japan derby 2020Japonsko jako první země severní polokoule má za sebou vrchol klasické sezóny - derby. Tokyo Yushun (Gr.1, 3, 2400 m, 418,140.000 jenů), jak modrou stuhu v zemi vycházejícího slunce nazývají, vyhrál horký favorit - v kurzu 1,4:1 nabízený CONTRAIL (Deep Impact), který ani v pátém životním startu nenašel přemožitele.

Svěřenec trenéra Yoshita Yahagi, mající v kapse už triumf v prvním dostihu trojkoruny Satsuki Sho (2000 Guineas), měl z vnějšího pohledu bezproblémový dostih. Yuichi Fukunaga jej držel v kontaktu s čelem na pátém místě, v cílové rovině mu našel prostor, zhruba 350 metrů před cílem, když už ostatní usilovně bojovali, jej začal vyjíždět, 200 metrů před cílem přešel do vedení a pak už jen nasbíral 3 délky náskoku, které v cíli měl před druhou šancí dostihu Saliosem (Heart's Cry). Za prvními dvěmi, kteří zopakovali doběh ze Satsuki Sho, skončil outsider Weltreisende (Dream Journey), čtvrté peníze připadly dosud neporaženému Satono Impresa (Deep Impact).

Contrail je po Wagnerian a Roger Barows třetím vítězem již uhynulého Deep Impacta (Sunday Silence) v řadě, který už dal celkem 6 vítězů derby. Jeho rodokmen je dalším příkladem trendu, jak s Deep Impactem japonští chovatelé pracují - jeho spojování s importovanými klisnami s vlivem rychlosti v pedigree. Jeho matka Rhodochrosite (Unbridled's Song), prochovaná 3x4 na Mr Prospectorova úspěšného syna Fappiana, s vlivem Storm Cata v pedigree, byla zakoupena jako ročka v Keenelandu za 385.000 dolarů, ale běhala v Japonsku. Neběhala nijak slavně, ze 7 startů získala 2 druhá a 2 třetí místa, ovšem její matka Folklore (Tiznow) zvítězila v Breeders' Cup Juvenile Fillies (Gr.1) a Matron Stakes (Gr.1). Contrail je jejím třetím startovavším potomkem a třetím vítězem, oba Contrailovi polosourozenci vyhráli 3 dostihy. (miv)