dewhurst 2023Irský mág Aidan O'Brien připravil sedmého vítěze Dewhurst Stakes (Gr.1, 2, 1400 m). Přesvědčivé vítězství favorizovaného CITY OF TROY (Justify) v nejvýznamnějším britském dostihu pro dvouleté je ale možná něco víc než jen další Gr.1 triumf úspěšného týmu. Jinak zdrženlivý spolumajitel Michael Tabor po vítězství prohlásil, že Coolmore našel svého Frankela.

 
Je to už 13 let, co Galileův syn Frankel po třech vítězstvích opanoval Dewhurst Stakes a poté v následujících dvou sezonách nenašel v dalších 10 dostizích přemožitele. Ke koni, považovaného za zřejmě nejlepšího plnokrevníka moderní doby, přirovnal Tabor nyní ve třech startech neporaženého City of Troy, který pod Ryanem Moorem opanoval newmarketskou Gr.1 zkoušku stylem start-cíl, přičemž v cíli měl před druhým Alyanaabi (Too Darn Hot) náskok 3 1/4 délky. 

"Je to opravdu náš Frankel. Znám způsob, jakým Aidan mluví. Všichni jsme optimisté, ale tenhle kůň je výjimečný. Není pochyb o tom, že je to mimořádný kůň," popisoval své nadšení z nadějného koně Tabor, odkazující přitom i na superlativy z úst Aidana O'Briena a Ryana Moore.
 


Nadšení z jeho výkonu sdílí i sázkové kanceláře včetně Paddy Power, která na jeho vítězství v 2000 Guineas vypsala kurz 5:2 a na triumf v Epsom derby jej nabízí v kurzu 9:4. A co víc, lze si u ní v kurzu 10:1 vsadit i na to, že se City of Troy stane vítězem anglické trojkoruny - prvním od legendárního Nijinského (Northern Dancer), který v 2000 Guineas, Epsom derby a St. Leger uspěl před 53 lety.

"Nevidím důvod, proč ne," dodal na téma trojkoruny Tabor po dostihu. "Vždycky bylo snem Johna Magniera vyhrát Trojkorunu a měli jsme velkou smůlu, když byl Camelot před lety poražen v posledním dostihu. St Leger může být možná příliš dlouhé, ale pro mě jsou Guineas a Derby velmi reálné, a poté jakýkoli špičkový dostih."

City of Troy pochází z třetího ročníku v šesti startech neporaženého vítěze americké trojkoruny Justify (Scat Daddy), který s prvními potomky zůstal trochu za očekáváním, v posledních týdnech se však situace obrátila a díky City of Troy či mimořádně přesvědčivé vítězce Prix Marcel Boussac Opera Singer lze předpokládat, že pokles připouštěcího poplatku Justify, který zlevnil z úvodních 150 tisíc dolarů na letošních 100 tisíc, se minimálně zastaví.
Matka Together Forever (Galileo) vyhrála jako dvouletá Fillies Mile (Gr.1), v klasickém věku obsadila mj. druhé místo v Musidora Stakes (Gr.3) a čtvrté v Irish Oaks (Gr.1). Její pravá sestra Forever Together uspěla v Epsom Oaks (Gr.1), polobratr Lord Shanakill (Speightstown), druhý z Dewhurst Stakes, je vítězem Prix Jean Prat (Gr.1). (miv)
     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net