečných mílových gr.1 střetnutí Danon Premium (Deep Impact) a Lucky Lilac (Orfevre), mezi tříletými suverénně derbyvítěz Rey de Oro (King Kamehameha) a s trochou rozpaků Oaks vítězka Soul Stirring (Frankel), v kategorii starších klisen patří prvenství dubajské gr.1 vítězce Vivlos (Deep Impact), v kategorii sprinter/mílař běloušovi Red Falx (Swept Overboard) a nejlepším pískařem byl s dříve komentovaným gr.1 double pochopitelně Gold Dream (Gold Allure). Kdyby se uděloval titul Chovatel roku musel by ho získat malý chovatel Yanagawa Bokujo, kde byl odchován nejenom Kitasan Black, ale také rovněž do boxu plemeníka odcházející písková hvězda a gr.1 vítěz Copano Rickey (Gold Allure). Yanagawa Bokujo samozřejmě nemá finanční prostředky bratrů Yoshidů a nemůže si vybírat elitní klisny, matka Kitasan Black nikdy nestartovala a matka Copano Rickey nebyla na písku rozhodně žádná hvězda, ale nikdo chovatele neotravuje s nějakými poplatky při zařazení takových klisen do stáda matek a výsledky mluví za vše. To není samozřejmě nic nového, mezi výkonností klisny na dráze a kvalitou její produkce není ani zdaleka přímá úměrnost. Když se ovšem podíváte na Věstník 1/2018 JC ČR tak vám bude hned jasné, že s tou „podporou“ českého chovu je to pořád nějak špatně hned od začátku.

První lednový víkend prodloužilo sváteční pondělí a ve velkém stylu zahájila sezónu 2018 stáj Silk Racing Co.Ltd. a žokej Keita Tosaki, kteří ze čtyř grupových dostihů vyhráli tři. Nejprve v sobotu 4 l. Seda Brillantes (Deep Brillante) vyhrál o krk před stejně starým Win Bright (Stay Gold) v handicapovém Nakayama Kimpai (gr.3, 2000m, 4+H), kde se prvních čtrnáct soupeřů vešlo v cíli na 2 ½ délky. Seda Brillantes má na svém kontě jen pět startů, ale z nich čtyři vyhrál, včetně dvou gr.3 a dále byl třetí na příliš dlouhé distanci v gr.2. Mám dojem, že Tosaki měl ještě něco schované i když čas 1:59,8 mohl být rychlejší. Pedigree Seda Brillantes je postavené na kombinaci Sunday Silence x Roberto, tedy 4x5 linebreedingu na Hail to Reason, jeho matka v krátké kariéře vyhrála dva rámcové dostihy, ale dala již dva grupové potomky.

Na začátku sezóny jsou vždy důležité výsledky trialů tříletých. V nedělním nakayamském Fairy Stakes (gr.3, 1600m, 3 kl) ukázala pěkný závěr ze středu pole Primo Scene (Deep Impact) a Tosaki jel finiš v rukavičkách, na rozdíl od žokeje o 1 ¼ délky zpět druhé Scarlet Color (Victoire Pisa). Čas vítězky 1:34,6 je solidní a od maiden vítězství do gr.3 je to velký skok. V pedigree Primo Scene vidíme obvyklé opakování kombinace Sunday Silence x Northern Dancer, s trojnásobným inbreedingem na Northern Dancer a čtvrtou northerndancerovskou linií v pozadí. Matkou slibné klisny je vícenásobná australská gr.1 vítězka Mosheen, která si tak rychle napravila v chovu reputaci, protože starší sestra Primo Scene na dráze nic neukázala.

V ponděli v deštivém Kyotu si ve Shinzan Kinen (gr.3, 1600m, 3) pohrála se soupeři klisna Almond Eye (Lord Kanaloa) a její závěr z konce pole stojí za shlédnutí. Tosaki se nemusel ani příliš namáhat, aby Almond Eye zvítězila lehce o 1 ¾ délky před další klisnou Tsuzumimon (Strong Return). Je samozřejmě otázka do jaké míry měkká dráha, které odpovídá pomalý čas 1:37,1 , ovlivnila formu poražených hřebců, ale Almond Eye udělala rázný krok od maiden ke gr.3 vítězství a poslední klisnou, která před ní v tomhle dostihu hřebce porazila, byla slavná Gentildonna (Deep Impact). Pedigree Almond Eye stojí na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, s inbreedingem na Nureyev a vlastně třemi northerndancerovskými liniemi v backgroundu. Její matkou je gr.1 vítězka, umístěná ve dvou klasických dostizích klisen, přičemž Almond Eye je její sedmé hříbě a první stakes kalibru. Bába je ¾ sestrou špičkových synů Northern Dancera a úspěšných plemeníků Try My Best a El Gran Senor. Mimochodem o pár dní později byl nabídnut na australské dražbě Magic Millions Gold Coast Yearling Sale jediný roček v katalogu po Lord Kanaloa (King Kamehameha), který zahájil kariéru plemeníka titulem nejlepšího debutanta 2017 a určitě to nebylo jeho poslední slovo. Bělka, jejíž matkou je nestartovavší ¾ sestra francouzského plemeníka Peer Gynt (Sunday Silence) po Agnes Tachyon (Sunday Silence), byla vydražena za 800.000 AUD což je zhruba 520.000 EUR.

