mystic guidePětadvacátý ročník Dubai World Cupu (Gr.1, 4+, 2000m, 12,000.000 $) získala stáj Godolphin. V jednom z nejslaběji obsazených ročníků donedávna nejbohatšího dostihu světa suverénně s náskokem 3 3/4 délky zvítězil v USA trénovaný favorit MYSTIC GUIDE (Ghostzapper) trenér Stidhama, v jehož sedle byl Luis Saez.

 
Vrchol dnešního nabítého dne měl hodně nervózní předehru, kvůli níž se start dostihu posunul o čtvrt hodiny. Nejprve se před startem zbavil svého žokeje Great Scot, poté prorazil boxy Military Law a kvůli čekání na odchyt obou koní byli někteří koně zaváděni dvakrát. Samotný dostih měl pro favorita přímočarý průběh. Po startu se usadil na třetí pozici, postupně se posunul  na druhou za vodícího Hypothetical (Lope de Vega), v cílové rovině přešel do čela a pak už jen kontroloval náskok. Druhý skončil japonský Chuwa Wizard (King Kamehameha), který před měsícem v Saudi Cupu obsadil devátou příčku, a třetí francouzský Magny Cours (Medaglia d'Oro) trenéra Fabreho, taktéž reprezentující stáj Godolphin.   

Mystic Guide, jehož dosavadním největším úspěchem bylo vítězství v Gr. Jim Dandy Stakes, je synem amerického Koně roku a vítěze Breeders' Cup Classic Ghostzapper (Awesome Again), otce 83 blacktype vítězů. Matka Music Note (A.P. Indy) vyhrála American Oaks (Gr.1) a dala 3 vítěze ze 4 startujících potomků, v blacktype uspěl zatím jen Mystic Guide. Bába Note Musical (Sadler's Wells) neběhala, ale v chovu dala dvě Gr.1 vítězky. Vedle matky Mystigc Guide také vítězku francouzských 1000 Guineas Musical Chimes (In Excess).Z evropského pohledu byl zajímavější druhý vrchol dne Dubai Sheema Classic (Gr.1, 4+, 2410 m, 5,000.000 $), v němž měla Evropa dvě želízka v ohni - ballydoylského vítěze Hong Kong Vase (Gr.1) Mogula (Galileo) s Ryanem Moorem a pak na trávu se vracejícího vítěze Saudi Cupu a letos nejlépe hodnoceného plnokrevníka planety Mishriffa (Make Believe). Zatímco favorizovanému Mogulovi dostih moc nevyšel, Mishriff vedený Davidem Eganem v závěru předvedl nádherný souboj s japonskou dvojicí Chrono Genesis (Bago) - Loves Only You (Deep Impact), který se mu podařilo o krk vyhrát.Mishriffův triumf byl druhým úspěchem trenéra Johna Gosdena a jeho syna Thadyho, s nímž od letoška podle nových anglických pravidel společně trénuje. V Dubai Turf (Gr.1, 4+, 1800 m, 4,000.000 $) se po skvělé akceleraci v cílové rovině prosadil Frankie Dettorim vedený Lord North (Dubawi), který o 3 délky zdolal japonského Vin De Garde (Deep Impact). Tragicky skončil sprinterům vyhrazený Dubai Golden Shaheen (Gr.1, 4+, 1200 m, 1,500.000 $), v němž si vítězný outsider (40:1) Zenden (Fed Biz) krátce za cílem přivodil fatální zranění. (miv)    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net