Japonská podzimní série vrcholných dostihů pokračovala tento týden v Kyotu 29. ročníkem Mile Championship (gr.1, 1600m, 3+). Mílaři obvykle nejsou nejsilnější kategorií domácích, tento primát patří středotraťařům a vytrvalcům, ale na japonské půdě je není snadné porazit a tak se tentokrát zahraniční soupeři na startovní listině dokonce vůbec neobjevili, navzdory dotaci téměř 50 mil Kč.

Na startu sice byli čtyři z prvních pěti v roce 2011, ale papírově se dostih zdál být opakováním souboje prvních dvou z letošních červnových Yasuda Kinen (gr.1) 6 l. Strong Return (Symboli Kris S) a 4 l. Grand Prix Boss (Sakura Bakushin O, které tehdy za 1:31,3 dělil krk. Se Silportem (White Muzzle) na startu bylo vše takticky jasné, sedmiletý hřebec tentokrát udával rozumné tempo a dlouho se držel skvěle i v cílové rovině, takže až 100m před cílem se přes něj dostal  Sadamu Patek (Fuji Kiseki) odrážející nápor klisny Donau Blue (Deep Impact). V posledních 30m pak přišel s raketovým závěrem favorizovaný Grand Prix Boss, ale Sadamu Patek měl na cílové čáře stále krk k dobru. Sestra trojkorunované Gentildonny Donau Blue doběhla o 1/2 zpět a čtvrté místo udržel Silport. První tři jsou vesměs čtyřletí a vítěz vyběhl slušných 1:32,9. Rekord dostihu má ovšem hodnotu 1:31,8 z roku 2010 a jeho autorem je v USA odchovaný A Shin Forward (Forest Wildcat).  Sadamu Patek patří od dvou let ke špičce ročníku, byl mimo jiné vloni druhý za Orfevre v Satsuki Sho (gr.1), ale velké vítězství mu dlouho unikalo. Jeho pedigree je založeno na kombinaci Sunday Silence x Northern Dancer, kterou najdeme i v pedigree klisny Donau Blue a v opačné verzi v pedigree Silporta. Zajímavým zpestřením pro diváky byli přední evropští žokejové Ch.Soumillon, Ch.Lemaire a R.Moore, z nichž si nejlépe vedl Soumillon v sedle Donau Blue.
Předehru obstarali v sobotu v Tokiu dvouletí v dalším dílu Nisai série Sports Hai Nisai Stakes (gr.3, 1800m, 2) a první tři v cíli reprezentovali stejnou kombinaci Mr.Prospector x Hail To Reason, protože první a třetí jsou z matek po Sunday Silence a druhý z vnučky plemeníka Roberto. Z pozice jetý horký favorit Codino (King Kamehameha) zvítězil zcela suverénně o 1 3/4 délky, když rozhodl dostih předposlední dvoustovku za 10,9 a pak jen kontroloval situaci. Dobrý závěr ukázal druhý v cíli v USA odchovaný Red Raven (Smart Strike). Za stálého mrholení vyběhl vítěz rychlý čas 1:46,0. V minulém roce tenhle dostih vyhrál pozdější vítěz Derby Deep Brillante (Deep Impact), tak uvidíme...