EpsomOaks 2024Aidanu O'Brienovi se letos v anglických klasikách nedaří. Den před tou nedůležitější, do které v sobotu vyšle dvě první šance, nepotvrdila jím trénovaná Ylang Ylang (Frankel) pozici favoritky Betfred Oaks (Gr.1, 3 kl., 2400 m, 550.000 Ł), v níž doběhla šestá a O'Brien nezískal žádný z první trojice britských klasických dostihů.

 
Otevřela se tak cesta k úspěchu jiné irské klisny, druhé favoritky a vítězky Salsabil Stakes (Gr.3) EZELIYA (Dubawi) z lotu Dermota Welda, který svůj první Oaks úspěch slavil už před 43 lety. Klisna reprezentující Aga Khanovy barvy, se s Chrisem Hayesem v sedle sice v dostihu držela v druhé polovině pole a v cílové rovině hned nezachytila nástup godolphinské Dance Serquence (Dubawi), ale ve finiši se jí rychle přiblížila, 150 metrů před cílem přešla přes ní a do cíle docválala první první s náskokem tří délek. Třetí peníze 50:1 outsiderka War Chimes (Summer Front) a čtvrtá You Got To Me (Nathaniel).

Vítězná Ezeliya je prvním potomkem Dubawiho (Dubai Millennium), který uspěl v některé ze dvou epsomských klasik, svůj premiérový úspěch navíc korunoval 1-2 doběhem. Matka Eziyra (Teofilo) vyhrála Blandford Stakes (Gr.2), bába Eytarna (Dubai Destination), polosestra čtyř Gr.1 vítězů, se umístila v listed a v chovu dala čtyři blacktype koně. Ezeliya je dalším úspěšným produktem spojení krve dvou nejúspěšnějších evropských plemeníků posledních let Dubawiho a Galilea. (miv)     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net