Sir Ivor2Před 22 lety, 10. listopadu 1995, skončil ve věku úctyhodných 30 let život jednoho z nejlepších koní minulého století Sir Ivora (Sir Gaylord), v USA na Mill Ridge Farm narozeného hřebce, kterého v Irsku trénoval legendární Vincent O'Brien.


Sir Ivora, hřebce z druhého ročníku skvělého plemeníka Sir Gaylorda, koupil na dražbě ročků v Kentucky za 42.000 dolarů americký byznysmen a americký velvyslanec v Irsku Raymond R. Guest. Ten svou akvizici umístil do tréninku k irskému mágovi Vincentu O'Brienovi, v jehož péči Sir Ivor absolvoval 13 startů, ve kterých získal 8 vítězství, tři druhá a jedno třetí místo. Už jako dvouletý ukázal vysokou třídu, když dokázal vyhrát Grand Criterium i National Stakes, ve třech letech po triumfu v trialu na 2000 Guineas vyhrál i první anglickou klasiku a následně i Epsom Derby, po kterém jej jeho partner Lester Piggott ohodnotil jako nejlepšího koně, na kterém kdy seděl. V Irském derby odešel o dvě délky poražen od Ribera, poté doběhl třetí v Eclipse Stakes, ovšem O'Brien s Piggottem se shodli na tom, že příčinou porážky byla tvrdá půda, kterou Sir Ivor neměl rád. V Prix de l'Arc de Triomphe skončil druhý za Vaguely Noble, dva týdny poté se však v Chapion Stakes znovu vrátil na vítěznou vlnu. Na té zůstal i při svém posledním startu v amercikém Laurel Parku, kam byl pozván na tehdy prestižní Washington D.C. International.

Po skončení dostihové kariéry byl zařazen do chovu na slavné Claiborne Farm, kde dal 94 blacktype vítězů včetně vítězky Prix de l'Arc de Triomphe Ivanjicy, vítězky Irish 1000 Guineas a Irish Oaks Godetie či vítězek Kentucky Oaks Optimistic Gal a Sweet Alliance. Jeho dcery se ukázaly být v chovu skutečným pokladem a celkem daly 148 blacktype vítězů. Žádnému z jeho synů v americkém či evropském chovu se nepodařilo výrazněji uspět a zdálo by se, že Sir Ivorova linie skončí. Vše ale změnil import na dráze nevýrazného Sir Tristrama do Austrálie. Sir Tristram se stal v australském chovu naprostou senzací, 6x získal titul šampióna plemeníků a zásluhou svého syna Zabeela založil linii, která je u protinožců aktivní dodnes. (miv)


        Valid XHTML and CSS ©2013 Fitmin | code hofmanovi.net

Real time web analytics, Heat map tracking