Napajedla history4Jednou z nejsmutnějších zpráv loňského roku bylo faktické ukončení činnosti Hřebčína Napajedla, který byl po celou dobu své existence nejvýznamnějším a nejúspěšnějším chovatelem v Česku či dříve Československu. Hřebčín prošel různými obdobími, jedním z historicky nejzajímavějších byl jinak mimořádně těžký rok 1944, kdy naše země spadala pod německý protektorát. Díky němu mohly napajedelské klisny tehdy vyrazit k řadě výborných plemeníků v Říši. 

A to včetně legendárního Alchimista, jemuž v té době zbývalo už jen pár měsíců života, než byl nedaleko Chebu zabit a snězen sovětskými vojáky, či Němci ve Francii ukořištěného Rothschildova Téléférique, jehož spojení s napajedelskou Liaison dalo pozdějšího Derby vítěze Liberála, který opanoval i Velkou středoevropskou cenu na Mezinárodním mítinku 1950 ve Varšavě.

Blíže se o připařovacím plánu napajedelského hřebčína na začátku ledna 1944 rozepsal agrární deník Venkov, jehož článek, který vznikl díky informacím tehdejšího ředitele dr. Ludvíka Ambrože. Tady je:

O novém roce v Napajedlích

Napajedelský Simson odešel v Nenávratno a přece jen ještě o něm a jeho produktech uslyšíme ještě po dlouhou řadu let. V hřebčíně ovšem vše běží svojí cestou. Porodnice je připravena, aby v ní v nejbližších dnech dostala se na světlo boží nová hříbata, o něž už je předem velký zájem.

Bude jistě zajímat, co je nového v hřebčíně: dejme slovu panu řediteli dru A m b r o ž o v i, osvědčenému příteli našeho listu, který nám tu byl ochotným průvodcem a jehož slova posloucháme se zatajeným dechem. Říká nám:

Ze 43 v roce 1943 zapuštěných klisen jest 30 klisen březích. Nejvyšší počet březích klisen vykazuje hřebec Simson, a to: Eily Mac Mahon, Lasička, Perambulator, Céda, Corcyra, Willis Bird, Haluze, Berounka, Nemésia, Lyndora, Danaide, Lady Brock. Následuje Catalin se 7 klisnami: Dášenka, Valencia, Tatrana, Ortélie, Laňka, Moyle Lassie a Csipkerósza.

Hřebec Derüs má 5 klisen březích: Corvette, La Pomme II, Lu, Parthian Maid a Radiana.

Zbytek klisen jsou ty, které byly zapuštěny v cizích hřebčínech: Valuta a Liška Bystrouška, Etalon Or (Salmhof), Derilla a Toulka, Periander (Tribuswinkel), Říše, Dharampur (Fürstenstein) a Pasiphaé, Abendfrieden (Mydlinghoven).

Připařovací listina na rok 1944 zahrnuje 45 klisen, o něž se dělí celkem 12 hřebců, a to dva domácí a 10 cizích, a to: Gradivo - 20 klisen: Blenda, Céda a Corcyra, Szipkerósza, Danaide, Dášenka, Derilla, Lady Brock, La Pomme II, Lasička, Lisi, Lyndora, Moyle, Lassie, Nemésia, Orlice, Parthian Maid, Princezna, Radiana, Valencia a Valuta. – Derüs - 8 klisen? Corvette, Eily Mac Mahon, Haluze, Liška Bystrouška, Loreley, Lu, Ortélie a Tatrana. Alchimist (Herold - Aversion), hřebčín Graditz: Nežárka a Pasiphaé, Chilene (Astérus - Kilted Kitty), hřebčín Römerhof: Laňka a Mahulena, Crapom (Cranach - Pompéa), hřebčín Isarland: Ravenna a Říše, Dharampur (Fairway - Udaipur), hřebčinec Fürsternstein: Enevellum a Hájenka, Eclair au Chocolat (Bubbles - Horney Sweet), hřebčín Fürstenstein: Toulka, Etalon Or (Massine - La Savoyarde), hřebčín Salmhof: Heimwehr a Pirouetka II, Periander (Oleander - Persephone), hřebčín Tribuswínkel: Berounka a Irish Smile, Téléférique (Bacteriophage - Beauté de Neige), hřebčín Isarland: Liaison a Willis Bird, Tricaméron (Bubbles - Trie Chateau II), hřebčín Graditz: Fool’s Paradise.

Jak z uvedeného vidno, podařilo se hřebčínu zajistiti si pro rok 1944 skoky u nejlepších plemeníků v Říši. Hřebčín očekává od toho pronikavý úspěch chovatelský a pro budoucnost i úspěchy sportovní.


Z tehdejšího připuštění v Říši se nejlépe uplatnilo spojení Liaison s vítězem Grand Criterium Téléférique. Tento hřebec byl Němci zabaven z francouzského Haras de Meautry, kam se po válce opět vrátil, mezitím však dal jednu z největších hvězd československého turfu poválečných let Liberála. 

Pro letošní připouštěcí období je přihlášeno k hřebci G r a d i v o deset, k D e r ü s osm cizích klisen. Tímto počtem je u Gradiva tedy dosažen plný počet skoků, Derüs může pak ještě navíc přijmout 2 až 3 klisny.

Přirozeně jsme se zajímali, jaký je stav ročků ročníku 1943, tedy s čím hřebčín v září přijde v aukci. Počet je tentokráte nižší let posledních, ale materiál je tak hodnotný, že půjde jistě na dračku za cen rekordních. Zde výpočet hříbat ročníku 1943: hřebec tm. hnědák, Derüs - Valencia, 22.1., klisna ryzka, Simson-Céda, 6.2., hřebec hnědá, Derüs - Enevellum, 9.2., klisna hnědka, Simson - Pasiphaé, 11.2., klisna, hnědka, Corvus-Lu, 12.2., klisna ryzka, Catalion - Pirouetka, 11.3., hřebec hnědák, Simson-Radiana, 12.3., klisna ryzka, Kopi - Liaison, 9.4., hřebec tm. hnědák, Simson - Lady Brock, 14.4., hřebec hnědák, Simson - Lyndora, 16.4., klisna hnědka, Catalin - Moyle Lassie, 25.4., klisna ryzka, Catalin - Berounka, 26.4., hřebec tm. hnědák, Derüs - Loreley, 2.5., hřebec hnědák, Simson - Ravenna, 2.5., klisna ryzka, Catalin - Csipkerösza, 8.5., hřebec ryzák, Simson - Danaide, 9.5., klisna ryzka, Simson - Irish Smile, 13.5., hřebec hnědák, Simson - Highland Star, 25.5.

Senzační přímo data, která jsme právě laskavostí dra Ambrože mohli čtenářům přinésti, jsou opravdu zajímavá. Vidíme tu, že naše nejlepší klisny jely tentokráte za potomkem až do Říše a zejména nutno se již dnes těšit na potomka Perembulátor po slavném Alchimist. Přirozeně, že i v budoucnu budeme Napajedlům věnovati plnou pozornost a přineseme pohotově všechny zprávy, zejména o porodech, které jsou za dveřmi. Přejeme Napajedlům a jeho duši dru Ambrožovi k další plodné práci plný zdar! 

zdroj: Venkov, 8.1.1944    Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net