Detvan2Před 69 lety, 3. února 1949, se v Hřebčíně Napajedla narodil tmavý hnědák Detvan, jeden z nejlepších československých koní 50. let minulého století a posléze i významný plemeník, otec dvou vítězů Československého derby.


Detvan pocházel z nejlepší napajedelské krve té doby. Otec Gradivo (Ladro), vítěz Grosser Preis von Baden či válečné verze německého Saint Legeru Lehndorf Rennen, byl tehdejším šampiónem československých plemeníků a v chovu dal mj. čtyři derby vítěze a jednu derby vítězku, matka Diva (Simson), dcera z Francie importované Danaide (Sardanapale), zvítězila v Československém derby v roce 1944.

Detvan sice na dráze nešel v jejích stopách a v derby skončil až třetí za Hájkem a Peršanem, vyhrál však Saint Leger a především dvakrát triumfoval na Mezinárodním mítinku, který tehdy hostila Varšava. V Polsku vyhrál nejen Cenu Moskvy, která tehdy byla střetnutím derby vítězů socialistických zemí, ale především ve Velké středoevropské ceně. 

Ve čtyřech letech už doma takovou formu nepředvedl, ale opět triumfoval na Mezinárodním mítinku. Obhajobu vítězství ve Velké středoebropské ceně mu překazili sovětsky Charkov a polský Dorpat, zvítězil však v Ceně varšavy. Celkem z 26 startů získal 8 vítězství (z toho 3 v mezinárodních dostizích) a vydělal 117.500 Kčs, 23.500 zlotých a 2.000 marek.

Po skočení dostihové kariéry odešel do chovu do Hřebčína Napajedla. Tak však, jak napsal František Lerche ve skvělé knize Plemeníci našeho plnokrevného chovu - Hřebčín Napajedla v rodném hřebčíně "nemohl být pro značnou příbuznost s chovnými klisnami náležitě využit a byl proto přeložen do Xaverova, kde jako plemeník nebyl použit, a potom do Hubic, kde se po něm za čtyři roky narodila pouze 4 hříbata."  V roce 1959 se proto vrátil do Napajedel, kde působil do roku 1970, poté putoval přes Mšeno a Veltrusy do hřebčince Tlumačov, kde připuštěl v zemském chovu.

Navzdory výše zmíněnému omezení se Detvanovi v Napajedlích narodilo přes 100 hříbat, z nichž vynikl především vítěz Velké jarní ceny a Československého derby 1967 Silver, vítěz Rakouského St. Leger a tamní kůň roku Libanon a Crapom, který českou modrou stuhu vyhrál v roce 1972. Byl též velmi úspěšným mateřským otcem např. Silverova pravá sestra Siesta dala v chovu Koně roku 1979 Spartu, stejný titul získala i vítězka Československého derby z roku 1980 a později vynikající matka Latina, dcera La Legion (Detvan).

V roce 1976, 28. května, byl Detvan vzhledem ke stáří v Napajedlích utracen. (miv) 
       Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking