urbanseaPřed 9 lety, 2. března 2009, ve věku 20 let uhynula zřejmě nejvlivnější chovná klisna přelomu století ryzka Urban Sea (Miswaki). Vítězka Prix de l'Arc de Triomphe, která nejen že dala jiného vítěze nejváženějšího evropského dostihu, ale jeden z jejích synů je dnes nejrespektovanějším plemeníkem na světě a další si už také vybudoval mimořádnou pozici.


Nestává se tak často, aby skutečně špičková dostihová klisna byla i špičkovou matkou. Je pravda, že vyšší třída na dráze obecně zvyšuje pravděpodobnost úspěchu i v chovu, už jen díky přístupu ke špičkovým plemeníkům, ale přece jen existuje řada dokladů tvrzení starých chovatelů, že často ty nejlepší klisny z dráhy v chovu zklamou a prosadí se až jejich dcery, ze kterých bývají výtečné matky. To však neplatí o Urban Sea, která excelentní výkony, kterými udivovala na dráze, předváděla i v chovu.

V poválečné historii se jen dvěma matkám podařilo dát dva vítěze nejcennější modré stuhy na světě - Epsom derby. První byla Hyperionova vnučka Windmill Girl (Hornbeam), jejíž synové Blakeney a Morston vyhráli derby v roce 1969 respektive 1973. Druhou je právě Urban Sea, jejíž syn Galileo (Sadler's Wells) zvítězil v derby v roce  2001 a o 8 let později jej napodo­bil jeho polobratr Sea the Stars (Cape Cross).

Urban Sea se narodila v Kentucky na Marystead Farm jako páté hříbě klisny Allegretta (pravá sestra v našem chovu působícího Anno), mj. druhé v Oaks Trial Stakes (Gr.3). Trh její rodokmen ohodnotil na 280.000 francouzských franků, které za ni jako za ročka zaplatilo v roce 1990 v Deauville partnerství vedené hongkong­ským podnikatelem Davidem Tsui. Na dráze patřila k později dozrávajícím koním, přičemž vrcholu své kariéry - vítězství v Prix de l’Arc de Triomphe - dosáhla jako čtyřletá. To už patřila plně Davidu Tsui, jehož partneři chtěli klisnu jako tříletou na sklonku sezóny prodat, a tak ji Tsui byl nucel na Arc dražbě koupit za rovné 3 milióny franků. Když však pro něj přesně za rok vyhrála Cenu Vítězného oblouku, byla její cena mnohoná­sobná. Urban Sea zůstala na dráze i jako pětiletá, mj. vyhrála Prix d’Harcourt (Gr.2), umístila se i v Gr.1 zkouškách. Do chovu odešla s 8 vítězstvími ze 24 startů a ziskem 1,317.465 euro.V chovu se uvedla mimořádně, nakonec kolik znáte klisen, které by z 11 potomků na dráze daly 8 stakes vítězů, 6 grupových vítězů a 4 Gr.1 vítěze? První potomek Urban Sea hřebec Urban Ocean (Bering) byl prodán na Tattersalls Houghton Sale 1997 za po přepočtu 390 tisíc dolarů, ovšem na dráze hájil barvy svého chovatele Davida Tsui. Vyhrál 4 ze 14 startů včetně Gallinule Stakes (Gr.3), v chovu však příliš neuspěl. Druhého potomka, klisnu Melikam (Lammtarra), zakoupil Gainsborough Stud na srpnové dražbě v Deauville za rovných 10 miliónů franků, nejvyšší cenu dražby. Na dráze se objevila ale jen 4x, vyhrála Pretty Polly Stakes (L), doběhla druhá v Irish Oaks (Gr.1) a třetí v Oaks v Epsomu. V chovu dala 3 blacktype vítěze včetně vítěze Grand Prix de Deauville (Gr.2) Masterstroke (Monsun), který před 6 lety finišoval na třetím místě v Prix de l'Arc de Triomphe (Gr.1). Výbornou matkou je i dcera Melikah klisna Villarrica (Selkirk), matka vítězky UAE Derby (Gr.2) Khawlah (Cape Cross), jejíž syn Masar (New Approach) loni vyhrál Solario Stakes (Gr.3) a doběhl třetí v Prix Jean-Luc Lagardere (Gr.1)

Následující 4 sezóny poslal Tsui Urban Sea k Sadler’s Wellsovi do Coolmoru s tím, že se Coolmore podílel na narozených hříbatech - tři z nich běhala v barvách Susan Magnierové a Michaela Tabora. A nutno hned dodat, že se Coolmoru spolupráce bohatě vyplatila, možno říct, že právě tato spolupráce zajistila Coolmoru většinu příjmů z plemenných hřebců z posledních let. Hned prvním produktem hvězdného spojení byl Galileo, v prvních 6 startech, čítajících Epsom derby, Irish derby či King George, neporažený, který je dnes nejlépe hodnoceným plemeníkem na světě.

Následoval jej Black Sam Bellamy, též Gr.1 vítěz byť s výrazně menší dávkou brilance než jeho starší bratr. Hřebec stál pět let v německém chovu, poté se přestěhoval, už jako National Hunt plemeník, do Anglie. Během německého působení dal několik úspěšných koní, na našich drahách jej nejlépe reprezentovali zimní královna Linda a druhý z Derby Avere. Třetí potomek Urban Sea se Sadler’s Wellsem Atticus neběhal, byl sice zařazen do chovu v Irsku, ale ukázal se jako zcela neplodný. Naposledy navštívila Urban Sea Sadler’s Wellse v roce 2000 a o rok později přivedla na svět klisnu All Too Beautiful. Zatímco své podíly na Galileovi a Black Sam Bellamy prodal Tsui privátně, v případě této klisny dal přednost dražbě. Jistě není překvapením, že se klisna stala hitem prosincové dražby v Newmarketu, kde byla jako odstávče nabídnuta a kde ji za 1,1 miliónu gns vydražil, ani to nebude velkým překvapením, Demi O’Byrne, zastupující Coolmore. Na dráze vyhrála 3 ze 6 startů včetně Gr.3 Middleton Stakes a doběhla druhá za Ouija Board v Epsom Oaks, v chovu se stala jednou z perel coolmorského mateřského stáda. Její dcera Wonder of Wonders (Kingtmambo) doběhla druhá v Epsom Oaks (Gr.1) a třetí v Irish Oaks (Gr.1), další dcera All for Glory (Giant's Causeway) je mj. matkou listed vítězky a třetí z loňských Epsom Oaks (Gr.1) Alluringly (Fastnet Rock).

Jak rostla prestiž Urban Sea coby matky, rostla i cena jejích potomků na dražbách. Její šesté hříbě, kobylka z prvního ročníku Giant’s Cause­way, později pojmenovaná My Typhoon, vytvořila nový rekord za prodané hříbě, když za ni Michael Youngs, nakupující pro Live Oak Stud, po bitvě s týmem kolem Coolmoru zaplatil 1,8 miliónu gns. Cena nemalá se ale při pohledu na kariéru My Typhoon jeví podstatně menší. Klisna vyhrála 9 z 22 startů včetně Gr.1 Diana Stakes a vydělala přes 1,3 miliónu dolarů. V chovu se ale zatím významněji neprosadila.

Po éře coolmorských plemeníků přesunul Tsui těžiště zájmu ke konkurenci - k hřebcùm, které vlastní šejkové. Zpočátku to příliš šťastné rozhodnutí nebylo. Klisna Cherry Hinton po Green Desert sice doběhla druhá v Blue Wind (Gr.3), ale na standard Urban Sea to bylo málo, navíc následující potomek, pravý bratr Cherry Hinton hřebec Sea’s Legacy, nevyběhl. Poté zůstala jalová po dalším z portfolia šejkovských plemeníků Shamardalovi a v roce 2008 se jí narodilo mrtvé hříbě po Pivotalovi.

Desátý potomek, jehož otcem je Green Desertův syn Cape Cross, ale dal na předchozí neúspěchy zapomenout. Sea the Stars, běhající v barvách syna Davida Tsui Christophera, nebyl s výjimkou debutu poražen, vyhrál 6 Gr.1 dostihů včetně 2000 Guineas, Epsom Derby, Prix de l'Arc de Triomphe či Irish Champion Stakes. Výtečně odstartoval i v chovu, kde již dal 8 Gr.1 vítězů včetně vítěze Epsom Derby Harzanda nebo vítězky Epsom Oaks Taghroody. Po Sea the Stars porodila Urban Sea už jen jediné hříbě a brzy poté - přesně 2. března 2009 - uhynula. Hřebeček po Invincible Spirit (Green Desert) byl pojmenován Born To Sea a ani on se na dráze neztratil. Zvítězil sice "jen" v listed Blenheim Stakes, ale doběhl druhý v Irish Derby (Gr.1) či Royal Whip Stakes (Gr.2). V chovu začíná - loni měl na dráze první ročník tříletých a v něm dvojnásobného listed vítěze a druhého z klasických Poule d'Essai des Pouliches (Gr.1) Sea of Grace.  Dnes je Urban Sea klisnou, jejíž jméno v prvních třech generacích rodokmenů spičkových koní nacházíme nejčastěji. Nejen díky Galileovi, jeho synům v čele s Frankelem či potomkům Sea The Stars, ale i zásluhou dcer a vnuček, které zakládají úspěšné rodiny. (miv)

     Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net