roches cross derbyPřed 10 lety, 14. března 2008, se v Irsku v chovu slavného trenéra Jima Bolgera narodil hnědák Roches Cross (Whipper), pozdější vítěz Českého derby, šampión tříletých hřebců, následně i úspěšný proutěnkář, kterého bohužel pád na předposlední překážce velkých proutěnek v Miláně stál loni život.

Vnuk anglické šampiónky Circus Ring (High Top) zahájil dostihovou kariéru v Irsku, kde svůj první a jediný start na závodišti v Listowelu v maiden na jednu míli proměnil ve vítězství. Poté byl privátně angažován prostřednictvím bloodstock agenta Tomáše Jandy stájí Jasna a nový domov našel v Bohuslavi u trenéra Josefa Váni. V nových barvách se Roches Cross uvedl vítězstvím v Memoriálu prof. Václava Michala (I.k.), po druhém místě za Chardonnay Tcheque ve Velké jarní ceně se vrátil na vítěznou cestu ve Velké červnové ceně, po které získal i dostih nejcennější - České derby. V roviném provozu zůstal i další dvě sezóny, během kterých vedle vítězství ve Velké dubnové ceně a Ceně Eletromobil (I.k.) ve čtyřech letech či Velké letní ceně v pěti letech získal řadu umístění v jedničkových dostizích.

V šesti letech ještě znovu triumfoval ve Velké dubnové ceně, ale poté již jeho kroky vedly do překážek - na italské siepi. I v překážkovém provozu ukázal skvělou třídu, kterou nejlépe demonstroval vítězstvím v Gran Corsa Siepi Nazionale (Gd1) v roce 2016 v Pise a obhajobou tohoto vítězství v roce následujícím. Dvanáctého listopadu loňského roku se postavil na start dalších Gd1 proutěnek - Gran Corsa Siepi di Milano, kde však měl na předposlední překážce ošklivý pád, po kterém musel být utracen. Celkem za svou kariéru vyhrál 16 ze 34 startů (z toho 10 na rovině) a vydělal 2,35 miliónu korun. (miv)