I další víkend dával na grupové úrovni příležitost starším koním ve dvou handicapech, z nichž jeden patřil klisnám, které mají v Japonsku vypsanou opravdu bohatou strukturu dostihů. Ostatně takhle reálná podpora chovu vypadá ve všech rozvinutých zemích. Záznamy těsných doběhů i technické výsledky si můžete prohlédnout, ale my zůstaneme ještě u těch trialů tříletých. V nakayamském Keisei Hai (gr.3, 2000m, 3) patřil doběh dvojici favoritů s odlišným taktickým projevem. Generale Uno (Screen Hero) seděl druhý, v první polovině dostihu s odstupem za přepáleným začátkem Cosmo Ignaz (Eishin Flash), pak stáhl deficit v zatáčce do cílové roviny, přešel na distanci do vedení a s pár pobídkami od Hironobu Tanabe za sebou podržel o ½ délky Cosmic Force (King Kamehameha), přicházejícího pěkným závěrem z konce pole. Čas 2:01,2 není na tříleté v lednu špatný. Generale Uno zahájil svou kariéru třetím místem při debutu a pak další tři dostihy vyhrál v pořadí maiden, malý stakes a nyní gr.3. Říci jen, že jeho pedigree stojí na kombinaci Roberto x Northern Dancer by bylo velké zjednodušení zajímavé struktury. Plemeník Screen Hero má totiž pedigree založené na kombinaci Roberto x Sunday Silence dvou prominentních větví linie Hail to Reason 4x4, přičemž pedigree jeho otce i matky stojí na kombinaci Roberto resp. Sunday Silence x Northern Dancer. Základní kombinací v pedigree matky Generale Uno pak tvoří Danehill x Storm Cat, tedy dvě větve linie Northern Dancer, ale těch northendancerovských linií je v backgroundu pedigree tohoto hřebce celkem šest, z toho dvě tvoří inbreeding 4x4 na Danzig a v obou případech je jeho partnerkou klisna po His Majesty 5x5. Matka Generale Uno kupodivu absolvovala svou nevýraznou dostihovou kariéru na písku, bába bez valného úspěchu střídala povrchy a až prabába, která na dráze také nebyla nic moc, staví rodinu do lepšího světla, protože dala Oaks vítězku Jet Ski Lady (Vaguely Noble). Takže tady máme hřebce do jarní klasiky, v jehož případě je ten současný upgrade zejména výsledkem výběru plemeníka a struktury pedigree, kterou s danou klisnou vytváří. Že je to složité ? No, určitě složitější než vybírání nesmyslných poplatků.

Stále v Nakayamě byl vrcholem třetího víkendu American Jockey Club Cup (gr.2, 2200m, 4+), ve kterém měl přední čtyřleté, třetího ze Satsuki Sho (gr.1) Danburite (Rulership) a gr.2 vítěze Mikki Swallow (Tosen Homareboshi), prověřit především vítěz Arima Kinen (gr.1) 2015 a třetí z téhož dostihu 2016 7 l. Gold Actor (Screen Hero), který ovšem od druhého místa v červnovém Takarazuka Kinen (gr.1) další část sezóny 2017 pro zranění vynechal. Tenhle dostih se průběhem v mnohém podobal těm právě komentovaným tříletým. Osmiletý tempař Meiner Milano (Stay Gold) roztáhl pole, Danburite seděl s odstupem druhý, v zatáčce se polepšil, od distance dostih kontroloval a aniž ho Mirco Demuro musel výrazněji pobízet nechal za sebou Mikki Swallow o 2 délky zpět, zatímco nezvykle pasivní Gold Actor se postupně propadl na poslední místo. Čas 2:13,3 je solidní. Danburite měl od dvou let náročný program a celou dobu dělal dojem, že by ještě potřeboval trochu času. Hřebec má pedigree postavené na kombinaci Mr.Prospector x Sunday Silence, v jehož struktuře hrají důležitou roli nasrullahovské větve Grey Sovereign a Never Bend, ostatně matka samotného Mr.Prospectora je vnučkou Nasrullaha a je zajímavé, že čtyřnásobný vliv linie Northern Dancer se týká pouze backgroudu pedigree jeho otce Rulership. Jeho matce ke skutečnému stakes kalibru trochu chybělo, ale byla čtvrtá v listed a dala už například Danburitova gr.3 umístěného ¾ bratra Labradorite (King Kamehameha) nebo matku gr.3 vítěze Black Spinel (Tanino Gimlet). Bába se umístila ve francouzské gr.2 a založila v Japonsku rodinu, do které mimo jiné patří i gr.1 vítězka Marialite (Deep Impact) nebo její ¾ bratr a pískový šampion Chrysolite (Gold Allure). Rulership patřil celou svou kariéru k japonské elitě, ale kýžený gr.1 triumf získal až jako pětiletý v hongkongském 2000m Queen Elizabeth II Cupu. Nicméně v chovu byl od začátku velmi populární, připustil 208,231,241 a loni dokonce 280 klisen a svou šanci nepropásl. Pomohla mu nepochybně i skutečnost, že jeho skvělý otec King Kamehameha (Kingmambo) z veterinárních důvodů připouští ročně jen okolo 100 klisen převážně svých majitelů a tak dostat se k němu je velmi těžké. Rulership je vedle shora zmíněného Lord Kanaloa a svého ¾ bratra Duramente jedním z opravdu mimořádně slibné trojice synů derbyvítěze King Kamehameha v Shadai Stallion Station. Mně se ze synů King Kamehamehy v chovu líbí ještě šampion dvouletek a Japan Cup (gr.1) vítěz Rose Kingdom, kterého to jako pětiletého na dráze už vůbec nebavilo a pokazil si tím reputaci a další šampion dvouletek Leontes, kterého zase příliš brzy limitovaly zdravotní problémy, takže se oba nedostali do Shadai týmu a stojí v Breeders Stallion Station, což je z části záloha Shadai a působí zde třeba i tak dobří hřebci jako synové Sunday Silence Black Tide a Zenno Rob Roy.

