Nejúspěšnější rodinou v historii českého a československého chovu anglického plnokrevníka byla rodina, kterou založila Alchimistova dcera Sidney (na snímku). Německá rodačka se dočkala řady úspěšných pokračovatelek včetně své vnučky Siesty, od jejíhož narození uplynulo 2. února již 58 let. 

 
Siesta se v Napajedlích narodila rok poté, co její rodiče - skvělý Detvan (Gradivo) a v obou jarních klasikách umístěná Silvana (Masis), dali českému turfu jednoho z jeho nejúspěšnějších koní ryzáka Silvera. Siesta pak s ročním zpožděním ukazovala, že spojení Detvana a Silvany opravdu funguje. Už jako dvouletá se postavila na čelo ročníku zásluhou vítězství v Gerschově memoriálu a stejně jako její bratr dokázala vzdorovat tříletým a starším koním v Československé ceně, kterou vyhrála. Jako tříletá sbírala cenná umístění - druhé místo v Jarní ceně klisen a Memoriálu Ing. B. Tichoty (Oaks), v Československém derby finišovala třetí, sbírku klasických umístění nakonec okořenila vítězstvím v Saint Leger.

Snad ještě lépe si vedla v chovu. Jejím nejúspěšnějším potomkem byla trojnásobná klasická vítězka a těsně druhá z Československého derby Sparta (Ivory Tower), Kůň roku 1979, výborná byla i Sulejka (Athens Wood), vítězka Cena Masise a Ceny zimního favorita, která ve třech letech získala druhá místa v Jarní ceně klisen, Československém derby i Memoriálu Ing. B. Tichoty (Oaks). Její smůlou bylo, že v ročníku narazila na skvělou Latinu (Masis), která Sulejku zdolala jak v Derby, tak i v Oaks.

O generaci dále z rodiny vzešel mj. Sulejčin syn Sund (Behistoun), v Polsku pro napajedelskou stáj trénovaný hřebec, vítěz německé Freundschaftpreis a třetí v Československém derby. Dobře si vedla i dcera Sparty Slavia (Behistoun), ale postupem času síla větve rodiny, jdoucí skrze Siestu, slábla. V loňském roce už v seznamu připuštěných klisen nenajdeme žádnou klisny z rodiny Siesty, ale bohužel už ani žádnou z rodiny zakladatelky Sidney.

Nákup za 130 tisíc korun

Samotná zakladatelka vranka Sidney, se narodila v Německu v tehdy velmi slavném hřebčíně Graditz. Ještě pod jejím původním jménem Silberpappel ji v roce 1942 na dražbě v Hoppegartenu koupil tehdejší přední majitel Bohumil Nerad pro svou stáj Jana. Ve dvou letech ukázala skvělou třídu triumfy v Gerschově memoriálu a Ceně zimního favorita, jako tříletá ale absolvovala již jen jeden start, ve kterém se neumístila.

Poté byla zařazena do chovu, kde se ukázala nejen jako velmi úspěšná, ale i velice plodná matka. Chovnou kariéru zahájila v u svého majitele, členkou napajedelského stáda se stala až v roce 1950. Na svět přivedla 15 pojmenovaných potomků (další dva krátce po narození uhynuli) včetně 8 dcer, které s výjimkou uhynulé Sierra Madre (Gradivo) všechny dostaly šanci v chovu.

Hned prvním potomkem se trefila do černého, když v roce 1947 narozená Svatava (City) (o rok dříve narozená vranka po Tornado uhynula) získala Jarní cenu klisen a posléze i Československé derby. V Derby o 4 roky později uspěl i její polobratr Symbol (Gradivo), jeden z nejlepších koní československé historie, držitel trojkoruny a vítěz Velké ceny lidově demokratických států i Ceny Moskvy, dvou hlavních dostihů tehdejších Mezinárodních mítinků.

V klasických dostizích zvítězil i další dva dva potomci - vítězka JCK a Oaks Sinaj (City) a Lian (Lionel), který v roce 1951 uspěl v Saint Leger. Symfonii (Gradivo), umístěné v Ceně Masise, sice klasický úspěch zůstal odepřen, vše si však vynahradila v chovu jako matka Derby vítěze Sudana (Negresco).

Miloslav Vlček    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net