cenawhisky 2017Po dvou týdnech se dostihové dění vrátilo i na hlavní slovenskou dráhu v Bratislavě, která dnes hostila trojici jedničkových klání. Dvě z nich putují zásluhou tříleté Saši a dvouletého Res Judicata do ČR.

V prvním z nich, Tatranské ceně společnosti K-K Metal (I.k., 3+, 1200 m, 7.000 €), sahal po vítězství Mr Right (Echo of Light), který pod Danielem Vyhnálkem držel zvenčí druhé místo za vedoucím Van Damme, v cílové rovince přešel do vedení, ve vyrovnaném boji ale v závěru nenašel odpověď na zcela vnějškem finišujícího rakouského valacha CULDAFFA (Aqlaam) s Maruinem Srncem v sedle. Mr Right na druhém místě ztrácel 1 1/2 délky, třetí skončila Mayda (Approve), jediný tříletek na startu.

tatransla 2017

Loňská vítězka Ceny Masise SAŠA (Makfi) stáje Lascar-Váňa letos sbírá cenná umístění, naposledy druhé místo ve Slovenských Oaks za Polyantou, na první příčku ale zatím nedosáhla. Vše změnila až dnešní Cena Whisky (I.k., 3+ kl., 1800 m, 7.000 €) v níž si favorizovaná svěřenkyně Tomáše Váni hlídala vedoucí Fiorhead, už v oblouku před cílovou rovinkou přešla do vedení a s přehledem 4 délek zvítězila. V jejím sedle završil hattrick žokej Jaromír Šafář. O druhé místo se v mrtvém doběhu rozdělily Lightblack (Big Bad Bob) a Mooreen (Calming Influence).

Soubojem dvou českých koní skončil vrchol slovenské sezóny pro dvouleté Karpatská cena Charvát Slovakia s.r.o. (L, 2 hř+kl., 1600 m, 10.000 €). Quinterro (Stormy Jail) stáje Hradec se už v oblouku před cílovou rovinou chopil vedení a v cílové rovince kráčel za dalším vítězstvím, čáru přes rozpočet mu ale udělal RES JUDICATA (Jukebox Jury) s Jakubem Pavlíčkem, který sice do roviny točil jako jeden z posledních, ale drtivým finišem nakonec zvítězil. Svěřenec Pavla Tůmy, reprezentující stáj Dr. Charváta, je potomkem v listed v Irsku ve dvou letech umístěné Reglisse (Verglas), která toho sice po importu do ČR neukázala, ale jako matka se uvedla velmi nadějně. Res Judicata je po derby vítězi Josephovi letošním druhým jedničkovým vítězem z chovu Jiřího Charváta. Českým odchovancem je i druhý Quinterro napajedelského chovu, třetí doběhl Standing Rock (Cockney Rebel).

Z rámcových dostihů zmiňme Cenu First Solara (IV.k., 3+, 1200 m, 2.000 €) v níž svůj první start v péči Pavla Tůmy proměnil ve vítězství donedávna ve Francii trénovaný čtyřletý POET'S ROCK Poet's Voice) Dr. Charváta, osmý z loňského EJC Million. (miv)