Poslední víkend patřil v Kyotu sprinterům v Silk Road Stakes (gr.3, 1200m, 4+) a plemeníkovi Admire Moon (End Sweep), jehož synové doběhli na prvních třech místech. Pětiletý Seiun Kosei, který tady byl loni druhý a pak dokonce vyhrál Takamatsunomiya Kinen (gr.1), hodil za hlavu nepovedenou druhou polovinu minulé sezóny a s nejvyšší vahou v poli šel ze špičky, ale v cílové rovině neměl odpověď na závěr rovněž pětiletého gr.2 vítěze Fine Needle, jetého z druhé pozice Yugou Kawadou a byl znovu druhý, tentokrát poražený o 2 délky. Vítěz vyběhl ovšem jen průměrný čas 1:08,3 a oba se do Takamatsunomiya Kinen musí zlepšit. První dva mají oba pedigree postavené na kombinaci linie Mr.Prospector s větví linie Nasrullah, což je vlastně opakování kombinace Native Dancer x Nasrullah v pedigree samotného Mr.Prospectora a Fine Needle je prochován 4x5 na Sharpen Up, tedy na dalšího prominenta linie Native Dancer a dále trojnásobně na Northern Dancer, jehož matka je po Native Dancer a další vliv této linie přináší matka sprintera Ajdal. Matka Fine Needle byla velmi dobrá mílařka a vyhrála ve Francii Prix Chloe (gr.3). Plemeník Darley Japan Admire Moon jako čtyřletý vyhrál trojici gr.1 dostihů a to Japan Cup, Takarazuka Kinen a Dubai Duty Free, ačkoliv je pro změnu z nestartovavší dcery Sunday Silence.

Na závěr mi dovolte poznámku k poslední verzi World's Best Racehorse Rankings, která má odrážet nejlepší výkony nejlepších koní v sezóně 2017. Handicap je samozřejmě věc názoru a diskuse v tisku se točí zejména okolo srovnání pískařů s trávovými specialisty, ke kterému jako obyčejně chybí jakýkoliv objektivní srovnávací bod a jako až příliš často vyznívá z těžko pochopitelných důvodů ve prospěch těch amerických pískařů. Překvapivá hodnocení ovšem najdeme i mezi trávovými specialisty a to i tam kde přímá možnost srovnání existuje a letos se taková absurdita týká mimořádného esa jakým je Kitasan Black. Japonský handicaper je velmi konzervativní a japonský rating je z mezinárodního hlediska dlouhodobě podhodnocen nejméně o 5 lb., což pochopitelně ovlivňuje i WBRR ratingy japonských koní. Sériový gr.1 vítěz s mimořádně kvalitním rekordem dráhy jako Kitasan Black tudíž dostane v Japonsku relativně vysokých, ale z mezinárodního hlediska hodně nízkých 124 a protože neběžel v zahraničí, nemohla být tato známka ani teoreticky dána do mezinárodního kontextu jiným handicaperem a jako taková je opsána do WBRR. Zjevným srovnávacím bodem je přitom 119 hodnocený Idaho, který těsně na tabuli v Japan Cupu zaběhl výkon hodně blízko svého maxima a dostal od Kitasana 4 délky a krk, což samo o sobě stačí bohatě na těch 124, přičemž Kitasan byl ten den jen třetí a daleko od své nejlepší formy z rekordního Tenno Sho–Spring, která odpovídá reálně 129. Ale Kitasan si s tím nepochybně vrásky nedělá a my konečně nemusíme také.

JS    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking