0124ajccKonec novoročních svátků znamenal současně začátek japonské dostihové sezóny, ale než se dostaneme k dostihům samotným, dovolte mi vrátit se k některým zajímavostem šampionátů 2015.


Předně jsem minule ve výčtu plemeníků v první desítce na trávě omylem vynechal sedmého Zenno Rob Roy, takže úplné pořadí je Deep Impact, King Kamehameha, Stay Gold, Heart´s Cry, Daiwa Major, Manhattan Cafe, Zenno Rob Roy, Neo Universe, Harbinger (Dansili) a Jungle Pocket (Tony Bin), ve kterém dominanci synů Sunday Silence narušuje jen skvělý King Kamehameha (Kingmambo). Potomci Deep Impacta vyhráli 23 ze 109 grupových dostihů na trávě, ale jeho čtyři gr.1 triumfy mají na svém kontě tentokrát pouze klisny, Oaks a Shuka Sho Mikki Queen, Queen Elizabeth II Cup Marialite a Japan Cup Shonan Pandora. Za skokana roku se dá označit v šampionátu dvanáctý Screen Hero (Grass Wonder), který původně dostal jen okrajovou šanci na horších klisnách malých chovatelů, ale přesto dal dva gr.1 vítěze v prvním ročníku a to loni neporažené čtyřleté Maurice a Gold Actor. Mimochodem, to že jsou oba stejně pozdní jako jejich otec v Japonsku nikoho nevzrušuje a pozorní chovatelé poslali už v roce 2015 k Japan Cup (gr.1) vítězi Screen Hero 190 určitě lepších klisen, než na jakých začínal. Na trávě získal Deep Impact titul i v šampionátu otců dvouletých, před Daiwa Major, který ho ovšem překvapivě přeskočil v  součtu výsledků tráva+písek, i když ani jednomu z nich moc potomků na písku neběhá. V celkovém šampionátu ani v kategorii otců dvouletých se ovšem stále ještě Deep Impact nepřiblížil statistikám svého otce Sunday Silence z let 2005 resp. 2004, přestože jeho potomci vyběhali přes 1,4 miliardy Kč a je počtvrté za sebou nejlepším světovým plemeníkem dle zisku. Třetí místo mezi otci dvouletých obsadil King Kamehameha, před Kinshasa no Kiseki (Fuji Kiseki) a Stay Gold, který ovšem v minulém roce uhynul. O Kinshasa no Kiseki jsem minule tuším napsal, že měl na dráze v roce 2015 první ročník. Ten jeho první ročník ovšem debutoval ve skutečnosti o rok dříve, ale byl na stakes úrovni poměrně nevýrazný a tak mi vypadl z hlavy, ale druhý ročník byl opravdu povedený a původní rozpačitý dojem rozhodně napravil. Nejlepším mezi debutanty na trávě se stal dvanáctý Victoire Pisa (Neo Universe), následovaný třináctým Danon Chantilly (Fuji Kiseki) a patnáctým Workforce (King´s Best), což je příslib do budoucna, protože Victoire Pisa a Workforce nejsou hřebci, jejichž potomci by se měli prosazovat už jako dvouletí a Danon Chantilly se s relativně malým počtem startujících prezentoval velmi dobře grupovým vítězem Smart Odin.

Sprinter Aerovelocity byl jediným v zahraničí trénovaným koněm, který dokázal získat v sezóně 2015 v Japonsku grupové vítězství a podobně jen jediný v zahraničí odchovaný a v Japonsku trénovaný kůň dokázal na trávě totéž a to klisna Albiano (USA) (Harlan´s Holiday).

Šampionem žokejů se stal Keita Tosaki (130 vítězství) před Yuichi Fukunagou (121) a až od března licentovanými Mirco Demurem (118) a Christophe Lemairem (112), kteří jsou v Japonsku velmi populární. V sezóně 2015 v šesti startech neporažený trojnásobný gr.1 vítěz Maurice (Screen Hero) získal titul Koně roku a Nejlepšího mílaře. Přesněji je ta druhá kategorie označená Nejlepší sprinter nebo mílař, což je v konzervativním Japonsku do jisté míry historický relikt. Trochu šalamounské rozhodnutí padlo v kategorii Nejlepší starší hřebec, ve které více hlasů než Maurice získal dvojnásobný gr.1 vítěz Lovely Day, který tak zahájil sérii tří titulů pro syny plemeníka King Kamehameha, protože Nejlepším tříletým hřebcem se stal dvojnásobný klasický vítěz Duramente a Nejlepším dvouletým hřebcem zimní favorit Leontes. V kategoriích klisen tituly získaly Nejlepší starší klisna Japan Cup vítězka Shonan Pandora (Deep Impact), Nejlepší tříletá klisna dvojnásobná klasická vítězka Mikki Queen (Deep Impact) a Nejlepší dvouletá klisna zimní královna Major Emblem (Daiwa Major). Nejlepším pískařem byl vyhlášen Copano Rickey (Gold Allure).

A teď už něco ze sezóny 2016. První tříletý trial byl na programu v Kyotu a v Shinzan Kinen (gr.3, 1600m, 3, záznam) se prosadil z pozice jetý Logi Cry (Heart´s Cry), v sedle se Suguru Hamanakou, který se dostal do vedení v posledních 100m a pak se zachránil v cíli o krk před z konce pole letící klisnou Jeweler (Victoire Pisa), jejíž závěr stojí za pozornost. Čas vítěze 1:34,1 je na tuto fázi sezóny dobrý. Matka Logi Cry nepředvedla na dráze ve třech startech vůbec nic, ale je sestrou gr.3 vítězky a především dcerou výborného mateřského otce Machiavellian, takže pedigree stojí na osvědčené kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector, s inbreedingem 3x4 na Silencova otce Halo, dále 4x5 na Northern Dancer a trojnásobně na jeho matku Natalma. Mimochodem kombinaci syna Sunday Silence s dcerou Machiavelliana známe zejména z pedigree otce druhé v cíli, šampiona Victoire Pisa (Neo Universe), vítěze mimo jiné třech gr.1 dostihů a to Satsuki Sho, Arima Kinen a World Cupu.

O den později v Nakayamě se utkaly klisny ve Fairy Stakes (gr.3, 1600m, 3 kl., záznam) a dobrý taktický přehled ukázal žokej Syu Ishibashi, který poslal B.B.Barrel (Pyro) od startu do čela, dal jí vydechnout v polovině dostihu a pak už k sobě soupeřky nepustil za dobrých 1:34,3. O 1 ¾ délky zpět přivedla pole Daiwa Dresser (Neo Universe), která neměla zdaleka ideální dostih. Americký gr.1 vítěz Pyro (Pulpit) stojí v Darley Japan Stallion Complex na Hokkaidu a byl doposud jen užitečným producentem pískařů, o kterém na trávě nebylo slyšet. Pedigree B.B.Barrel je založeno na kombinaci boldrulerovské linie I.P.Indy s linií Roberto, přesněji s klisnou, která je produktem pěkného 3x4 linebreedingu na Hail to Reason skrze Roberto a Devil´s Bag, ale na dráze se nikdy neobjevila.

Stále v Nakayamě, ale o týden později, v Keisei Hai (gr.3, 2000m, 3+, záznam) doběhli hřebci U Carrot Farm na prvních třech místech, když z pozice jetý Prophet (Harbinger), Shane Foley, o 1 ¼ délky porazil stájového kolegu Quelle Freude (King Kamehameha), i když nejlepší dojem z trojice zanechal patrně až ten o krk třetí v cíli Maitres d´Art (Zenno Rob Roy), který našel místo pro závěr až příliš pozdě a ani šestistovka za 33,9 mu nestačila. V této fázi sezóny je pro tříleté čas 2:01,4 slušný. Prophet je teprve třetím grupovým vítězem po Harbinger a je zajímavé, že jeho paternitní bratr Beruf vyhrál tenhle dostih v minulém roce, nicméně Harbinger bude muset ukázat o hodně více, aby si místo v Shadai Stallion Station udržel. Pedigree vítěze je založené na spojení hřebce z linie Northern Dancer s klisnou, jejíž pedigree stojí na kombinaci Roberto x Sunday Silence, tedy opět dvou větví linie Hail to Reason 5x5, což doplňuje trojnásobný inbreeding na Northern Dancer a nezvyklý dvojnásobný 5x5 na famózního vítěze Arc Sea Bird. Matka vítěze nebyla na dráze žádná hvězda a Prophet je její první hříbě.

Jak má vypadat opravdu rychlá dvoutisícovka předvedla tentýž víkend ve stejných barvách 4 l. Bounce Shasse (Zenno Rob Roy), Hironobu Tanabe, s nejvyšší vahou 55,5kg v Aichi Hai (gr.3, 2000m, 4+H kl, záznam) v Chukyu, když přišla pěkným závěrem z konce pole k poměrně jistému vítězství o 1 ¼ délky za 1:58,8. Jedničkové handicapy, to je to co dle mínění JC ČR v propozicích nepotřebujeme a pro klisny už vůbec ne. Takhle nějaký pseudobumper, to bude asi to pravé. Bounce Shasse patří ke špičce klisen, vyhrála už třetí gr.3 a také byla třetí v Oaks a její pedigree je ukázkou opakování kombinace Sunday Silence x Native Dancer, kterou ve verzi s větví Mr. Prospector vidíte v pedigree samotného Zenno Roy Roy. Její matka byla v Anglii jednou třetí z šesti startů a ani bába toho na dráze mnoho nepředvedla. Mimochodem šestá doběhla s 50kg 6 l. Virginia, která je momentálně asi nejlepším potomkem Galilea v japonském tréninku

Bounce Shasse nás přivádí k některým dalším zajímavým výsledkům starších koní a vlastně jsem měl začít tím prvním grupovým vítězem sezóny 2016, kterým se stal 4 l. Yamakatsu Ace (King Kamehameha) v Nakayama Kimpai (gr.3, 2000m, 4+H, záznam), jetý z pozice Kenichi Ikezoem. Yamakatsu Ace si jako tříletý připsal vítězství gr.2 a gr.3, takže to žádné překvapení nebylo, jen ten čas 2:01,2 mohl být rychlejší. Kombinaci Mr.Prospector x Roberto v jeho pedigree doplňuje trojnásobný inbreeding na Northern Dancer, ale další dvě northerndacerovské větve jsou zřejmé. Matka vítěze byla užitečná sprinterka, která vyhrála dva menší stakes dostihy. V tomhle dostihu loni zahájil sezónu vítězstvím jiný syn téhož plemeníka a to čerstvým vavřínem ověnčený Lovely Day, tak uvidíme.

Jistě stojí za povšimnutí také závěr z posledního místa 4 l. Reve Mistral (King Kamehameha), Yuga Kawada, v kyotském Shinshun Hai (gr.3, 2400m, 4+H, záznam), kde si trochu spravil chuť vítězstvím za 2:25,9. Reve Mistral totiž začal loňskou sezónu výborně, sérii tří vítězství zakončil v gr.2 Aoba Sho derby trialu, ale samotný Tokyo Yushun se mu nepovedl a pak po pauze doběhl třetí za Gold Actor v gr.2 Copa Republica Argentina. Jeho matkou je Prix Saint Alary (gr.1) vítězka Reve d´Oscar (Highest Honor), která v japonském chovu exceluje. Každé z jejích prvních šesti hříbat bylo po jiném hřebci, každé se prosadilo na grupové úrovni a sedmý 3 l. Laevateinn (Deep Impact) při nedávném debutu vyhrál stylově 2000m, s poslední čtyřstovkou za 22,7. Pedigree Reve Mistral je postavené na Mr.Prospectorovské variantě osvědčené základni kombinace Native Dancer x Nasrullah, se zajímavými inbreedingy 4x5 na Green Dancer, což vlastně znamená čtyři linie Northern Dancer v pedigree a dále 5x5 na Secretariatova polobratra Sir Gaylord, kterému jsem měl tu čest kdysi dávno chvíli odhánět mouchy a podrbat ho na nose. O kvalitě těch handicapových dostihů svědčí, že Yakamatsu Ace i Reve Mistral nesli oba 56kg a navzdory svým výsledkům nebyli nejvyšší vahou v poli.

Nicméně papírově nejdůležitějším dostihem starších v tomto měsíci byl American Jockey Club Cup (gr.2,2200m, 4+,záznam) v Nakayamě, ve kterém měl potvrdit své postavení druhý z Derby a pátý ze St.Leger Satono Rasen (Deep Impact), zejména proti 7 l. Decipher (Deep Impact), dvojnásobnému grupovému vítězi z roku 2015. Zatímco z pozice jetý Satono Rasen v závěru dostihu odpadl, ze středu pole přicházející Decipher dostal svou hlavu do čela 150m před cílem a pak už jen Yutaka Take kontroloval situaci k jistému vítězství o 1 ¼ délky, za velmi rychlých 2:12,0. Kombinaci Sunday Silence x Mr.Prospector v pedigree Decipher doplňuje trojnásobný inbreeding na Northern Dancer a jeho matka, je 4x4 prochovaná na Mr.Prospectorova otce Raise a Native. Mimochodem tahle Darley odchovaná klisna nikdy nestartovala, ale v japonském chovu dělá šejku Mohammedovi radost i když je Decipher pozdní hřebec, jako dvouletý nestartoval, do stakes společnosti se propracoval jako čtyřletý a do grupové společnosti vstoupil o rok později.

Řada komentovaných skutečností je v příkrém rozporu s naší slavnou chovatelskou koncepcí, což byl jeden z prvních počinů nového „porevolučního“ vedení JC ČR. Není tedy ani příliš překvapivé, že japonský chov míří na světovou špičku a ten náš převážně opačným směrem. Ostatně členové Svazu chovatelů a majitelů, vynesení oním pučem do vedení JC ČR, se v posledních dvou letech prezentují postupným rušením zbytků podpory českého chovu, takže si vlastně můžeme s jejich vlastní chovatelskou koncepcí přestat lámat hlavu.








    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net